Monitoring miejski będą obsługiwać legionowscy urzędnicy. Sam system zostanie zautomatyzowany. Na czym to ma polegać?

kamera monitoring Legionowo

Kamera monitoringu w Legionowie (fot. GP/kg)

Obraz ze zmodernizowanego monitoringu miejskiego sam będzie wskazywał operatorom miejsca, w których dochodzi do aktów łamania prawa, a oni sami nie będą musieli cały czas śledzić tych nagrań. Liczba operatorów monitoringu miejskiego ma wzrosnąć, zaś samo jego centrum operacyjne ma zostać w całości przeniesione do Centrum Komunikacyjnego w Legionowie. Takie zmiany zapowiadają władze miasta i planują ich wprowadzenie w pierwszym kwartale roku.

Projektowanie modernizacji monitoringu miejskiego wciąż trwa

W październiku 2023 r. legionowscy urzędnicy podpisali umowę na wykonanie dokumentacji projektowej rozbudowy systemu monitoringu miejskiego. Usługę tę za kwotę blisko 160 tys. zł finalizuje obecnie firma All4It z Legionowa. Projekt tego przedsięwzięcia ma być gotowy do końca kwietnia 2024 r. – Gdy już dobiegnie końca jego projektowanie, ratusz rozpocznie szukanie wykonawcy. Stanie się to prawdopodobnie w drugiej połowie tego roku – zapowiadają władze Legionowa na łamach wydawanego przez miejską spółkę KZB Legionowo tygodnika pt. Miejscowa na Weekend. Na rozbudowę monitoringu miejskiego w tegorocznym budżecie Legionowa zabezpieczono 1 mln zł.

 

Szczegóły automatyzacji monitoringu miejskiego

Modernizacja monitoringu miejskiego w Legionowie będzie przebiegać dwutorowo. Z jednej strony liczba podpiętych w ten system kamer zwiększy się z obecnych 49 do planowanych 58. O nowych lokalizacjach, w których planowane jest umieszczenie nowych kamer monitoringu miejskiego informowaliśmy m. in. w tej wiadomości. Z drugiej strony, system ten zostanie unowocześniony pod względem swoich nowych funkcjonalności – oprócz kamer lepszej jakości, w tym tych obrotowych proces pilnowania bezpieczeństwa w Legionowie zostanie zautomatyzowany. – Śledząc obraz z kamer, sam będzie on wskazywał operatorowi, że w danym miejscu dzieje się coś, co dziać się nie powinno. Jest to już w tej chwili możliwe. Istnieją odpowiednie rozwiązania technologiczne i na pewno będziemy je wdrażać – wyjaśnia na łamach należącej do miasta gazety wiceprezydent Legionowa, Piotr Zadrożny. Innymi słowy, nowoczesne oprogramowanie, w które ma zostać wyposażony legionowski monitoring samo będzie wychwytywało i lokalizowało akty łamania prawa takie jak na przykład przestępstwa i wykroczenia drogowe, identyfikacja poszukiwanego człowieka, akty wandalizmu, czy też działania zagrażające życiu i zdrowiu drugiego człowieka. System sam będzie alarmował o tego typu zdarzeniach ludzi go obsługujących.

 

Główne i jedyne centrum dowodzenia utworzone zostanie na legionowskim dworcu

Po modernizacji, legionowski monitoring ma być obsługiwany już nie w dwóch, tylko w jednej lokalizacji. – Planowane jest przeniesienie całości monitoringu, czyli serwerowni i stanowisk operatorskich do Centrum Komunikacyjnego w Legionowie. Jeżeli chodzi o pomieszczenie dla operatorów, będzie ono wyposażone w tak zwaną ścianę ekranową. Operator będzie mógł w efektywny sposób z niej korzystać, łatwo przerzucając kolejne obrazy z rozmieszczonych na ulicach kamer – mówi w Miejscowej na Weekend Adam Nadworski, komendant Straży Miejskiej (SM) w Legionowie, dodając zarazem, że po przeprowadzeniu tej inwestycji na jednej zmianie monitoring miejski ma obsługiwać dwóch operatorów.

Legionowscy urzędnicy dostaną powołania do obsługi monitoringu miejskiego

W ostatnim czasie liczba operatorów monitoringu miejskiego zwiększyła się. Jeszcze w grudniu 2023 r. przy obsłudze tego systemu pracowało 5 pracowników. Natomiast w styczniu 2024 r. ich liczba urosła do 9 osób. – Aktualnie, system monitoringu miejskiego obsługuje 9 pracowników monitoringu – tak w środę, 17 stycznia 2024 r. poinformował niezrzeszonego radnego Sławomira Traczyka prezydent Legionowa, Roman Smogorzewski. – W pierwszym kwartale 2024 r. planuje się przesunięcie osób już zatrudnionych w Urzędzie Miasta w Legionowie do obsługi monitoringu miejskiego – dodał następnie.