Powiat. Legionowski Informator Senioralny zaprasza seniorów do współpracy

Legionowski Informator Senioralny

Kwartalnik Legionowski Informator Senioralny, fot. Tamara Stasiak

Legionowski Uniwersytet Trzeciego Wieku działający przy Stowarzyszeniu „Nadzieja” z siedzibą przy ul. Marsz. J. Piłsudskiego 3 (wejście od ul. Kopernika) działa prężnie od 2006r.

Organizacja prowadzi szeroką działalność w wielu sekcjach: turystycznej, historycznej, dziennikarsko-literackiej, psychologiczno-terapeutycznej, sportowej, rękodzieła, tanecznej, brydżowej, szachowej, kawiarenki internetowej, językowej i organizacyjno-integracyjnej. Oprócz tego słuchacze mogą wyjeżdżać na różnorodne wycieczki, przychodzić na ciekawe wykłady uczestniczyć w integrujących wszystkich potańcówkach. Razem z Amazonkami biorą udział w Marszu Różowej Wstążki, w ramach wolontariatu zbierają żywność dla osób potrzebujących, pomagają Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, jeżdżą do basenów termalnych w Mszczonowie i korzystają z basenu na Piaskach, słuchają historycznych wykładów w filii „Piaski” Muzeum Historycznego w Legionowie, a także wspaniale bawią się w czasie corocznych Senioraliów m. in. wspólnie z licealistami zmagają się ze zręcznościowymi zadaniami sportowymi w ramach Senioriady. Wspólnie obchodzą Andrzejki, Sylwestra, zasiadają do wspólnego stołu aby podzielić się bożonarodzeniowym opłatkiem i wielkanocnym jajeczkiem. Ostatnio słuchacze uniwersytetu brali udział w I Spartakiadzie Seniorów Powiatu Legionowskiego. Oferta jest ogromna i ciekawa. Trzeba tylko wyjść z domu i przyłączyć się do zabawy. I wszystko to potem opisać i obfotografować, aby można było wracać pamięcią do tych niezwykłych wydarzeń.

Od 2017 roku my słuchacze i współpracownicy LUTW mamy możliwość, aby nasze artykuły i zdjęcia zostały pokazane wszystkim seniorom na łamach kwartalnika Legionowski Informator Senioralny. Samą nazwę i logo tego pisma, wspomaganego finansowo przez Urząd Miasta, zaprojektował nieżyjący już, znany wszystkim ze swoich wierszy Witek Hass. Mimo ogromnych ograniczeń przystąpił on do naszego zespołu redakcyjnego, zaprojektował logo i tytuł LIS-a, jak o kwartalniku mówimy. Napisał tez wiersz inaugurujący.

W skład zespołu redakcyjnego pisma wchodzą nasze koleżanki i koledzy, seniorzy, którzy wciąż chcą i czują potrzebę pisania artykułów, wierszy, opowiadań, wspomnień czy relacji z wydarzeń dotyczących nas, legionowskich seniorów. Mamy też kilku wspaniałych fotografów bacznie obserwujących i zapisujących w pamięci aparatu fotograficznego, świat wokół siebie. Prawie wszyscy jesteśmy amatorami, przeważnie nigdy wcześniej nie zajmowaliśmy się pracą dziennikarską. Wszyscy pracujemy jako wolontariusze, dla samej przyjemności pisania i przebywania wśród ludzi, naszych rówieśników. Staramy się bardzo, aby nasz warsztat poprawiał się z każdym następnym wydaniem LIS-a . Nowe numery kwartalnika są bezpłatnie rozprowadzane m. in. na terenie UTW. Dodatkowo, jeśli mamy ciekawy temat, możemy wysyłać swoje prace do „Głosu Seniora”, bezpłatnego dodatku do Gazety Powiatowej, „Pulsu Miasta” – wydawanego przez Urząd Miasta oraz „Kuriera” – wydawnictwa Starostwa.

My, redaktorzy kwartalnika, zawsze uczestniczymy w życiu legionowskich seniorów z różnych środowisk i organizacji. Jesteśmy otwarci na świat, ludzi i życie. Spotykamy się raz na kwartał, ustalamy zakres i tematykę prac do następnego wydania pisma, a potem piszemy. Jeśli chcemy opisać bieżące wydarzenia związane z naszym senioralnym środowiskiem, nie tylko Uniwersytetu Trzeciego Wieku, ale też Związku Rencistów Emerytów i Inwalidów, Amazonek, wolontariuszy, TPL czy też wszystkich innych seniorów z naszego miasta, to bierzemy udział w organizowanych przez UTW lub Urząd Miasta, Muzeum Historyczne, Powiatową Instytucję Kultury lub MOK imprezach, spotkaniach, wykładach czy koncertach, które opisujemy ilustrując wydarzenie zdjęciami wykonanymi przez naszych kolegów – fotografów. Albo też pracujemy w zaciszach naszych domów tworząc poezję, pisząc wspomnienia, wracając myślą do wydarzeń sprzed lat.

W kwartalniku poruszamy tematy związane z historią, rekreacją, sportem i zdrowiem, podróżami, szeroko pojętym hobby, wolontariatem oraz drukujemy wiersze i opowiadania naszych równolatków, które często do tej pory zalegały w przepastnych szufladach twórców. Opisujemy spotkania z maluchami z przedszkola i żłobka, pokazujemy wyniki prac naszych pracowitych koleżanek z sekcji robótek ręcznych, pokazy tańców przygotowane przez koleżanki i kolegów z sekcji tanecznej, czy opowiadamy o wspólnych spacerach organizowanych przez grupę pań uczęszczających na gimnastykę. Wszyscy jesteśmy zajęci, potrzebni, szczęśliwi, że nie siedzimy w domu przy smutnym telewizorze, najczęściej pełnym audycji zawierających agresję i nietolerancję. Śmiejemy się dużo, rozmawiamy i wymieniamy poglądy, ale robimy to spokojnie i z humorem. Jak widać, warto przyjść do nas, warto jeszcze coś robić, nie nudzić się i nie martwić na zapas.

Drodzy seniorzy – mamy do was prośbę i propozycję zarazem: przyjdźcie do nas, dołączcie do Zespołu Redakcyjnego Legionowskiego Informatora Senioralnego, piszcie, rozmawiajcie, opowiadajcie o swoim życiu, wspomnieniach, pokażcie swoje hobby, pochwalcie się ciekawymi pomysłami. Nie dajcie się złamać starości. Z nami zawsze będziecie roześmiani i pozytywnie nastawieni do życia, znajdziecie nowy cel i powód aby jeszcze coś zrobić dla siebie i jednocześnie dla innych. Może okazać się, że drzemie w was wspaniały talent, którego efektami warto podzielić się z innymi. Nasz LIS, oraz inne gazety, jest otwarty dla wszystkich chętnych, jesteśmy ciekawi życia, ciekawi nowych ludzi, nowych tematów. Zapraszamy! Jeśli przyjdziecie do siedziby UTW, to o szczegółach kontaktu z nami dowiecie się w sekretariacie Uniwersytetu. Zatem czekamy na Was.

Tamara Stasiak, redaktor naczelna kwartalnika Legionowski Informator Senioralny