Cukier krzepi…tylko nie we krwi!

52045c425d2d7.jpg

2 listopada w powiecie legionowskim ruszyły „Dni Walki z Cukrzycą”. Akcja będzie trwała przez cały listopad, a pacjenci powyżej 20 roku życia będą mogli bezpłatnie sprawdzić swój poziom cukru w przychodni „Zdrowie” przy ul. Sowińskiego 4 w Legionowie.

Melchior Wańkowicz, mówiąc słynne „cukier krzepi” nie przypuszczał, że 38 lat po swojej śmierci, cukier wcale nie będzie krzepił… zwłaszcza jeśli będzie go za dużo w ludzkiej krwi. Obecnie „wysoki cukier” wróży raczej poważną chorobę cywilizacyjną, jaką jest cukrzyca, a nie „krzepę”…

Najważniejsza profilaktyka
Legionowskie starostwo, już po raz kolejny organizuje „Dni Walki z Cukrzycą” w ramach Powiatowego Programu Promocji Zdrowia. Celem akcji, oprócz profilaktyki cukrzycy, jest również zwiększenie wykrywalności zachorowań na tę chorobę oraz obniżenie kosztów jej leczenia w skali całego powiatu. – Powiatowy Program Promocji Zdrowia tworzymy na bazie Narodowego Programu Zdrowia, a także w oparciu o konsultacje z pracownikami NFZ i wieloma lekarzami – wyjaśnia Jolanta Grzybowska z Wydziału Promocji i Rozwoju Społecznego Starostwa Powiatowego w Legionowie.

Wystarczy przyjść na czczo
Badania poziomu cukru we krwi wykonywane będą bezpłatnie bez konieczności wcześniejszego zapisywania się. Każdy, kto spontanicznie zgłosi się do przychodni „Zdrowie” przy ul. Sowińskiego 4 w Legionowie – od poniedziałku do piątku, w godzinach między 7 a 10 rano – będzie mógł wykonać to szybkie, bezbolesne i bardzo skuteczne badanie. Wystarczy przyjść na czczo i mieć przy sobie dowód osobisty. Badanie oznaczające stężenie glukozy w ludzkiej krwi, dokładnie sprawdza, czy dana osoba jest zagrożona zachorowaniem na cukrzycę, czy też nie. Jeśli wyniki któregoś z pacjentów będą niepokojące, szybko zostanie on skierowany do diabetologa na konsultację. – Na tegoroczną profilaktykę cukrzycy w powiecie legionowskim, planujemy przeznaczyć ok. 2 tys. zł – informuje Jolanta Grzybowska z Wydziału Promocji i Rozwoju Społecznego Starostwa Powiatowego w Legionowie. – W podstawowych badaniach krwi może wziąć udział ok. 150 osób, zaś 17 osób z najgorszymi wynikami, skierujemy na bezpłatną konsultację do diabetologa. Gdyby do badań zgłosiło się więcej pacjentów, jest możliwość doraźnego ich zwiększenia, bo mamy zarezerwowane na ten cel pomocnicze środki w budżecie – dodaje.

Podstępna cukrzyca
Cukrzyca często rozwija się bezobjawowo, co czyni z niej bardzo groźną i podstępną chorobę. Do jej najczęstszych objawów należą m.in. – wielomocz, wzmożone pragnienie, wilczy apetyt, utrata wagi, senność, zmęczenie, czy też pogorszenie wzroku. Nieleczona lub źle leczona cukrzyca zwiększa ryzyko poważnych powikłań, takich jak choroby układu krążenia, niewydolność nerek, uszkodzenie siatkówki oka, czy też niebezpieczny zespół stopy cukrzycowej, mogący prowadzić do amputacji nogi.

Dramatyczne statystyki
Statystyki dotyczące zachorowań Polaków na cukrzycę są dramatyczne. Według Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego na cukrzycę choruje 2 – 2,5 mln Polaków, a zgodnie z przewidywaniami Ministerstwa Zdrowia w ciągu najbliższych 20 lat liczba ta może się podwoić. Ponad 750 tys. chorych nie wie o swojej chorobie i nie leczy się, co jest groźne dla ich zdrowia i życia. Lekarze alarmują, że brak świadomości choroby jest związany m.in. z tym, iż cukrzyca długo nie daje objawów. Dlatego bardzo ważne jest aktywne poszukiwanie chorych w badaniach przesiewowych.

ms