Drużyna z Malwiną Górską z Legionowa w składzie wygrali prestiżowy turnieju młodych fizyków. Pokonali nawet Chińczyków.

Malwina Górska

Malwina Górska z Legionowa wraz z drużyną wywalczyli złoto na 36. Międzynarodowym Turnieju Młodych Fizyków w Murree w Pakistanie, fot. Klub Naukowy Fenix Facebook

Polacy z Klubu Naukowego Fenix zdobyli złoty medal na 36. Międzynarodowym Turnieju Młodych Fizyków w Murree w Pakistanie. W polskiej drużynie walczyła legionowianka, Malwina Górska. To kolejny spektakularny sukces polskiego zespołu w tym prestiżowym konkursie.

Już trzeci rok z rzędu reprezentacja Polski wygrywa Międzynarodowy Turniej Młodych Fizyków. Konkurs jest organizowany od 1979 r. i jest jednym z najważniejszych tego rodzaju turniejów na świecie. W tym roku, konkurs zorganizowano w Pakistanie, a Polskę reprezentowała m. in. Malwina Górska z Legionowa, która na co dzień jest uczennicą V Liceum Ogólnokształcącego imienia Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie. Legionowianka złoty medal na tych mistrzostwach wywalczyła wraz z innymi młodymi naukowcami z warszawskiego Klubu Naukowego Fenix, współpracującego z takimi prestiżowymi uczelniami jak m.in. Politechnika Warszawska, Uniwersytet Warszawski, Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk, czy też Wojskowa Akademia Techniczna. – Drużynę stanowili członkowie Klubu Naukowego Fenix w składzie: Paweł Ptaszek (kapitan), Jakub Soboń, Szymon Markiewicz, Maksymilian Ogiela i Malwina Górska. Natomiast opiekunami drużyny byli Jan Turczynowicz, Radost Waszkiewicz oraz Łukasz Gładczuk – informują w mediach społecznościowych członkowie wspomnianego klubu.

 

Polacy lepszymi fizykami od Chińczyków!

W tym roku o tytuł mistrza w Międzynarodowym Turnieju Młodych Fizyków w Pakistanie walczyło 14 drużyn z 14 różnych krajów. Polacy pokonali m. in. Tajlandczyków, Słowaków i nawet Chińczyków. Kadra reprezentująca Polskę w powyższych mistrzostwach jest wybierana w krajowych zawodach, organizowanych przez Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie przy współpracy z Polskim Towarzystwem Fizycznym.

 

Specyfika międzynarodowych mistrzostw z fizyki

Uczestnicy Międzynarodowego Turnieju Młodych Fizyków w Pakistanie przez rok badali 17 problemów naukowych, proponowali modele teoretyczne oraz przeprowadzali odpowiednie pomiary. Próbowali wyjaśnić m.in. dlaczego można podnieść pojemnik z ryżem po wsadzeniu do niego łyżki, czemu strumień wody ugina się po przejściu przez pochylone sitko, jak długie powinno być pobocze drogi, aby zatrzymać poruszający się obiekt oraz dlaczego obserwuje się fraktale, gdy na powierzchni farby akrylowej umieści się mieszaninę tuszu z alkoholem. – Turniej przybiera formę debat, podczas których każda drużyna na zmianę przyjmuje rolę referenta, oponenta i recenzenta. Zdaniem referenta jest zaprezentowanie rozwiązania postawionego problemu. Oponent wybiera prezentowany problem i próbuje znaleźć luki w jego rozwiązaniu, natomiast recenzent podsumowuje dyskusję – objaśniają specyfikę tego konkursu naukowcy z Klubu Naukowego Fenix z Warszawy.