Miasta bezprawia? Rośnie liczba policyjnych wakatów

W Legionowie brakuje policjantów. Również w skali kraju, więcej funkcjonariuszy opuszcza policyjne szeregi, niż do nich dołącza. Efektem tego jest 45 proc. wzrost liczby wakatów w policji, odnotowany przez Najwyższą Izbę Kontroli (NIK) w latach 2010-2012.

 

– W Komendzie Powiatowej Policji w Legionowie, w tym w podległych jej komisariatach są 222 etaty policyjne. Obecnie mamy 205 policjantów pełniących służbę i 17 wakatów – poinformowała mł. asp. Dorota Sitarska z KPP L-wo. Kwestie nieobsadzonych stanowisk w lokalnej policji oraz małej widoczności tych służb w mieście były wielokrotnie poruszane przez legionowskie władze, także z władzami samej policji. Legionowskim władzom zależy bowiem, aby były one kompletnie obsadzone. Wówczas powstałyby większe oszczędności dla miasta, które i tak w ramach zapewnienia bezpieczeństwa, odpowiada finansowo za monitoring miejski, straż miejską i jej wspólne łączone patrole z policją. Również co roku dofinansowuje lokalną policję za jej ponadnormatywne służby. W tegorocznym budżecie na ten cel zarezerwowano 50 tys. zł. Samorządowcy chcieliby, aby policja bardziej partycypowała w kosztach związanych z lokalnym bezpieczeństwem, zatrudniając jak najszybciej policjantów na przewidziane dla nich w 2013r. stanowiska na terenie powiatu legionowskiego. 16 maja podczas posiedzenia Komisji Zdrowia, Bezpieczeństwa i Spraw Społecznych RM L-wo,  naciskali na prezydenta Romana Smogorzewskiego, aby podjął rozmowy w tej sprawie z komendantem Komendy Stołecznej Policji (KSP), która zajmuje się rekrutacją policjantów m.in. w powiecie legionowskim. Agata Zaklika, przewodnicząca wspomnianej komisji zobowiązała się nawet skierować odpowiednie pismo w tej sprawie do prezydenta Romana Smogorzewskiego. UM Legionowo z kolei zapytany o dalsze kroki wyjaśnił, że nie może wpłynąć na politykę kadrową policji. – Liczba etatów w KPP Legionowo jest wewnętrzną sprawą policji i miasto nie ma wpływu na jej politykę kadrową. Ubolewamy jednak nad tym, że liczba wakatów w naszej komendzie wzrosła, bo mniej policjantów zatrudnionych w Legionowie oznacza mniej patroli na terenie miasta, a co za tym idzie, zmniejszone poczucie bezpieczeństwa wśród naszych mieszkańców – poinformowała Anna Szczepłek, kierowniczka Referatu Marketingu UM Legionowo.

Policja traci przywileje?
Ponad 5,5 tys. rekrutów zostanie wcielonych do służby w policji w 2013r. już na nowych zasadach – na emeryturę będą mogli pójść nie po dotychczasowych 15 latach służby, tylko dopiero po 25. Tegoroczne  wakaty w policji zostaną obsadzone jedynie przez ok. 2 proc. chętnych, zarejestrowanych w systemie Komendy Głównej Policji (KGP). Obecnie wysoka i z roku na rok rosnąca liczba wolnych stanowisk w policji, nie wynika z braku zainteresowania tą pracą, tylko raczej z wewnętrznej polityki samej policji. Zapotrzebowanie na szkolenia przekracza bowiem możliwości policji i istotnie wydłuża proces rekrutacji nowych funkcjonariuszy. W związku z czym, ilość nowo-zatrudnionym policjantów w danym terminie jest mniejsza od ilości policjantów odchodzących w tym czasie ze służby. To „niezrównoważenie” właśnie, w rezultacie powoduje wzrost ilości policyjnych wakatów. Według NIK-u, w KSP rekrutacja nowych funkcjonariuszy w latach 2010-2012 trwała średnio 7,5 miesiąca, a KSP tylko w 30 proc. zaspokoiła ówczesne potrzeby szkoleń specjalistycznych. Rekrutację wydłużały dodatkowo rezygnacje kandydatów w trakcie naborów, błędnie wypełniane kwestionariusze osobowe oraz brak konsekwencji w określeniu wymagań w zakresie sprawności fizycznej kandydatów na policjantów. Zapowiadane jednocześnie przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych od lipca br  m.in. obniżenie zasiłku chorobowego w służbach mundurowych do 80 proc. pensji, już wcześniej powodowało liczne odejścia policjantów z pracy. Mogą one się nasilić po zatwierdzeniu tej zmiany i tym samym jeszcze bardziej zwiększyć liczbę policyjnych wakatów.

ms