Podium za liczbę wydanych pozwoleń na budowę

520466b86103f.jpg

Podczas ostatniego 27-marcowego posiedzenia radnych z powiatowej Komisji Rozwoju Mirosława Wypych, naczelniczka Wydziału Architektury Starostwa Powiatowego w Legionowie, przedstawiła sprawozdanie z działalności reprezentowanej przez siebie komórki w 2012r.

 

Pomoc w wypełnianiu wniosków
W pierwszym kwartale 2012r. Wydział Architektury, którym kieruje Mirosława Wypych przeszedł dość istotną reorganizację, której celem był wzrost jakości i efektywności usług świadczonych w urzędzie. W pierwszej kolejności przebudowano pomieszczenia należące do tej komórki. Dzięki czemu powstała nowoczesna kancelaria Wydziału Architektury, w której dodatkowo wygospodarowano miejsce dla interesantów. Stworzono także punkt obsługi klienta w postaci Centrum Informacji Inwestycyjnej, w którym interesanci mogą uzyskać pomoc merytoryczną w zakresie decyzji administracyjnych wydawanych przez ten wydział oraz pomoc w wypełnieniu urzędowych wniosków i formularzy. W biurze wydziału udostępniono petentom stojak z materiałami informacyjnymi i drukami urzędowymi, potrzebnymi do załatwienia konkretnej sprawy. Same zaś druki i formularze urzędowe ujednolicono, w celu łatwiejszej ich obsługi. Dla inwestorów wydano poradnik „Krok po kroku do uzyskania pozwolenia na budowę”, który jest obecnie uzupełniany o informacje o procedurach Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (PINB) i niebawem znów będzie dostępny dla interesantów Starostwa Powiatowego w Legionowie. – Dzięki takiej reorganizacji Wydziału Architektury, obsługa klientów odbywa się sprawniej i jest bardziej kompleksowa – wyjaśniała Mirosława Wypych, naczelnik Wydziału Architektury, podczas ostatniego posiedzenia powiatowej Komisji Rozwoju.

Około 20 dni trwało wydanie decyzji
Rok 2012 był czasem, w którym postawiono m. in. na wzrost jakości usług świadczonych przez pracowników merytorycznych Wydziału Architektury. W tym celu odpowiednio ich przeszkolono, opracowano jednolitą procedurę wydawania pozwoleń na budowę, a także udostępniono im elektroniczne zasoby ewidencji gruntów oraz map zasadniczych, ewidencyjnych i glebowych. Przez cały ubiegły rok, ręcznie prowadzili oni rejestr wniosków i decyzji dotyczących pozwoleń na budowę. Dopiero w 2013r. wprowadzono dodatkowe ułatwienia, w postaci prowadzenia tegoż rejestru częściowo w systemie. Pracownicy merytoryczni Wydziału Architektury obsługują sprawy w kolejności ich wpłynięcia do urzędu. Nie ma już wcześniejszego podziału, że dany pracownik rozpatruje sprawy zgłaszane do urzędu z terenu konkretnej gminy. W 2012r. średni czas wydania decyzji przez Wydział Architektury wynosił ok. 20 dni. – Obecnie sprawy załatwiane są dużo szybciej, bo zatrudniliśmy dwóch dodatkowych pracowników. Praktycznie w ciągu dwóch tygodni jesteśmy w stanie wydać konkretną decyzję administracyjną – przekonywała Mirosława Wypych.

Mniej pracowników merytorycznych
W Wydziale Architektury Starostwa Powiatowego w Legionowie w 2012r. pracowały 2 osoby na kierowniczych stanowiskach – był to naczelnik wydziału i jego zastępca oraz 3 osoby na stanowiskach kancelaryjno-biurowych. W wyniku reorganizacji komórki w marcu 2012r. zredukowano liczbę pracowników merytorycznych z 11 do 8, a 2 pracowników merytorycznych obsadzono w Centrum Informacji Inwestycyjnej.

Głównie wydawano pozwolenia na budowę
Wydział Architektury realizował w ubiegłym roku wszystkie zadania, które należą do jego kompetencji. Większość decyzji wydanych przez tę komórkę stanowiły pozwolenia na budowę oraz inne postanowienia administracyjne bezpośrednio z nimi związane. W sumie w 2012r. Wydział Architektury załatwił 7815 spraw o różnorakim charakterze. Wpłynęło doń prawie 2 tys. wniosków o pozwolenie na budowę, z czego wydano 1849 decyzji w tym zakresie. Decyzje powyższe często poprzedzane były innymi postanowieniami administracyjnymi, związanymi głównie z niekompletnymi wnioskami, czy też z wezwaniami do uzupełnienia braków formalnych. Dzięki wstępnej weryfikacji składanych wniosków w centrum informacji inwestycyjnej, obniżyła się liczba wystawianych wezwań do uzupełnienia braków formalnych. W 2012r. było ich 391, zaś w 2011r. aż 565.

Mniej pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych
Pozwoleń na budowę wydajemy nadal bardzo dużo. Jesteśmy na trzecim miejscu w Polsce pod względem ilości ich wydawania. W ubiegłym roku wydaliśmy jedynie mniej pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych. Tych decyzji było 403, zaś rok wcześniej 636 – wyjaśniała Mirosława Wypych. Jednocześnie przedstawiła ona radnym, jak ilościowo kształtowało się wydawanie tego typu decyzji w poszczególnych gminach, należących do powiatu legionowskiego. W Legionowie w 2011r. wydano 103 pozwolenia na budowę budynków mieszkalnych, zaś w 2012r. tylko 32. W gminie Jabłonna w 2011r. wydano 98 tego typu pozwoleń, a w 2012r. już tylko 70. W gminie Wieliszew w 2011r. pozwolenie na budowę wydano w 174 sprawach, a w 2012r. zaledwie w 89. W gminie Serock zapadło 153 podobnych decyzji w 2011r., zaś w 2012r. jedynie 110. Z kolei w gminie Nieporęt, w 2011r.  analogiczne decyzje zapadły w 108 przypadkach, a w 2012r. tylko w 6 przypadkach mniej. Od tych wszystkich 403 decyzji zezwalających na budowę budynków mieszkalnych, w 2012r. było 9 odwołań, z których w 2 przypadkach utrzymano decyzję w mocy, zaś w 5 przypadkach uchylono ją do ponownego rozpatrzenia.

ms