Nowe dowody osobiste. Co się zmieni? Kto musi wymienić?

ratusz-legionowo-3

Urząd Miasta w Legionowie (fot. GP)

Od 1 marca będzie obowiązywał nowy wzór dowodu osobistego. Aby uniknąć kolejek i opóźnień, legionowski ratusz już zachęca osoby, których ważność dotychczasowych dokumentów dobiega, końca do składania wniosków o wydanie nowych jeszcze w lutym. 

W myśl przepisów, które wchodzą w życie od 1 marca br., stworzony zostanie elektroniczny rejestr dowodów osobistych. Dostęp do niego zyskają wszystkie urzędy gmin. Dzięki temu wniosek o wydanie nowego dokumenty będzie można złożyć w dowolnej gminie na terenie całego kraju, niezależnie od miejsca zamieszkania. Według zapowiedzi będzie można go również przesłać elektronicznie. Legionowski ratusz już teraz zachęca wszystkie osoby, których ważność dotychczasowych dokumentów tożsamości dobiega końca do składania stosownych wniosków o wydanie nowych. Ma to zapobiec ewentualnym kolejkom w urzędzie i możliwym opóźnieniom związanym z wdrażanym powoli obecnie nowym systemem.

Trzeba zrobić nowe zdjęcia?

Zgodnie z wprowadzanymi zmianami, format i wymiary nowych dowodów osobistych pozostaną identyczne jak te, działające dotychczas. Zmienią się natomiast zamieszczone w nich fotografie. Oprócz tego, że zdjęcia te mają być takie same jak te, które obecnie obowiązują w paszportach tj. takie, które przedstawiają daną osobę patrzącą na wprost i nie mającą nakrycia na głowie, nie powinny być one jednak wykonane wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku. Ponadto w nowych dowodach osobistych nie będzie już informacji o adresie zameldowania, kolorze oczu i wzroście. Nie będzie też w nich zeskanowanego podpisu ich posiadaczy. Znajdzie się tam natomiast informacja o polskim obywatelstwie.

Stare dowody osobiste nie tracą swej ważności

Zabezpieczeniem nowych dokumentów będą m. in. 2-krotnie powtórzone zdjęcie, mikrodruki, tłoczenia i specjalne farby. Nowe dowody osobiste będą ważne przez 10 lat od daty wydania, za wyjątkiem dowodów osobistych wydawanych dzieciom poniżej 5. roku życia, które zachowają swoją ważność tylko przez 5 lat. Warto w tym miejscu przypomnieć, że mimo rychłego wprowadzenia nowych wzorów tych dokumentów osobistych, te stare, dotychczasowe zachowają swoją ważność do określonych w nich terminów.

Zaświadczenia

Legionowscy urzędnicy do powyższych zmian podchodzą ostrożnie i obawiają się jednocześnie, że nowe dowody osobiste bez adresów zameldowania mogą rodzić szereg komplikacji w innych urzędach i instytucjach, zwłaszcza tych, które wymagają od obywateli potwierdzenia ich adresów. W tym miejscu przypominają jednak legionowianom, że zawsze mogą oni zwrócić się do urzędu miasta z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o ich zameldowaniu. Podkreślają także, że wiele krajowych instytucji już wcześniej zapowiedziało, że będzie honorowało własnoręcznie podpisane przez obywateli oświadczenia o adresie zamieszkania.