Legionowo. Miasto pod chmurą smogu. Szokujące zapylenie wewnątrz domu

filtry-zanieczyszczenie-powietrza

Od piątku w powiecie legionowskim w trzech miejscach (dwa w Legionowie i jedno w gm. Wieliszew) prowadzone są pomiary jakości powietrza. Odczyty z urządzeń w ciągu ostatniej doby są szokujące.

Od wczorajszego wieczoru stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu zaczęło drastycznie rosnąć. Urządzenia pomiarowe Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wskazywały, że normy przekroczone zostały 5-krotnie (262.9 µg/m3 przy normie 50  µg/m3). Około 10.00 rano władze Warszawy podały komunikat o złej jakości powietrza, które może szkodzić zdrowiu.

 

W Legionowie sytuacja wygląda podobnie. W nocy normy stężenia pyłów zawieszonych, mierzone przez stację WIOŚ przy ul. Zegrzyńskiej w Legionowie, zostały przekroczone trzykrotnie, a dobę temu pięciokrotnie.  W tym samym czasie w dwóch domach na terenie Legionowa i jednym na ternie Wieliszewa prowadzone są inne badania norm jakości powietrza. Za pomocą urządzeń skalibrowanych przez Politechnikę Warszawską w każdej z lokalizacji badana jest jakość powietrza wewnątrz i na zewnątrz budynku mieszkalnego. Jedno z urządzeń zbiera zanieczyszczenia z powietrza, które potem poddane zostaną analizie, w drugim możliwy jest odczyt wyników na bieżąco. Wyniki z ostatniej doby wprawiły naszą redakcję w osłupienie. Tej nocy w centrum Legionowa stężenie zanieczyszczeń w powietrzu wewnątrz domu osiągnęło nawet poziom 1000 µg/m3. Właścicielka budynku obudziła się, ponieważ w domu wyczuwalny był zapach spalenizny. Myślała nawet, że może pali się dom, jednak okazało się, że tak pachniało powietrze o szóstej rano w Legionowie. Po kilku godzinach stężenie pyłów zmalało.

Wkrótce w Gazecie Powiatowej i portalu www.gazetapowiatowa.pl więcej na temat badań prowadzonych w kilku lokalizacjach w powiecie legionowskim.

 

Głównym źródłem zapylenia jest niska emisja spalin z przydomowych kotłowni, czyli pyłów i gazów powstających w trakcie spalania złej jakości węgla, mokrego drewna, brykietów, ekogroszku, śmieci.

W tym miejscu można przeczytać, jakie są skutki zdrowotne wdychania zanieczyszczonego powietrza atmosferycznego: nasz artykuł z 2013 roku: Zanieczyszczenie powietrza. Alarmujące wyniki

GALERIA: Stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu w Legionowie wewnątrz budynku od godziny 23:00 7 stycznia rosło do godziny 6:00 dnia następnego.

Fot. główne: Legionowski Alarm Smogowy

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 7

 1. „… domu wyczuwalny był zapach spalenizny. Myślała nawet, że może pali się dom, jednak okazało się, że tak pachniało powietrze ….”

  U mnie na Grunwaldzkiej było podobnie.

 2. W ciągu dnia widać dym z kominów ,a w nocy?? W nocy,czy nad ranem nikt tego nie kontroluje,a to właśnie nad ranem ludzie rozpoczynają rozpalać w piecach,żeby było ciepło jak dzieci będą wstawać do szkoły,czy przedszkola.I,zaczyna się wielkie wypalanie wszystkiego,co się da.Może pan prezydent zobliguje odpowiednie służby min, Straż Miejską,żeby bardziej wykazywala się w tej gestii.Ukaranie kilku osób niewiele pomogło,bo tu trzeba działać,dzialać i jeszcze raz działać!! Kontrola wyrywkowa raz na parę tygodni nie pomoże.Tu potrzebne jest systematyczne zaangażowanie.Może w końcu ludzie zrozumieją,o co chodzi.

 3. Ile można słuchać ciągłego pieprzenia o złych mieszkańcach którzy spalają w swoich piecach śmieci
  I to właśnie śmieci mają być główną przyczyną powstawania smogu i zanieczyszczeń ????
  Niestety zanieczyszczenie powietrza bierze się ze spalania słabej jakości węgla w starych piecach kopciuchach.
  Owszem w Legionowie można otrzymać dotacje do wymiany pieca ale tylko do kotła gazowego, pompy ciepła itp
  Z tego programu skorzystało zaledwie 100 osób co jest kroplą w morzu potrzeb
  W innych gminach są dopłaty do nowoczesnych kotłów retortowych które owszem spalają węgiel tzw ekogroszek ale spalają go w sposób bardziej przyjazny dla środowiska
  Dla wielu ludzi barierą jest cena gazu, stąd tak małe zainteresowanie wymianą kotłów, gdyby dopłacano do kotłów na ekogroszek zainteresowanych byłoby kilka razy więcej

 4. Coś w tym musi być. W nocy z 5 na 6.01 włączył mi się w domu alarm przeciwpożarowy. Musiało być sporo cząstek dymu . Mieszkam na Przystanku w Legionowie. Dzieciom kopiliśmy już na początku zimy maski antysmogowe. Może władze chociaż takie maski dzieciom by zafundowały, skoro walka za zatruwaczami im nie wychodzi.

 5. To jest skandal, żeby od lat władze samorządowe tak ignorowaly narastający problem. Wpisując smog w Legionowie od lat poziom jest przekraczany. Dlaczego Kiedy się dzwoni do straży miejskiej, ta nie reaguje. Ostatnia wypowiedź strażnika, „bo jest bieda” – biedy nie ma w Polsce, jeżeli ktoś ma dom i 3 samochody i pali oponami, plastikiem od jogurtów to jest zwykła ciemnota. Tak pozakladali sobie niektórzy piece gazowe – i tak pala wszystkim czym popadnie w starym piecu węglowy. Proszę się przejść na ul. Warszawska za ekranami, bałtycka, ulice prowadząca do areny ‚ czy straz miejska straciła węch i wzrok – nawet ślepy by zauważył, czym pala Ci ludzie – a oni chwała się 8 mandatami – kpina. Prawie najgorsza gmina w powiecie – Od tego jest wybrana władza, aby temu przeciwdziałać, a nie stawiać kolejne pomniki na pokaz…. czy po raz trzeci robić ulice wokół ratusza… skandal i niekompetencja…
  .

 6. Mieszkam za ekranami i faktycznie na kwiatowej dużo jest osób które palą czym popadnie a nasze dzieci przy takim stężeniu są najbardziej narażone na te „świeże powietrze” :/

 7. Nie tylko spalanie smieci, ale także likwidacja terenów zielonych, dogeszczanie zabudowy Legionowa, rosnąca liczba pojazdów to skutki działania Romusia i jego watahy. Tam gdzie były lasy, łąki, mamy teraz blokowiska, parkingi i tysiące aut. Niestety, bedzie tylko gorzej .

Dodaj komentarz