Jubileusz Stowarzyszenia Ogólnopolska Rodzina Kościuszkowców

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Minęło pięć lat od powołania Stowarzyszenia Ogólnopolska Rodzina Kościuszkowców skupiającego byłych żołnierzy i pracowników cywilnych 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki.

W myśl przyjętego statutu miało ono zadbać o utrwalenie i zachowanie dla przyszłych pokoleń dokonań dywizji, kultywowanie bojowych i pokojowych czynów jej żołnierzy, jak również dbanie o przestrzeganie ich praw
i należności oraz opiekowanie się wszystkimi, którzy znajdą się w potrzebie.

Na pierwszym Walnym Zgromadzeniu dokonano wyboru władz statutowych. Jednomyślną decyzją zebranych, funkcję prezesa stowarzyszenia powierzono byłemu dowódcy dywizji, generałowi brygady Zenonowi Poznańskiemu, głównemu pomysłodawcy i inicjatorowi założenia organizacji.

1 Warszawska Dywizja Zmechanizowana im. Tadeusza Kościuszki związana była z Legionowem przez ponad pół wieku. Od chwili dyslokacji w mieście jej dowództwa, to jest od 1955 roku aż do rozformowania dywizji w 2011 roku, kościuszkowcy, żołnierze i pracownicy cywilni wnieśli znaczący wkład w rozwój miasta i do dzisiaj są jego czynnymi
i aktywnymi obywatelami. Dywizja szczyciła się najdłuższym szlakiem bojowym w historii jednostek utworzonych w czasie II wojny światowej. Jej żołnierze przeszli od Leniono do Berlina, biorąc udział w walkach o Lublin, Warszawę, Wał Pomorski, Kołobrzeg oraz w szturmie Berlina, stolicy hitlerowskiej III Rzeszy. Dla nich rozformowanie dywizji było ogromnym zaskoczeniem i przykrą niespodzianką. Ich macierzysta, zasłużona jednostka przegrała w walce o pamięć.

 

 

W ciągu pięciu lat działalności stowarzyszenia powiększyło się ono o filie w Wesołej oraz w Giżycku. Jego członkowie włączyli się aktywnie w życie lokalnych społeczności. Działali i działają w samorządach wszystkich szczebli, uczestniczyli w licznych spotkaniach z młodzieżą, w patriotycznych wydarzeniach upamiętniających czyn wojenny i dokonania czasu pokoju, jak również w licznych podróżach, manifestacjach i rekonstrukcjach historycznych. W 70 rocznicę zwycięstwa nad hitlerowskim najeźdźcą członkowie stowarzyszenia udali się do miejsca chrztu bojowego pod Lenino, zorganizowali podróż historyczną na Wał Pomorski, do Złotowa oraz miejscowości Podgaje, gdzie bestialsko zamordowani zostali żołnierze 3 pułku dywizji. Uczestniczyli w obchodach upamiętniających walki pod Magnuszewem i Studziankami, jak również wyjechali do miejsc bitew stoczonych przez patrona dywizji Tadeusza Kościuszkę.

Stowarzyszenie wiele uwagi przywiązuje do współpracy z placówkami kulturalnymi, muzealnymi i oświatowymi. Swym patronatem objęło Szkołę Podstawową Nr 8 im. 1 Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki w Legionowie, gdzie członkowie kościuszkowskiej rodziny przeprowadzili wiele pogadanek historycznych oraz zainicjowali i pomogli zorganizować Festiwal Piosenek i Pieśni Patriotycznych. Dzięki zaangażowaniu członków stowarzyszenia oraz pracowników Muzeum Miasta Legionowa przy szkole utworzono filię muzeum, do której wiele pamiątek, z okresu wojny i pokojowej służby, przekazali żołnierze 1 dywizji.

Należy podkreślić duże zaangażowanie stowarzyszenia w pomoc byłym żołnierzom i pracownikom cywilnym 1 WDZ, zwłaszcza tym w podeszłym wieku, mającym kłopoty ze zdrowiem, jak również tym, którzy borykają się z często bezduszną biurokracją. Jest to m.in. pomoc bezpośrednia albo prawna, z której skorzystało już kilkudziesięciu byłych żołnierzy, pracowników cywilnych oraz ich rodzin.

Obecnie Stowarzyszenie Ogólnopolska Rodzina Kościuszkowców liczy kilkuset członków skupionych w kilku kołach m.in w Legionowie, Wesołej i Giżycku a organizacją kieruje Zarząd w składzie: Prezes Zarządu, gen. dyw. Piotr Czerwiński; Wiceprezesi Zarządu, gen. bryg. Zenon Poznański, płk Jan Duluk, płk Kazimierz Niewęgłowski, ppłk Waldemar Laskowski; Skarbnik, płk Stefan Lasota; Komisja Rewizyjna, płk Andrzej Pendzel – przewodniczący, płk Stanisław Aszklar oraz płk Stanisław Samiec.
ppłk Andrzej Karski (R)