9-krotny wzrost zachorowań na odrę w powiecie legionowskim. Jakie jeszcze inne choroby zakaźne?

lekarz

Stetoskop, fot. GP (archiwum)

Odra, gruźlica, krztusiec, róża, borelioza z Lyme, salmonelloza, czy też legioneloza – z m. in. takimi dość rzadkimi chorobami zakaźnymi zmagali się mieszkańcy powiatu legionowskiego w 2019r.

W minionym roku miejscowa inspekcja sanitarna zarejestrowała łącznie blisko 120 przypadków takich chorób. Względem łącznie przeszło 56 tysięcy zeszłorocznych zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, choroby te stanowią jednak nikły procent.

 

Odra w natarciu?

W 2019r. w powiecie legionowskim odnotowano przeszło 56 tysięcy przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę – tak wynika ze statystyk prowadzonych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną (PSSE) w Legionowie. Poza tą chorobą na terenie powiatu legionowskiego odnotowano też zachorowania na odrę i gruźlicę. W 2019r. miejscowa inspekcja sanitarna zarejestrowała 18 przypadków odry w powiecie legionowskim. Liczba zachorowań na tę chorobę względem 2018r. wzrosła 9-krotnie. Również w całym kraju wzrasta liczba osób walczących z odrą. – W 2019r. na odrę chorowało blisko 1,5 tysiąca Polaków, rok wcześniej ich liczba była znacznie mniejsza, bo ta choroba dotknęła niespełna 360 osób. Z kolei od początku tego roku do 15 lutego odnotowano 10 przypadków odry w całej Polsce – takie wnioski płyną z rejestrów prowadzonych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (NIZP). – Prowadziliśmy nadzór epidemiologiczny i postępowanie zapobiegawcze nad osobami chorymi lub podejrzanymi o zachorowanie na odrę oraz z osobami z kontaktu z tymi pacjentami. Łącznie odnotowaliśmy 18 przypadków zachorowań na odrę, w tym 8 przypadków potwierdzonych i 1 prawdopodobny. Objęliśmy nadzorem 419 osób z kontaktu z osobami chorymi lub podejrzanymi o zachorowanie na odrę, zaszczepiliśmy 98 osób z kontaktu z ww. osobami. W tej grupie odnotowaliśmy 2 2-osobowe ogniska odry – informuje Sylwia Patejuk, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie.

 

 

 

Gruźlica wciąż groźna

Legionowianom nieobca jest również gruźlica. Największy wzrost zapadalności na tę chorobę w powiecie legionowskim odnotowano w 2018r. Wówczas z gruźlicą zmagało się aż 38 osób. Z zeszłorocznych statystyk dotyczących tej choroby, wynika, że zapadalność na nią spada. – W 2019r. zarejestrowaliśmy 27 przypadków gruźlicy w powiecie legionowskim – wyjaśnia szefowa legionowskiej inspekcji sanitarnej. Jednak względem lat jeszcze wcześniejszych, zapadalność na gruźlicę utrzymuje się obecnie na dość wysokim poziomie. Z danych lokalnej inspekcji sanitarnej wynika, że w 2016r. w powiecie legionowskim odnotowano 10 przypadków gruźlicy, zaś w 2017r. tych zachorowań było już 27. Za raporty o zachorowalności na gruźlicę w Polsce odpowiada Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie. Z ostatniego takiego raportu wynika, że w 2018r. w Polsce zarejestrowano blisko 5,5 tysiąca zachorowań na gruźlicę, czyli o około 300 mniej niż w 2017r.

Wzrost zachorowań na ospę wietrzną i szkarlatynę

Nie licząc grypy, chorobami zakaźnymi, które w 2019r. najczęściej dotykały mieszkańców powiatu legionowskiego, były kolejno ospa wietrzna, zapalenia żołądkowo-jelitowe o podłożu wirusowym i bakteryjnym oraz szkarlatyna. Z ospą w 2019r. zmagało się blisko 800 osób, zaś w całym kraju we wspomnianym czasie choroba ta złapała aż przeszło 180 tysięcy Polaków, czyli o przeszło 30 tysięcy osób więcej, niż w 2018r. Zapalenia żołądkowo-jelitowe w 2019r. dotknęły łącznie 730 mieszkańców powiatu legionowskiego. Były to zakażenia bakteryjne i wirusowe. W minionym roku na szkarlatynę zachorowało 155 mieszkańców naszego powiatu. W 2019r. choroba ta dotknęła blisko 21 tysięcy Polaków. Względem 2018r. tych zachorowań było o przeszło 2 tysiące więcej.

25 przypadków boreliozy w powiecie legionowskim

Inne zakaźne choroby, na które w 2019 roku chorowali mieszkańcy powiatu legionowskiego to krztusiec, róża, borelioza z Lyme, salmonelloza, choroba legionistów, kiła, rzeżączka, czy też wirusowe zapalenia wątroby. W 2019r. krztusiec dotknął 5 mieszkańców powiatu legionowskiego i łącznie przeszło 1,6 tysiąca Polaków, a z wywoływaną przez paciorkowce różą zmagało się 17 legionowian z powiatu i łącznie przeszło 6,1 tysiąca Polaków. Względem 2018r. w skali całego kraju zachorowalność na te dwie choroby wzrosła. Na boreliozę z Lyme w 2019r. zachorowało 25 mieszkańców powiatu legionowskiego i przeszło 20 tysięcy Polaków. W przypadku tej powstałej na skutek ukłuć kleszczy choroby w skali całego kraju odnotowano niewielki spadek zachorowalności. W 2019r. na terenie powiatu legionowskiego potwierdzono również 26 przypadków salmonellozy, zaś w całej Polsce potwierdzonych przypadków tej choroby było nieco ponad 9,2 tysiąca, czyli o przeszło 700 przypadków mniej niż w 2018r. Bardzo rzadką zakaźną chorobą, na którą w 2019r. chorowało tylko 86 Polaków, a która dopadła w tym czasie 1 mieszkańca powiatu legionowskiego była legioneloza, zwana inaczej chorobą legionistów lub gorączką Pontiac. Tą przebiegającą z zapaleniem płuc chorobę wywołują bakterie występujące w wodzie.

Powrót zapomnianych chorób wenerycznych

W 2019r. mieszkańcy powiatu legionowskiego chorowali również na wirusowe zapalenia wątroby. – W 2019r. odnotowaliśmy wirusowe zapalenie wątroby typu B u 1 osoby, zaś typu C u 2 osób. W tym czasie było też 36 osób z nowo wykrytymi zakażeniami wirusem HCV – mówi Sylwia Patejuk z legionowskiej PSSE. Nosicielstwo wirusa HCV jest przyczyną wirusowego zapalenia wątroby typu C. W 2019r. w całej Polsce odnotowano przeszło 3,3 tysiąca zachorowań na tę chorobę. W kraju wzrosła też liczba zachorowań na kiłę i rzeżączkę. Te przenoszone drogą płciową choroby nie ominęły też mieszkańców powiatu legionowskiego. W 2019r. na kiłę zachorowało 5 mieszkańców powiatu i łącznie przeszło 1,6 tysiąca Polaków tj. o 200 osób więcej niż to miało miejsce w 2018r. Tymczasem rzeżączka dotknęła łącznie 6 mieszkańców powiatu legionowskiego i łącznie 556 Polaków tj. o 224 osoby więcej, niż w 2018r.

Aż 122 mieszkańców narażonych na zakażenie wścieklizną

W 2019r. legionowska inspekcja sanitarna nadzorowała również osoby zagrożone wścieklizną. Na szczęście, ani w powiecie legionowskim, ani też w Polsce nie odnotowano żadnego przypadku tej choroby wśród ludzi. – W 2019r. narażonych na zarażenie wścieklizną było 122 osób. Z tej liczby 19 osób zaszczepiono przeciwko wściekliźnie z powodu pokąsania przez zwierzęta, których właścicieli nie udało się ustalić – to dane dotyczące powiatu legionowskiego, zebrane przez legionowską PSSE. W przypadku całego kraju, osób narażonych na zakażenie wścieklizną, u których wystąpiła konieczność zaszczepienia przeciwko tej chorobie w 2019r. było aż przeszło 8 tysięcy, tj. o przeszło 600 więcej, niż to miało miejsce w 2018r. – tak przynajmniej wynika z danych zgromadzonych przez NIZP.