Dzisiaj

23°C
ciśnienie 1019 hpa,

Jutro

25°C
min. 19°C, maks. 28°C
ciśnienie 1024 hpa,
Poziom zanieczyszczenia powietrza:Pył zawieszony PM 2.5: 11.1 µg/m3 (44% normy)Ozon gazowy (O3): 35.46 µg/m3 (30% normy)Dwutlenek siarki (SO2): 7 µg/m3 (2% normy)Dwutlenek azotu (NO2): 14.8 µg/m3 (7% normy)

Jerzy Caliński (Kukiz ’15): Ujawnić podatki płacone przez kościół, zwiększyć kontrolę nad górnictwem

Komentowanie wyłączone
Jerzy Caliński

Jerzy Caliński (fot. arch. prywatne)

Kolejnym kandydatem do Sejmu, który odpowiedział na przesłane przez nas pytania, jest Jerzy Caliński, mieszkaniec Olszewnicy Starej, który o mandat ubiega się z 14 miejsca listy komitetu wyborczego Kukiz ’15. 

Czy polski rząd postępuje słusznie zgadzając się na przyjęcie uchodźców z Syrii? Dlaczego? Na jakich warunkach powinni być oni przyjmowani. Gdzie powinni być umieszczani? W mniejszych miejscowościach takich jak Legionowo czy większych miastach?

Po pierwsze, nie mylmy pojęć uchodźca a imigrant. Trzeba oddzielić rodziny potrzebujące pomocy od napływu imigrantów zarobkowych. Partia rządząca, bo nie cały polski rząd, nie postępuje słusznie zgadzając się na przyjęcie imigrantów. Ignoruje głos ok. 80% społeczeństwa, które wyraża zaniepokojenie tym faktem. Po drugie, nie było rozmów nad zahamowaniem napływu imigrantów do Europy. Nie zwalczamy przyczyn, a próbujemy łagodzić skutki. Powinniśmy patrzeć w przyszłość i planować zdroworozsądkowo. Bo jeśli nie zatrzymamy napływu, to jaka liczba zostanie nam narzucona w 2016 roku? Ponadto partia rządząca lekceważy prawo obywateli do obawy przed kulturą, która nie planuje wcale się asymilować, a jaki ma stosunek do kobiet, dzieci, to wiemy. Nie wyciąga wniosków z historii innych państw, takich jak Francja, Niemcy, Szwecja, do czego może to doprowadzić. Po trzecie, a właściwie, to po pierwsze, uważam, że bezwzględnie powinniśmy pomóc naszym rodakom mieszkającym na wschodzie. Poseł w pierwszej kolejności powinien dbać o Polaków!
Kiedy zostanę wybrany, zrobię wszystko, aby renegocjować (nie)porozumienie z UE.  Jeśli UE pozostanie nieugięta osiedliłbym uchodźców przy granicy z Niemcami, wtedy zobaczymy, ilu rzeczywiście będzie chciało zostać i pracować w Polsce. Mam nadzieję, że nie zarzucą mi Państwo straszenia, a jedynie obiektywny osąd, jak mniemam, większości Polaków.

Jakie poglądy reprezentuje Pan/Pani w sprawie relacji Państwo – Kościół? Czy lekcje religii powinny być nadal finansowane z budżetu Państwa. Czy kościół powinien być opodatkowany? Czy konkordat powinien być utrzymany w obecnej formie, czy powinny być w nim wprowadzone zmiany? Jeżeli tak, to co wymaga korekty?

Uważam, że Kościół odegrał bardzo ważną rolę w czasach PRLu i był dla bardzo dużej liczby osób ostoją i pomocą. Co do opodatkowania – Kościół jest już opodatkowany. Płaci podatki w zależności od wielkości parafii, a nie rzeczywistej liczby wiernych obecnych na mszach. Uważam również, że kwoty wpłacane do budżetu powinny być JAWNE. Tak, aby wierzący, ale również i niewierzący, nie byli poddawani manipulacji i mogli przeczytać czarno na białym, jakie to są stawki. Jestem za transparentnością w celu uniknięcia grzechu zgorszenia.

Wierzę w Jezusa Chrystusa i wierzę, że powinniśmy być uczciwi, sprawiedliwi i odważni w tej kwestii. Chciałbym rozpocząć debatę z Kościołem w sprawie np. finansowania ze źródeł Państwa. Chciałbym również, aby obywatele wypowiedzieli się w referendum w tej sprawie, tuż po tym jak zinformatyzujemy referendum, o co będę również zabiegał. Tak, aby można było pytać obywateli o zdanie dużo mniejszym kosztem. Tutaj dam przykłady:
– finansowania kościoła z dobrowolnego odpisu z podatku. Sam jak najbardziej odpiszę, ale nie uważam, że powinniśmy zmuszać innych wbrew ich woli. Na tym polu powinna być wolność obywatela.
– nabywanie działek za cenę rynkową a nie np. 1% wartości, aby nie dochodziło do grzechu zgorszenia.
Czyli sprawiedliwość: Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga” (Mt 22, 15-21).

Czy polski system podatkowy wymaga zmian. Jeżeli tak, to jak w jaki sposób?

Wymaga jak najbardziej. Uważam, że podatki w Polsce są za wysokie i rozkradane oraz marnotrawione. Przykładem marnotrawstwa jest np. wydanie 2 mln na aktywizacje Cyganów i żaden nie podjął pracy. Czy też kwestie pomocy w znalezieniu zatrudnienia powinniśmy zlecać polskim prywatnym firmom i rozliczać ich z efektów. Ponadto uważam, że wszystkie firmy działające na terenie RP powinny płacić podatki, łącznie z firmami zagranicznymi, które jak wiemy podatków praktycznie nie płacą. Powinniśmy obniżyć koszty pracy, tak, aby do kieszeni każdego obywatela wpadało więcej pieniędzy. To przyczyni się do wzrostu dobrobytu gospodarstwa domowego jak i wzrostu gospodarczego. Powinniśmy położyć większą kontrolę nad przepływem pieniędzy jak również dokonać przeglądów resortów, ministerstw czy wszystkie rzeczywiście są nam potrzebne.

Czy jest Pan/Pani za obniżeniem wieku emerytalnego? W jakim kierunku powinien ewoluować system emerytalny w Polsce?

Jestem jak najbardziej za obniżeniem wieku emerytalnego, nie powinniśmy pracować aż do śmierci, a pozwolić osobom starszym na godną starość, np. chociażby zabawę z wnukami czy też ogólniej mówiąc pomoc w swojej rodzinie. W kwietniu 2012 roku zadeklarowaliśmy wsparcie Międzynarodowego Funduszu Walutowego kwotą 25 mld zł (mimo że nie mamy u nas Euro!). Miesiąc później podnieśliśmy wiek emerytalny i obliczono, że dzięki temu mniej więcej tyle Polska „zaoszczędzi”. W kwietniu 2013 dokładnie tyle przeznaczyliśmy. Czyli kosztem naszych babć i dziadków wsparliśmy zagraniczną instytucję. W życiu bym się nie zgodził na wprowadzenie tak uderzającego w naród prawa!

Czy polskie górnictwo dalej powinno być dotowane z budżetu Państwa. Czy popiera Pan/Pani rozwój Odnawialnych Źródeł Energii? Jeżeli tak to w jakiej formie?

Uważam, że należy zwiększyć kontrolę nad polskim górnictwem! Proszę poczytać, górnictwo przynosi straty, głównie dlatego, że koszty spółek drastycznie wzrosły. Trzeba prześwietlić, na co wzrosły i czy ktoś nie próbuje zaniżać wartości, aby potem sprzedać je zagranicznym firmom, które nagle te koszty ograniczą i zaczną dobrze prosperować. Dlatego uważam, że mamy szanse, aby górnictwo nie było dotowane z budżetu, a zaczęło generować realne zyski.

Popieram rozwój odnawialnych źródeł energii. Zapotrzebowanie na energię cały czas rośnie, dlatego widzę tutaj raczej uzupełnianie się różnych gałęzi gospodarki, aniżeli konkurencję czy też rozwój jednej kosztem drugiej. Jaka forma, wymaga to zbadania i wybrania najlepszej drogi. Podam przykład: elektrownie wiatrowe nad morzem, analiza liczba słonecznych dni do liczby dni wietrznych. Dopiero wtedy będziemy mogli wybrać optymalne wyjście dla nas.

Czy na szczeblu administracji samorządowej powinna być wprowadzona kadencyjność  (na stanowiskach prezydentów, burmistrzów, wójtów) i dlaczego?

Uważam, że jeśli dana osoba sprawdza się na stanowisku powinna mieć szansę na wybór na trzecią, czwartą kadencję. W końcu to wyborcy głosują i jeśli takie jest ich życzenie, powinniśmy im to umożliwić. Kadencyjność byłaby karą za nieuczciwe osoby w administracji. Znalezienie takich należeć powinno do prasy, aby rzetelnie wszystko opisać i uświadomić wyborców, że dany kandydat się nie sprawdza, czy też jest nieuczciwy.

Czy w powiecie  legionowskim powinien być szpital? W którym miejscu i w jakiej formie powinien być zorganizowany? Jakie działania zamierzałby Pan/Pani podjąć, aby taka placówka w powiecie legionowskim powstała.

Sam mam dwójkę dzieci i nieraz z Żoną o tym rozmawialiśmy, co się stanie, jak trzeba będzie szybko zareagować. Dlatego szpital powinien powstać jak najbardziej. Nie będzie chyba odkrywcze, że w miejscu centralnym, z którego zapewniony będzie dojazd. Dlatego umiejscowiłbym go w północnej części Legionowa. Oczywiście najpierw musimy poszerzyć DK 61. Będę walczył, aby przebudowa rozpoczęła się już w 2016. Najlepiej gdyby sponsorowany był z funduszy UE np. na rozwój aglomeracji.

Jak powinna być organizowana komunikacja w obrębie aglomeracji warszawskiej. Powinniśmy dalej wspierać rozwój kolei? Skąd powinny być finansowane inwestycje?

Uważam, że kolej na tę chwilę jest bardzo ważna, zapewnia dojazd do Warszawy Gdańskiej zajmuje ok. 22 min. Powinniśmy wspierać i zapewniać miejsca parkingowe, aby centrum Legionowa i boczne uliczki nie były tak obsadzone samochodami, jak są teraz. I klienci sklepów skorzystają i podróżni mogąc zaparkować bliżej peronów. Finansowanie powinno odbywać się z dochodów własnych, subwencji i dotacji. Linie autobusowe ZTM również należy wspierać jak i bezpłatne busy.

Jakie inne działania na rzecz powiatu legionowskiego podejmie Pan/Pani, jeżeli zostanie Pan/ Pani posłem wybranym z naszego okręgu wyborczego.

Już teraz uruchomiłem stronę www.walczzabsurdami.pl i staram się monitorować potrzeby mieszkańców. Docierają do mnie sygnały o ciężkich sytuacjach, np. widmo eksmisji rodziny z powodu biedy. Uważam, że zaczynając od naszego powiatu powinniśmy badać takie sprawy i zapewniać wsparcie rodzinom z dziećmi, aby dzieci miały szansę być wychowywane w godnych warunkach. Każdą sprawę będę badał, aby nikogo nie skrzywdzić (ani rodziny, ani urzędnika, który np. musi wyrobić odgórne „chore” statystki). Moim zdaniem jest zbadanie sytuacji i wybranie najlepszego rozwiązania.

Będę walczył o rozpoczęcie poszerzenia DK 61 już w 2016. Bardzo się cieszę z aktywności mieszkańców Legionowa i okolic w zbieraniu podpisów pod petycją, aby na nowo wpisać plan przebudowy DK 61 do Programu Budowy Dróg Krajowych 2014-2023. Nie chcę tylko, aby kierowcy czekali na realizację tych postulatów do 2020. Ja zrobię wszystko, aby kierowcy z dwupasmówek zaczęli korzystać już w 2016 roku !

Będę wnioskował o przebudowę niebezpiecznego skrzyżowania Modlińskiej i Chotomowskiej, na tę chwilę idealnym rozwiązaniem wydaje się rondo.

Chciałbym rozprawić się z dzikami. Nie może być tak, że mieszkańcy w godzinach wieczornych, czy to podróżując samochodem czy też spacerem, są narażeni na spotkanie na swej drodze dzików. Dlatego chciałbym w większym stopniu monitorować działania samorządów na terenie naszego powiatu.

Popierasz Jerzego Calińskiego? Zagłosuj na niego w naszym plebiscycie wyślij SMS pod nr 71601 o treści GP.SEJM.5  (koszt SMS-a 1,23 PLN brutto)

Lista pozostałych kandydatów biorących udział w plebiscycie znajduje się TUTAJ