Legionowo. Nie zbudują Olszowej na III Parceli. Miasto nie dysponuje wszystkimi nieruchomościami, niezbędnymi do realizacji tej inwestycji

Olszowa Legionowo

Ulica Olszowa w Legionowie, fot. GP (archiwum)

Władze Legionowa nie zbudują ulicy Olszowej na III Parceli, ponieważ nie dysponują wszystkimi niezbędnymi do przeprowadzenia tej inwestycji nieruchomościami. W sierpniu 2022 r. legionowianie zamieszkali przy tej ulicy prosili w ratuszu o jej utwardzenie z uwagi na niebezpieczeństwo publiczne, jakie stwarza ta droga.

Latem 2022 r. legionowianie z III Parceli interweniowali u władz miasta o budowę dotąd nieutwardzonej ulicy Olszowej. W petycji napisanej na tę okoliczność podnosili, że droga ta zagraża bezpieczeństwu publicznemu. Szerzej na ten temat informowaliśmy w tej wiadomości.

 

Do postulatów zawartych w tej petycji 8 listopada 2022 r. odniósł się wiceprezydent Legionowa, Marek Pawlak. Na wstępie zauważył on, że miasto nie ma żadnych kompetencji do przeprowadzenia tej inwestycji, ponieważ nie dysponuje wszystkimi niezbędnymi do jej wykonania gruntami. – Wnioskowana inwestycja objęłaby swoim obszarem działki o nieustalonym w ewidencji gruntów stanie własności. W związku z powyższym, gmina miejska Legionowo nie posiada prawa do dysponowania na cele budowlane przedmiotowymi nieruchomościami, co uniemożliwia przeprowadzenie inwestycji, zarówno w zakresie projektowania, jak i budowy – odpowiada legionowianom z III Parceli wiceprezydent Pawlak.

Nawierzchnia Olszowej będzie sukcesywnie naprawiana

Przy odmowie realizacji powyższej inwestycji drogowej wiceprezydent Pawlak posługuje się też i innymi argumentami. W głównej mierze chodzi o aktualną sytuację gospodarczą w naszym kraju, co bezpośrednio przekłada się na kondycję finansów naszego miasta. – Zwracam uwagę, że ostatnie trzy lata cechowały się wystąpieniem nadzwyczajnych zdarzeń gospodarczych niemożliwych do racjonalnego przewidzenia w postaci negatywnych skutków Covid-19 (rok 2020, 2021) oraz wybuchu działań wojennych na terenie Ukrainy (rok 2022). Okoliczności te skutkują znaczącym wzrostem cen materiałów, kosztów wykonania inwestycji budowlanych oraz wysoką inflacją. Należy także zauważyć, że niektóre decyzje rządu, szczególnie w zakresie podatków dochodowych skutkują zmniejszeniem wpływu środków finansowych do budżetu gminy. W tej sytuacji wiele zadań związanych z inwestycjami drogowymi nie zostało uwzględnionych w wieloletniej prognozie finansowej na lata 2020-2025 – wyjaśnia mieszkańcom wiceprezydent Pawlak. – Na terenie Legionowa istnieją układy komunikacyjne, które ze względu na natężenia ruchu powinny być w pierwszej kolejności naprawiane, wybudowane czy przebudowane. Na budowę nawierzchni oczekuje jeszcze około 13 kilometrów ulic, a w obecnej sytuacji priorytetowe zadanie to budowa tunelu w ulicach Kwiatowej i Polnej. Informuję ponadto, że kontynuowane będą doraźne, sukcesywnie przeprowadzane konserwacje nawierzchni gruntowych dróg gminnych przez wykonywanie napraw cząstkowych i profilowanie nawierzchni gruntowej naturalnej w ramach bieżącego utrzymania ulic – dodaje następnie.