Obchody 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

obchody-powstanie-2016-legionowo_04

fot. UM Legionowo

Wczoraj (1 sierpnia) obchodziliśmy 72. Rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Hołd poległym oddano podczas licznych uroczystości w powiecie legionowskim.

Legionowo

W Legionowie przez cały dzień w miejscach pamięci i na grobach żołnierzy przybywało kwiatów i płonących zniczy, a podczas zgromadzeń wspominano bohaterów Powstania Warszawskiego. Oficjalna część obchodów rozpoczęła się o godz. 9:00 przy kwaterze wojennej na cmentarzu w Legionowie, następnie o godzinie 10:00 spotkano się przy obelisku upamiętniającym żołnierzy 3 Kompanii I Batalionu 1 Rejonu Marianowo-Brzozów przy ul. Kościuszki przy granicy z Chotomowem. Po południu o godz. 17:00, gdy miasto pogrążone było w dźwiękach syren,  rozpoczęły się uroczystości pod Pomnikiem Polski Walczącej na Rondzie AK. Uczestniczyli w niej kombatanci, żołnierze, harcerze, przedstawiciele miasta i mieszkańcy. Po minucie zadumy odśpiewano hymn polski. Następnie głos zabrała Bronisława Mazur. – Każdego roku coraz nas mniej. Legionowska młodzież kochała swoją ojczyznę, gotowa była na każde wezwanie. Musimy o tym pamiętać. To nasze dziedzictwo. Ta ofiara krwi, która została złożona. Nie doczekam 100 rocznicy powstania, ale Państwo doczekacie i mam nadzieję dziś, że będziecie tutaj przy tym pomniku i będziecie czcili pamięć moich kolegów, którzy tutaj zginęli w tym mieście – mówiła drżącym głosem. Po niej głos zabrał prezydent Roman Smogorzewski, który przyznał, że od 20 lat uczy się od Pani Bronisławy patriotyzmu i co to znaczy tak naprawdę kochać, miłować i pracować dla ojczyzny. – Nam, młodszemu pokoleniu, przyszło pracować dla naszej najjaśniejszej ojczyzny, pokoleniu Kolumbów przyszło ginąć. – mówił. Po apelu uczestnicy skierowali się do kościoła garnizonowego na mszę świętą.

 

Jabłonna

W Jabłonnie uroczystości rozpoczęły się o godzinie 17:00 na Skwerze ppor. Alfy i ppor. Skiby w Jabłonnie, a poprowadził je aktor Robert Tondera. Tutaj także przybyli przedstawiciele gminy, kpt. Edmund Kuklewski reprezentujący Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz duża grupa mieszkańców. – Powstańcy to Bohaterowie, którzy w chwili najwyższej próby zachowali się jak trzeba. To oni pokazali swoim życiem, że trzeba mieć odwagę walczyć o sprawiedliwość, wolność i godność. Musimy brać z nich przykład w codziennym życiu, w naszych zwykłych, czasem błahych wyborach po to, byśmy w godzinie próby nie ugięli się, bez względu na to, z jaką nikczemnością przyjdzie nam się zmierzyć – mówił wójt Jarosław Chodorski.

Wieliszew

W gminie Wieliszew poległych tradycyjnie już upamiętniono w Biegu powstańca, który odbył się w niedzielę. W tym roku był to ultramaraton – zawodnicy mieli do pokonania 63 kilometry (relacja z biegu TUTAJ). Dystans ustalony został w przeliczeniu na dni walki powstańców – każdy dzień to 1 kilometr biegu. W poniedziałek odbyły się oficjalne uroczystości. I tak o godz. 16:00 w Kościele Parafialnym p.w. Przemienienia Pańskiego w Wieliszewie odbyła się msza św. w intencji żołnierzy Armii Krajowej Rejonu I Obwodu VII „Obroża”. Po mszy złożono wieńce na mogile żołnierza Armii Krajowej Jana Lący i pod tablicą poświęconą żołnierzom Armii Krajowej. O godzinie 17:00 mieszkańcy pogrążyli się w minucie ciszy, następnie skierowano się do pomnika w miejscu straceń na Nowopolu w Michałowie-Reginowie, gdzie także złożono kwiaty.

Nieporęt

Relacja z obchodów w gminie Nieporęt TUTAJ.