50-lecie Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie

42292646_1224239347715396_6241324037914492928_o

20 września 2018 roku uroczystą mszą celebrowaną przez księdza biskupa Romualda Kamińskiego w kościele św. Jana Kantego w Legionowie społeczność szkoły rozpoczęła uroczyste obchody 50-lecia powstania placówki.

W uroczystościach wzięły udział władze samorządowe powiatu legionowskiego na czele ze Starostą Powiatu Legionowskiego Robertem Wróblem, wicestarostą Jerzym Zaborowskim, członkiem Zarządu Michałem Kobrzyńskim oraz setkami zaprzyjaźnionych ze szkołą gości. Uczniowie placówki przedstawili gościom niezwykle bogaty program artystyczny.

Dyrektor Ewa Lewicka podziękowała byłym dyrektorom:Władysławie Garstce, Wandzie Kaniewskiej oraz Ewie Zielińskiej-Jemioło za działania na rzecz uczniów i dbałość o dobro szkoły. Podziękowania otrzymali emerytowani nauczyciele, pracownicy administracyjni szkoły. Z okazji 50-lecia została ufundowana tablica pamiątkowa dla uczczenia Danuty Słowik – wieloletniego dyrektora szkoły, pedagoga i aktywnego działacza na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie. Tablica została poświęcona przez księdza prałata Lucjana Szcześniaka i odsłonięta przez starostę powiatu legionowskiego Roberta Wróbla, wicestarostę Jerzego Zaborowskiego, dyrektor placówki Ewę Lewicką i męża Danuty Słowik Tadeusza Słowika.

Samorząd Uczniowski w imieniu społeczności szkolnej wyraził wdzięczność i podziękował obecnej dyrektor pani Ewie Lewickiej i wicedyrektor pani Iwonie Osypowicz za działania dla dobra uczniów i placówki.

Z okazji 50-lecia placówki Polskie Radio, Radio dla Ciebie oraz starosta powiatu legionowskiego Robert Wróbel otrzymali odznakę „Przyjaciel Naszej Szkoły”. To wyróżnienie przyznawane od 2003 roku za szczególne zasługi dla placówki i społeczności szkolnej.

 

 

Imprezy towarzyszące, listy, życzenia, gratulacje, prezenty

W związku z uroczystością 50-lecia papież Franciszek przesłał społeczności szkolnej swoje błogosławieństwo. Społeczność szkolna otrzymała list gratulacyjny z życzeniami od Rzecznika Praw Dziecka pana Marka Michalaka oraz od mazowieckiego wicekuratora oświaty pani Doroty Skrzypek. Z okazji jubileuszu wręczono wiele wspaniałych prezentów. Gości jubilatka powitała wystawą poplenerową”W czarodziejskim ogrodzie” VII Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego, która w przeddzień uroczystości została zainstalowana wzdłuż ulicy Jagiellońskiej przy Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie i DPS Kombatant. Obchodom towarzyszyły również wystawy malarstwa uczniów placówki, mozaiki artystycznej. Wokół szkoły królowały rzeźby ogrodowe pana Janusza Dłużniewskiego oraz uczniów placówki z klubu Młodego Rzeźbiarza. Pojawił się również nowy witraż upamiętniający 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 50-lecie szkoły dzieło Mistrza witrażu Andrzeja Bochacza i uczniów placówki.

Każdy uczestnik uroczystości otrzymał teczkę okolicznościowa, a w niej folder o historii szkoły oraz buton upamiętniający tą okazję. Przygotowano również film o szkole. Uroczystości jubileuszowe będą trwały do końca tego roku.


Historia szkoły

1 września 1968 roku Wydział Oświaty i Kultury, Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Nowym Dworze Mazowieckim, wydał orzeczenie tymczasowe w sprawie organizacji Szkoły Podstawowej Specjalnej w  Legionowie przy ul. Jagiellońskiej. Nauka w starym budynku z 1920 roku po szkole podstawowej nr 2 trwała do grudnia 1985 roku. W drugiej połowie stycznia 1986 roku wznowiono pracę w trzech salach w lokalu Liceum Ogólnokształcącego w Legionowie. We wrześniu 1987 roku dla potrzeb szkoły specjalnej przekazano stary budynek jednorodzinny przy ul. Aleksandra Wilcza. Był to kolejny, drewniany budynek z lat 30-tych XX wieku.

Marzenia uczniów, rodziców, a zwłaszcza nauczycieli o pięknej szkole spełniły się dopiero 26 października 1992 roku. Tego dnia nastąpiło uroczyste otwarcie nowo wybudowanej szkoły przy ul. Jagiellońskiej 69.

Wiosną 2013 roku Rada Powiatu Legionowskiego wyraziła zgodę na rozbudowę Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie, a w październiku tego roku, władze gmin powiatu legionowskiego podpisały porozumienie o partycypowaniu w kosztach rozbudowy. Obecnie trwa II etap rozbudowy placówki, którego owocem będzie uruchomienie w niej Powiatowego Centrum Poradnictwa i Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka. W jednym miejscu znajdą się wszystkie usługi niezbędne, by jak najlepiej zadbać o wsparcie i rozwój niepełnosprawnych dzieci w możliwie najwcześniejszym wieku: nie tylko szkoła i przedszkole specjalne, ale też Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna i gabinety do fizjoterapii.

Najważniejsi są ludzie

Historia powstawania szkoły wiąże się bezpośrednio z troską o los dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, o ich rozwój, o zapewnienie im najlepszych warunków lokalowych, metod i terapii niezbędnych dla ich rozwoju i wzrastania.

Historia ta to wzruszająca opowieść o ludziach głęboko zaangażowanych w realizację prawdziwych idei. Uroczystość 50 – lecia w takim wydaniu to święto i triumf tych, którzy nigdy nie zwątpili, że może być lepiej. Zawsze kierowali się słowami Matki Teresy z Kalkuty

 Placówka dziś

W chwili obecnej Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie to specjalistyczna Placówka oferująca kompleksową edukację i terapię osobom z niepełnosprawnością intelektualną i z autyzmem. Otacza opieką dzieci i młodzież w wieku od 3 do 25 roku życia. Najmłodsi podopieczni znajdują wsparcie w przedszkolu. Starsi uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym i ze sprzężeniami kształcą się w Szkole Podstawowej i Szkole Przysposabiającej do Pracy. Wychowankowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim objęci są zajęciami rewalidacyjno-wychowawczymi prowadzonymi w domach rodzinnych. Dzięki zaangażowaniu organu prowadzącego, środkom budżetowym, środkom pozyskiwanym z Unii Europejskiej, Fundacji „Promień Słońca”, a także wsparciu licznych przyjaciół, placówka posiada świetnie wyposażone sale: do prowadzenia zajęć integracji sensorycznej, do terapii behawioralnej, do prowadzenia terapii ruchowej, a także salę doświadczania świata oraz pracownie szkolne. Dla uczniów niemówiących prowadzone są zajęcia rozwijające komunikację alternatywną i wspomagającą.

Prężna, niezmiernie kreatywna kadra pedagogiczna realizuje wiele nowatorskich projektów. Współpracuje z uczelniami wyższymi oraz z Instytutem Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku. Miarą sukcesów Placówki są osiągnięcia uczniów i wychowanków, którzy kontynuują z powodzeniem edukację w placówkach specjalnych i ogólnodostępnych, odnoszą liczne sukcesy w konkursach sportowych, artystycznych i dydaktycznych, a po zakończeniu edukacji, podejmują zatrudnienie na wspomaganym i otwartym rynku pracy.
Jerzy Jastrzębski