Legionowo. Zielone światło dla rozbudowy Maxima – nowy plan miejscowy uwzględnia kino w tej lokalizacji

maxim-plac-bloki-sobieskiego

Teren, na którym ma powstać park handlowy Maxim, fot. GP (archiwum)

20 miejsc parkingowych dla samochodów i 5 dla rowerów na 100 miejsc siedzących w kinie – taki m. in. zapis znalazł się w projekcie nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla działki na której ma zostać rozbudowany Dom Handlowy Maxim. Zmiany zatwierdzili radni z komisji rozwoju.

Zmieniają plan dla działek, na których stoi Maxim

Działki leżące pomiędzy ulicami Jana III Sobieskiego i Jerzego Siwińskiego na osiedlu Sobieskiego w Legionowie, na których znajdują się m. in. Dom Handlowy Maxim, trafostacja oraz kilka mniejszych pawilonów handlowych i parkingi, lada dzień najprawdopodobniej zmienią swoje przeznaczenie. Dla tych terenów – obecnie w większości dzierżawionych od miasta przez spółkę będącą właścicielem Maxima – opracowano nowy mpzp. Decyzję o stworzeniu nowych przepisów przestrzennych dla tej okolicy podjęli legionowscy radni wiosną 2016r. Po blisko 3 latach przygotowań, opracowań i konsultacji, dokument ten wkrótce zostanie najprawdopodobniej podjęty, zaś przesądzą o tym legionowscy radni w najbliższy poniedziałek (18 marca br.) Dobrze wróżącą temu jaskółką jest aprobata radnych z komisji rozwoju miasta dla tego nowego ładu przestrzennego w tej okolicy. We wczorajszym (11 marca br.) głosowaniu, żaden radny nie wyraził sprzeciwu i, pomimo że aż 8 radnych wstrzymało się od głosu w tej sprawie, komisja rozwoju pozytywnie zaopiniowała projekt tego dokumentu.

Za Maximem nie powstanie żaden nowy blok

Ustalenia legionowskiego studium z 2017r. dla tej części osiedla Sobieskiego są odzwierciedlone w projekcie nowego mpzp i w 70 proc. przeznaczają go pod usługi, w tym pod duże obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. m². Warto w tym miejscu podkreślić, że nowe przepisy przestrzenne dla tego mierzącego przeszło 3,3 ha obszaru w ogóle – nawet w uzupełniającym charakterze – nie przewidują funkcji mieszkaniowych. Oznacza to, że jeśli wejdą one w życie, na terenach przylegających do Maxima w przyszłości nie powstanie żaden nowy blok. Przepisy, których losy zostaną przesądzone w najbliższy poniedziałek (18 marca br.), mówią o tym, że na obecnie pustym placu będzie mógł powstać duży i wysoki maksymalnie na  18 metrów obiekt handlowy o powierzchni sprzedaży przekraczającej 2 tys. m². W budynku będzie mogło powstać kino. O realności tej inwestycji mogą też świadczyć znajdujące się w tym dokumencie zapisy określające minimalną liczbę miejsc parkingowych wymaganą przy realizacji tego przedsięwzięcia. – 20 miejsc parkingowych dla samochodów i 5 dla rowerów na 100 miejsc siedzących w kinie – takie wytyczne pojawiają się w projekcie nowego mpzp dla tej części osiedla Sobieskiego w Legionowie. Pozostałe 30 proc. nieruchomości objętych opracowaniem przestrzennym przeznaczonych zostanie pod istniejącą już trafostację oraz pod obsługę komunikacji samochodowej. Tę ostatnią funkcję będą pełniły działki położone wzdłuż ulicy Jana III Sobieskiego w Legionowie, oddzielone od wspomnianej ulicy drogą wewnętrzną. Obecnie w tym miejscu znajduje się kilka pawilonów handlowych oraz parkingi.

Chcieli zmniejszyć liczbę miejsc parkingowych

Procedura tworzenia nowego przestrzennego prawa dla tej części osiedla Sobieskiego trwała blisko 3 lata. Na etapie zbierania wniosków do tego opracowania żaden z legionowian nie zgłaszał swoich uwag. W sierpniu 2018r. po raz pierwszy wyłożono je do publicznego wglądu, kolejny raz zrobiono to w styczniu br. Podczas tych wyłożeń złożono łącznie 3 uwagi z kilkoma postulatami. Część z tych postulatów została uwzględniona, zaś resztę prezydent Roman Smogorzewski odrzucił. O losie tych nieuwzględnionych propozycji zdecydują legionowscy radni na najbliższej miejskiej sesji (18 marca br.) podczas uchwalania mpzp dla przedmiotowego obszaru. Część z tych odrzuconych przez prezydenta postulatów jest autorstwa spółki Pir, która che rozbudować Maxim. Inwestor ten odnosi się do zmniejszenia wskaźnika minimalnej liczby miejsc do parkowania oraz wprowadzenia do mpzp pojęcia powierzchni magazynowej. Inne nieuwzględnione uwagi dotyczą tymczasem m. in. zwiększenia udziału powierzchni mieszkaniowej zabudowy wielorodzinnej oraz usunięcia z tych terenów 2 zagrażających bezpieczeństwu ludzi i okolicznych budynków drzew.

Wzrosną dochody Legionowa

Realizacja ustaleń planu będzie miała korzystny wpływ na budżet gminy. Przekształcenia przeznaczenia terenu wpłyną na zwiększenie intensywności zagospodarowania na analizowanym obszarze, co spowoduje wzrost dochodowości terenów, a w szczególności wpływów z podatku od nieruchomości oraz od powierzchni użytkowej zabudowy – tak argumentuje zasadność stworzenia nowego przestrzennego prawa w tej mierzącej przeszło 3,3 ha części osiedla Sobieskiego w Legionowie wiceprezydent Marek Pawlak.