Polityczne uwarunkowania sprzedaźy PEC

520443132fdbb.jpg

Prywatyzacja jednego z największych przedsiębiorstw w Legionowie wzbudza uzasadnione kontrowersje. Uzasadnienie sprzedaźy przez konieczność inwestowania, na które miasta nie stać jest znane a przynajmniej powinno być znane przed podjęciem konkretnych działań. Jak powinien zostać sprzedany PEC?

Procedura prywatyzacyjna rozpoczęła się w 2008 roku i nigdy nie została przerwana – informuje Tamara Mytkowska, Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Legionowo. Od tego czasu prowadzono analizy mające na celu oszacowanie wartości przedsiębiorstwa. Ustawa z 30 sierpnia 1996 roku o komercjalizacji i prywatyzacji, która daje prezydentowi Smogorzewskiemu uprawnienia do przeprowadzenia prywatyzacji, jednocześnie nakłada obowiązek utrzymania wspomnianej analizy w tajemnicy.

Rokowania i negocjacje

Legionowski magistrat podjął decyzję o sprzedaźy spółki  za pomocą rokowań i negocjacji. W tym celu powołany zostanie zespół ds. negocjacji, w skład którego wejdą przedstawiciele Rady Miasta, Urzędu Miasta oraz niezaleźny specjalista – doradca prywatyzacyjny. Potem opublikowane zostanie zaproszenie do negocjacji –  z zainteresowanymi inwestorami, którzy na nie odpowiedzą, będą prowadzone rokowania. Wszystko będzie utajnione a zainteresowane podmioty będą musiały podpisać oświadczenia o poufności prowadzonych negocjacji. Większej jawności przy sprzedaźy PEC domaga się legionowskie PiS i tym warunkowało swój sprzeciw w głosowaniu nad zezwoleniem prezydentowi na sprzedaź PEC. – Kiedy po przedyskutowaniu sprawy okazało się, źe mamy głosować uchwałę w ciemno, to radni PiS doszli do wniosku, źe naleźy powiedzieć stanowcze nie – mówią przedstawiciele koła PiS w Radzie Miasta Legionowo.

Referendum drogą do decyzji?

Jedyna, trzyosobowa opozycja w Radzie Miasta chciałaby takźe, by przed podjęciem działań mających na celu zbycie 85% udziałów w PEC w mieście przeprowadzone zostało referendum. – Prawo i Sprawiedliwość w Legionowie nie twierdzi , źe miasto nie powinno sprzedawać tych 85% udziałów. Mówimy tylko, źe tak waźna decyzja nie powinna być podjęta bez pozwolenia mieszkańców. Uwaźamy, iź w tej sprawie powinno odbyć się referendum. To mieszkańcy w przyszłości będą odczuwać ewentualne skutki sprzedaźy – mówią radni. – O przeprowadzeniu referendum nie decyduje Prezydent Miasta, lecz Rada Miasta. Wniosek formalny o przeprowadzenie referendum w sprawie prywatyzacji PEC nie wpłynął – odpowiada Urząd Miasta.

Co po sprzedaźy?

Sprzedaź legionowskiego przedsiębiorstwa ciepłowniczego uwarunkowana jest wzrostem kosztów działalności spółki i brakiem środków na inwestycje, które pozwalałyby zbilansować jej działalność. Zapytaliśmy co Urząd zamierza zrobić z ewentualnie pozyskanymi środkami? Czy te pieniądze pójdą na spłatę zobowiązań gminy? Czy zostaną przeznaczone na inwestycje? Czy miasto zrezygnuje z emisji części obligacji? – Ani jedna złotówka z pieniędzy pozyskanych z PEC-u nie pójdzie za odszkodowania za drogi. Odszkodowania pokrywamy z własnych środków, które pozyskujemy z podatków od środków transportu – powiedział prezydent Roman Smogorzewski w wywiadzie dla naszego tygodnika w 2009 roku (GP nr 44/2009). – Pieniądze pozyskane ze sprzedaźy udziałów, jak i zaoszczędzone na przykład na opłatach emisyjnych zostaną przeznaczone na inwestycje w infrastrukturę miejską takie jak kolejny tunel pod torami, budowa dróg czy dworca, dofinansowanie szpitala powiatowego – mówi Tamara Mytkowska. – Jeśli procedura pozyskiwania inwestora przebiegnie sprawnie, a kwota będzie wystarczająca na spełnienie planów inwestycyjnych miasta, nie będziemy emitowali wszystkich transzy obligacji – dodaje zapytana o emisję kolejnych partii komunalnych papierów wartościowych.

K.G.