Niski stan wód gruntowych to coraz większe problemy z dostępem do wody. PWK Legionowo zachęca mieszkańców miasta do podłączania się do wodociągu

Hydrophore or water tank equalizing the pressure

Pompa (fot. stock.adobe)

Z każdym kolejnym rokiem w niektórych regionach Polski obserwujemy występowanie coraz niższego stanu wód gruntowych. Jest to poważny problem dla coraz większej liczby mieszkańców naszego kraju. Również na Mazowszu problem ten dotyka coraz większej liczby osób, które z roku na rok borykają się z coraz częstszymi przerwami w dostępie do wody z przydomowych studni. Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne Legionowo Sp. z o.o. widząc ten narastający problem zachęca mieszkańców do podłączania się do miejskiej sieci wodociągowej oraz wylicza korzyści takiego rozwiązania.

 

 

Jak informuje PWK Legionowo także w naszym mieście od kilku lat można zaobserwować pogłębiającą się zmianę klimatu. – Zgodnie z prognozami sytuacji hydrologicznej w strefach zasilania i poboru wód podziemnych Państwowej Służby Hydrologicznej w nadchodzących miesiącach i latach prognozuje się występowanie niskiego stanu wody w znacznych obszarach kraju, co już jest widoczne. Z roku na rok poziom rzek jest coraz niższy, czego konsekwencją są wysychające przydomowe studnie, w których jakość wody również ciągle się pogarsza. Ponadto wiele ujęć własnych czerpiących wodę z maksymalnej głębokości ok. 7 m. może stracić wodę. 7 metrów to granica wynikająca z praw fizyki pracy pomp. Tak więc posiadając pompę w garażu bądź piwnicy z pewnością w tym roku będziemy mogli być narażani na utratę wody w domu jednorodzinnym. – przekazują pracownicy PKW Legionowo.

 

 

Problemy wynikające z wysychania przydomowych studni

Część prywatnych ujęć, w tym również niektóre w Legionowie zostały wybudowane w bliskiej odległości od przydomowych, czasami nieszczelnych szamb, co często skutkuje przedostawaniem się do wód gruntowych groźnych dla zdrowia ludzkiego bakterii fekalnych (w tym E. Coli) oraz azotanów i azotynów, które są bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. – Ryzyko wyschnięcia przydomowych studni jest więc bardzo duże, co dla wielu Mieszkańców Legionowa niepodłączonych do wody miejskiej może oznaczać problemy. Brak wody w okresie letnim może nie tylko wpłynąć na komfort życia codziennego, ale także doprowadzić do poważnych awarii sprzętów AGD. Ponadto występuje duże prawdopodobieństwo skażenia wysychającego ujęcia wody. – dodają pracownicy PWK Legionowo.

– Legionowskie wodociągi już od dawna zachęcają do podłączenia się do sieci miejskiej i w konsekwencji do spożywania zdrowej i bezpiecznej wody nawet bezpośrednio z kranu. Legionowska woda jest w pełni bezpieczna i pozbawiona szkodliwych związków. Woda ta jest często lepszej jakości niż woda butelkowana, a na pewno zdrowsza niż woda z własnych niebadanych ujęć. Wody z własnych ujęć są zanieczyszczone przez długoletnią ich degradację przez nieszczelne szamba oraz stosowanie bardzo szkodliwych pestycydów. Należy podkreślić, że nasze przedsiębiorstwo dostarcza wodę zdrową, przebadaną i stale monitorowaną. Zachęcamy wszystkich Mieszkańców do podłączenia się do wodociągu miejskiego” – tłumaczy i przekonuje Prezes Zarządu PWK „Legionowo” Grzegorz Gruczek.

Jak podłączyć się miejskiej sieci wodociągowej obsługiwanej przez PWK Legionowo?

Wszystkie osoby, które chciałyby się podłączyć do miejskiej sieci wodociągowej w Legionowie powinny skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta PWK „Legionowo” przy ul. Kościuszki 16A w Legionowie lub telefonicznie pod numerem: 22 774-98-82 wew. 42, w celu otrzymania niezbędnych informacji związanych z taką procedurą.