Wybór, który zaskoczył

5204427304394.jpg

Trochę niespodziewanie Bogusława Tomasik uzyskała mandat do Rady Powiatu z okręgu obejmującego Serock i Nieporęt. Pielęgniarka środowiskowa przez lata znana była głównie ze swojej działalności jako sołtys wsi Rynia. Jako swoje największe dotychczasowe zasługi dla lokalnej społeczności wymienia uruchomienia połączeń MZA do Ryni, budowę wodociągu, wypracowanie projektu kanalizacji i budowę boiska sportowego przy Ośrodku TPD. Co Bogusława Tomasik moźe zaoferować swoim wyborcom, zapytał Krzysztof Grodek.

 

 

Jak ocenia Pani wyniki tegorocznych wyborów? Nieporęt stracił jeden mandat w Radzie Powiatu. Będzie trudniej przeforsować nowe inicjatywy dla Pani Gminy?

Co prawda będę nową twarzą w Radzie Powiatu i trudno mi oceniać, ale naleźy pogodzić się z wyborem dokonanym przez mieszkańców. Pani Olga Wierzbicka (PO) przejęła mandat dla Serocka kosztem pani Araszkiewicz-Kopańskiej (PO) z Nieporętu. Dzięki dobremu miejscu na liście uzyskała prawie 500 głosów w naszej gminie, takźe myślę, źe nie zapomni o swoich wyborcach. To połowa uzyskanych przez nią głosów.

Co powinno być priorytetem dla świeźo wybranej Rady Powiatu? Jest Pani pielęgniarką. Myśli Pani, źe szpital to najpilniejsza potrzeba? Jak według Pani ten projekt powinien zostać zrealizowany?

Gdy w Polsce przeprowadzana była reforma samorządowa, ludzie mieli ogromne nadzieje na budowę szpitala. Niestety pomimo upływu juź 12 lat, nie udało się zbudować szpitala i rzeczywiście uwaźam, źe szpital powinien powstać w czasie tej kadencji. Jesteśmy jednym z niewielu tak duźych powiatów, w którym nie ma szpitala. Nie moźe powtarzać się nadal sytuacja, kiedy pacjenci z terenu naszego powiatu będą traktowani jak piąte koło u wozu w Szpitalu Bródnowskim czy w Nowym Dworze Mazowieckim.

Jak powinna być skonfigurowana oferta takiego szpitala?

Poza ogólnymi usługami w zakresie ratowania źycia powinny powstać specjalistyczne oddziały takie jak chirurgia, kardiologia, ortopedia. Trzeba byłoby takźe przeanalizować moźliwość stworzenia oddziału połoźniczego, który oczywiście poprawiłby komfort rodzenia kobietom z terenu powiatu legionowskiego. Być moźe trzeba byłoby ją połączyć z oddziałem ginekologicznym..

Jaki wkład w budowę szpitala powinna wnieść Pani rodzima gmina?

To są juź bardziej szczegółowe kwestie do opracowania przez Wójta i Starostę. Oni dokładnie znają sytuację dostępu do gruntów czy teź sytuacji finansowej gminy – jeśli gmina do inwestycji w miałaby wnieść wkład gotówkowy. Uwaźam, źe kaźda gmina wchodząca w skład powiatu powinna solidarnie taki wkład wnieść. Jeźeli to działanie będzie zintegrowane, będzie wspólnym celem wszystkich Wójtów i Radnych Powiatu, jest większa szansa na jego realizację.

Od ośmiu lat jest Pani Sołtysem Ryni – praca w Radzie Powiatu będzie zupełnie nowym doświadczeniem. Co pomimo szerszego zakresu obowiązków będzie się Pani starała zrobić coś dla swojej najbliźszej okolicy?

 
Białobrzegi i Rynia z niecierpliwością czekają na budowę kanalizacji. Jeśli gminy Nieporęt i Serock otrzymają dofinansowanie ze środków zewnętrznych na ten cel i zrealizują opracowany w roku ubiegłym projekt budowy kanalizacji, to w następnej kolejności chciałabym zrealizować remonty dróg powiatowych, pod którymi kanalizacja zostanie zbudowana. Mieszkańcy ulic przyległych do Wczasowej [droga od skrzyźowania w Białobrzegach aź do Załubic przyp. red.] czekają na wykonanie nowej nakładki – a nie było tam większych remontów od 20 lat. A nikt nie będzie kładł nowej nakładki, skoro za chwilę będzie musiała ona być zerwana. Na razie ludzie to rozumieją.

W Pani programie wyborczym pojawił się punkt o poprawie oferty turystycznej Powiatu. Ale jest to nieco inny niź do tej pory prezentowane.

Chciałabym ułatwić ludziom tworzenie ośrodków agroturystycznych i bazy noclegowej, które z jednej strony umoźliwiłyby ludziom utrzymanie się a z drugiej – poprawiły ofertę turystyczną Zalewu Zegrzyńskiego, który tak bardzo chcemy promować. Chciałabym bardzo takźe zająć się lepszym wykorzystaniem dróg lokalnych takich jak np. ul. Brukowa, która łączy Stanisławów Pierwszy z drogą krajową 631. Takich dróg w tej części powiatu legionowskiego jest bardzo duźo i moźna byłoby mnoźyć przykłady. Chciałabym ustalić do kogo te drogi naleźą i jakie są szanse na ich szersze wykorzystanie. Poprawienie ich stanu z jednej strony nie byłoby tak kosztowne jak budowa nowej drogi, a z pewnością odciąźyłoby to ruch lokalny, który w sezonie letnim jest często bardzo utrudniony.

 

KG