Legionowo. Tunel na Bukowcu. Dodatkowe schody za drogie. Zamiast ekranów dźwiękochłonnych zieleń izolacyjna

Przejazd-Polna-bukowiec

Przejazd kolejowy w ul. Polnej i Kwiatowej, fot. GP/kg (archiwum)

Dodatkowych schodów przy tunelu na Bukowcu nie będzie, ponieważ ich budowa łączyłaby się z koniecznością montażu wind lub pochylni dla niepełnosprawnych. Zdaniem ratusza takie rozwiązania znacznie podwyższą koszty całej inwestycji, poza tym nie ma gdzie ich zastosować. Poza tym, hałas pochodzący tak z tunelu, jak i z nowego ronda zostanie zminimalizowany nie ekranami dźwiękochłonnymi, tylko zielenią izolacyjną.

Radni wnioskują o dodatkowe rozwiązania

Radni Mirosław Grabowski i Bogdan Kiełbasiński ze stowarzyszenia Nasze Miasto Nasze Sprawy (NM NS) w imieniu legionowian z Bukowca zawnioskowali u prezydenta Romana Smogorzewskiego o budowę dodatkowych schodów po obu stronach torów kolejowych przy tunelu mającym powstać w ciągu ulic Polnej i Kwiatowej. – Takie rozwiązanie umożliwi pieszym poruszającym się ulicami Plantową, Szwajcarską, czy Handlową przedostanie się na drugą stronę torów bez konieczności wracania do ulicy Wrzosowej, czy też nowo budowanego ronda od strony ulicy Kwiatowej. Podobne rozwiązanie funkcjonuje przy naszym dworcu kolejowym, jak również przy wiadukcie drogowym w ciągu drogi krajowej DK nr 61 – zauważyli w piśmie z 23 lutego.

 

Dodatkowych zejść schodowych nie będzie – mówi wiceprezydent Zadrożny

Do propozycji budowy dodatkowych schodów przy tunelu od strony ulic Polnej i Kwiatowej w imieniu prezydenta Romana Smogorzewskiego odniósł się jego zastępca, wiceprezydent Piotr Zadrożny. Zarządzający miastem stwierdzili, że nie ma takiej możliwości. – Budowa dodatkowych zejść schodowych do projektowanego tunelu wiązałaby się z koniecznością zapewnienia dostępu dla osób niepełnosprawnych w postaci budowy pochylni lub dodatkowych wind, co jest niemożliwe, biorąc pod uwagę brak rezerw terenowych, jak również znacznego wzrostu kosztów inwestycji – uzasadnił taką decyzję wiceprezydent Piotr Zadrożny. Stanowisko to skomentował później w mediach społecznościowych radny Mirosław Grabowski. – Myślę, iż autor tej odpowiedzi nie zauważył, że taka pochylnia została już zaprojektowana zarówno od strony ulicy Polnej jak i Kwiatowej. Dziwić może taka postawa władz miasta, które powinny pamiętać, iż podobne zaniedbania przy budowie kładki w ciągu ulic Parkowa -Wyszyńskiego wymusiły po kilku latach konieczność modernizacji tamtej inwestycji – napisał.

Zamiast ekranów dźwiękochłonnych zieleń izolacyjna

Radni w tym samym piśmie zwrócili też uwagę na konieczność budowy ekranów dźwiękochłonnych, mających zabezpieczyć przestrzeń rekreacyjną w parku im. Tadeusza Kościuszki przed hałasem dobiegającym tak z tunelu, jak i z mającego przy nim powstać ronda w ulicach Kwiatowej, Przemysłowej i Handlowej. Okazuje się, że ekranów dźwiękochłonnych w tym miejscu nie będzie, a przed hałasem będzie chronić mieszkańców zieleń izolacyjna nasadzona przy wspomnianym parku.  – Wykonawca został poinformowany o konieczności odseparowania nowo projektowanego układu komunikacyjnego od części rekreacyjnej Placu Kościuszki zielenią izolacyjną – odniósł się do tej propozycji wiceprezydent Piotr Zadrożny.