Remonty dróg w Legionowie. Które i jak szybko połatają w tym roku?

dziura-ul.piłsudskiego

fot. arch. GP

Niebezpieczne dziury i wyrwy, które powstały w legionowskich drogach łatają dwie firmy, Przedsiębiorstwo Budowlano Handlowe Nowakowski z Warszawy i Tip-top z Sierpca. Ta ostatnia firma będzie naprawiać lokalne drogi nową technologią. Właśnie wygrała przetarg.

Tip-top tylko do dróg  z destruktem asfaltowym

Przetarg na uzupełnienie ubytków w  drogach w Legionowie wygrała firma Tip-top z Sierpca. Drogowcy za blisko 120 tys. zł załatają dziury w drogach z destruktem asfaltowym. Urzędnicy na początek wskazali 4,5 tys. m² nawierzchni dróg lokalnych do napraw powierzchniowych i miejscowych w tej technologii. Wśród tych dróg znajdują się zaś ulice Tatrzańska, Jodłowa, Leopolda Staffa, Kochanowskiego, Dąbrowskiego, Langiewicza, Lisa Kuli i wewnętrzna droga od ulicy Szwajcarskiej, fragmenty ulic Żelaznej, Grudzie, generała Józefa Dwernickiego, Stanisława Moniuszki, Alei Legionów, Kolejowej, Grudzie, Łowickiej oraz Olszankowej, pomiędzy ulicami Staffa i Kossaka w stronę Kozłówki w Legionowie. W trakcie obowiązywania umowy z firmą Tip-top, tych lokalizacji ma być więcej – magistrat ma zgłaszać drogi, których nawierzchnię trzeba poprawić, a firma Tip-top w ciągu 7 dni na te zgłoszenia reagować. Umowa z firmą Tip-top ma obowiązywać do 22 listopada tego roku.

 

Zalewają dziury drogowe asfaltem w 100 legionowskich drogach

Firmą, która głównie łata dziury w legionowskich drogach jest z kolei Przedsiębiorstwo Budowlano Handlowe Nowakowski z Warszawy. Na początku tego roku podpisano opiewającą na kwotę 0,5 mln zł umowę z tą firmą. Kontrakt obowiązuje do 22 grudnia tego roku. Firma ta uzupełnia ubytki w asfalcie w technologii na gorąco, polegającej na wycinaniu uszkodzonej nawierzchni jezdni i zalewaniu ubytków emulsją asfaltową. Remonty dróg prowadzone są przez nią w 2 trybach – awaryjnym i szczególnym. Tryb awaryjny dotyczy zgłoszeń o najistotniejszych dla bezpieczeństwa kierowców „wybojach” i jest realizowany w ciągu 24 godzin od zgłoszenia. Dotyczy to jednak dziur mniejszych niż 20 m². W przypadku większych napraw, czas reakcji jest zaś dłuższy. Urzędnicy wskazali do tego rodzaju napraw aż 100 legionowskich dróg w łącznej długości aż przeszło 620 kilometrów. Wśród nich znajdują się ulice Długa, Aleja Sybiraków, Daliowa, Grudzie, Kościuszki, Krasińskiego, Mickiewicza, Piaskowa, Piłsudskiego, Polna, Słoneczna, Słowackiego, Sowińskiego wraz z pętlą autobusową, Batorego, Rynek, Zygmuntowska, Wrzosowa, Wspólna, Zakopiańska, Roi, Grottgera, Królowej Jadwigi, Kwiatowa, Przemysłowa, Aleja 3 Maja, Skargi, Siwińskiego, Olszankowa, Sikorskiego, Sienkiewicza, Barska, Bema, Chopina, Chrobrego, Czarnieckiego, Dwernickiego, Siemiradzkiego, Gnieźnieńska, 1 Dywizji Zmechanizowanej, Hetmańska, Husarska, Kolejowa, Kopernika, Sielankowa, Kujawska, Langiewicza, Lubelska, Lwowska, Mazowiecka, Moniuszki, Morwowa, Ogrodowa, Norwida, Broniewskiego, Pałacowa, Piastowska, Pomorska, Poznańska, Dolna, Reymonta, Rycerska, Dietricha, Weteranów, Kazimierza Wielkiego, Wysockiego, Wrzosowa, Aleja Legionów, Żeromskiego, Jaśminowa, Podgórska, Narutowicza, Szczygla, Targowa, Złota, Parkowa, Emilii Plater, Orląt Lwowskich, Jasnogórska, Konarskiego, Skorupki, Krucza, Wiejska, Zwycięstwa, Gdyńska, Górnośląska, Hynka, Buka, Graniczna, Kordeckiego, Leśna, Konopnickiej, Marszałkowska, Plantowa, Srebrna, Okrzei, Wandy Tomczyńskiej i Wileńska.

Komu zgłosić wyrwę drogową?

Dziury powstałe w drogach, które koniecznie muszą zostać załatane, a których to dróg nie wymieniono powyżej, legionowianie mogą zgłaszać zarówno strażnikom miejskim, jak i urzędnikom z miejskiego referatu gospodarki komunalnej. – Zgłaszając ubytek w nawierzchni jezdni pamiętać należy, że nie w każdych warunkach pogodowych można wykonać remont – sygnalizują legionowscy urzędnicy.