Minister Błaszczak zatwierdził koncepcję budowy szpitala w Legionowie

blaszczak

Oddziały kardiologiczny, chirurgiczny, chorób wewnętrznych, intensywnej opieki medycznej, a niewykluczone że i okulistyczny oraz ginekologiczno-położniczy wyposażone w łącznie 90 łóżek – tak ma wyglądać szpital, którego budowa jeszcze wiosną 2019 r. ma ruszyć na terenie należącym do Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej (WSPL) na legionowskich Piaskach. Szpital będzie filią działającego przy ulicy Szaserów w Warszawie Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM).

 

W poniedziałek (15 października br.) wczesnym popołudniem na terenie należącym do WSPL na legionowskich Piaskach odbył się kilkunastominutowy briefing prasowy z udziałem ministra obrony narodowej, Mariusza Błaszczaka i dyrektora stołecznego WIM-u – generała i lekarza zarazem Grzegorza Gieleraka. – Historia budowy szpitala w Legionowie sięga 1980 r. Przez lata ci, którzy jeszcze dziś rządzą w Legionowie, często mówili na ten temat, ale okazali się nieskuteczni. Ja nie obiecuję, tylko realizuję – powiedział minister Błaszczak. – Dzisiejszy dzień na pewno zapisze się w historii Legionowa i powiatu legionowskiego. To ważna data. Otóż podpisałem decyzję, która oznacza zatwierdzenie koncepcji rozbudowy i wzmocnienia WIM-u. W praktyce oznacza to, że na terenie WSPL na legionowskich Piaskach powstanie szpital, który będzie filią warszawskiego WIM-u – obwieścił  szef resortu obrony narodowej, podkreślając zarazem, że legionowski szpital przede wszystkim będzie służył Wojsku Polskiemu i innym służbom mundurowym obecnym na terenie powiatu legionowskiego.

 

 

Podjąłem też decyzję o powołaniu nowej dywizji wojsk operacyjnych rozlokowanej na wschód od Wisły. To jest obszar działania WIM – u i jego filii, która powstanie w Legionowie – ujawnił następnie minister Mariusz Błaszczak. – Placówka ta będzie zabezpieczać stacjonujące tutaj wojska. W przyszłości szpital będzie zapleczem medycznym dla flanki wschodniej, a zatem dla wojsk sojuszniczych stacjonujących na północnym-wschodzie Polski, a także dla nowo formowanej 18 Dywizji Zmechanizowanej. W przyszłości stanie się zaś właśnie takim zapleczem dla dwóch powstających na terenie Mazowsza brygad wojsk obrony terytorialnej – rozwinął temat gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, który jest dyrektorem WIM w Warszawie. – Z usług tego szpitala będą mogli korzystać mieszkańcy Legionowa i powiatu legionowskiego – zapewnił po chwili zebranych legionowian szef resortu obrony narodowej.

Porodówka i okulistyka

Koncepcja budowy szpitala przy przychodni wojskowej na legionowskich Piaskach powstała w WIM-e. Szef resortu obrony narodowej ją zatwierdził i zlecił jej dalszą realizację właśnie szefowi WIM-u tj. gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorzowi Gielerakowi. Według oficjalnych zapowiedzi w legionowskiej filii WIM-u będzie 90 łóżek i rozlokowane one zostaną na 4 szpitalnych oddziałach, takich jak kardiologia, chirurgia, interna i intensywna opieka medyczna. Niewykluczone jest również, że w tej nowej placówce szpitalnej powstaną dwa dodatkowe oddziały medyczne pod postacią okulistyki oraz ginekologii położniczej. – Obecność oddziałów okulistycznego oraz ginekologiczno-położniczego w tym szpitalu jest obecnie jeszcze negocjowana z ministerstwem zdrowia – uchylił rąbka tajemnicy minister Błaszczak podczas poniedziałkowego (15 października br.) briefingu prasowego. – Już w przyszłym roku zostaną podjęte działania przygotowujące tę inwestycję. Wiosną 2019 r. rozpoczną się prace budowlane. Zakładamy, że szpital będzie gotowy w 2022r. – zapowiedział Błaszczak, wyjaśniając, że do czasu powstania filii WIM-u w Legionowie, znajdująca się na tym terenie przychodnia wojskowa będzie działać na dotychczasowych zasadach, zaś po powstaniu szpitala stanie się typową przychodnią przyszpitalną. – Szpital będący filią WIM-u przejmie wszystkie procedury oraz umiejętności i kompetencje, jakie instytut dziś sobą reprezentuje. Zatem z dniem powstania stanie się on szpitalem o najwyższym poziomie referencyjności, co z punktu widzenia zasad i warunków prowadzenia ewakuacji medycznej i etapowego leczenia ma kapitalne znaczenie i wpisuje się w koncepcję zabezpieczenia medycznego wojska – spuentował dyrektor działającego przy ulicy Szaserów w Warszawie WIM-u.