Nieporęt. Rozbudowa stanicy strażackiej na potrzeby biblioteki. Jest pozwolenie na budowę!

wizualizacja biblioteki

Wizualizacja nowej siedziby dla nieporęckiej biblioteki, fot. UG Nieporęt (archiwum GP)

Starostwo Powiatowe w Legionowie wydało pozwolenie na budowę biblioteki publicznej przy ulicy Dworcowej w Nieporęcie. Inwestycja zostanie zrealizowana poprzez rozbudowę i modernizację znajdującego się pod tym adresem budynku stanicy strażackiej.  – Przetarg na budowę zostanie ogłoszony na początku czerwca – zapowiada Maciej Mazur, wójt gminy Nieporęt.

Jest pozwolenie na budowę

Obok nieporęckich Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) i Gminnego Ośrodka Kultury (GOK) w budynku stanicy strażackiej przy ulicy Dworcowej w Nieporęcie swoją siedzibę ma również lokalna biblioteka publiczna. Z uwagi na to, że brakuje tam przestrzeni na nowe księgozbiory i organizację wydarzeń dla czytelników, podjęto decyzję o jej rozbudowie. Ta poczyniona zostanie pod postacią dobudowy do istniejącego budynku nowego 3-piętrowego mocno przeszklonego skrzydła. Inwestycja zostanie zrealizowana na 5 działkach przylegających do nieruchomości przy ulicy Dworcowej w Nieporęcie. Starostwo Powiatowe w Legionowie już wydało pozwolenie na budowę tego budynku. – Przetarg na budowę zostanie ogłoszony na początku czerwca – zapowiada w mediach społecznościowych Maciej Mazur, wójt gminy Nieporęt. Urzędnicy szacują, że faktyczna budowa nowego skrzydła dla biblioteki może ruszyć jeszcze jesienią tego roku, a z jej nowego gmachu czytelnicy będą mogli skorzystać w 2022r.

 

Za 3 mln zł

Budowa nowej siedziby dla nieporęckiej biblioteki publicznej to jedno z ważniejszych tegorocznych przedsięwzięć kubaturowych w tej gminie. Szacunkową wartość tej inwestycji określono na kwotę około 3 mln zł – taką też kwotę zabezpieczono na ten cel w dokumentach finansowych gminy. Urzędnicy zapowiadają jednak, że będą ubiegać się o finansowanie zewnętrzne dla tej inwestycji.

Przeszklona biblioteka będzie odbijać piękne nieporęckie widoki

Projekt nowej siedziby dla nieporęckiej biblioteki zakłada, że w nowym 3-kondygnacyjnym skrzydle zyska ona blisko 600 m² powierzchni użytkowej. Nowy budynek będzie nowoczesny i przeszklony. Dzięki zaś tym przeszkleniom, użytkownicy tego obiektu zyskają piękny widok na Kanał Żerański. Parter tego budynku będzie zarezerwowany pod księgozbiór dla dzieci, salę multimedialną pod m. in. lekcje biblioteczne dla szkół i przedszkoli oraz pracownię zajęć multimedialnych ze stanowiskami komputerowymi. Na pierwszym piętrze ulokowany zostanie księgozbiór dla dorosłych i młodzieży. Ma to być przestrzeń otwarta z wydzielonymi za pomocą mebli strefami. Znajdą się w niej stanowiska dla bibliotekarzy oraz umożliwiające czytelnikom sprawdzenie i odnalezienie interesujących ich pozycji. Ostatnie piętro to przestrzeń m. in. pomieszczeń biurowych dla pracowników biblioteki, czytelni z wyjściem na taras z widokiem na Kanał Żerański, sali spotkań autorskich i szkoleń, również z wyjściem na taras oraz kącika z napojami, kawą, herbatą i automatami przekąskowymi. Na każdym piętrze tego budynku będą toalety, a oprócz schodów pojawi się też w nim nowoczesna winda.

Podczas budowy biblioteka będzie normalnie pracować

Roboty budowlane, których start zapowiadany jest na tegoroczną jesień mają nie zakłócić pracy biblioteki, ponieważ związane będą z przebudową pomieszczeń administracyjnych należących do GOK-u. W związku z realizacją tej inwestycji konieczna będzie wycinka kilku brzóz, świerków oraz szpaleru żywotnika zachodniego. W zamian za to nasadzone zostaną jabłonie ozdobne, liliowce, jaśminowce, krzewy forsycji, pęcherznicy, tawuły japońskiej i wczesnej.