Powiat. Krew ozdrowieńców Covid-19 na wagę złota. Pomóżcie ocalić czyjeś życie!

strzykawka

fot. ZaldyImg / Foter.com / CC BY

Badania naukowe potwierdzają, że osocze ozdrowieńców COVID-19, podane we wczesnej fazie choroby może wspomóc organizm w walce z wirusem. Apel do potencjalnych dawców osocza płynie ze wszystkich stron Polski. Ozdrowieńcy z powiatu legionowskiego krew mogą oddać m. in w Warszawie i w Nowym Dworze Mazowieckim.

Dzisiaj potrzebujemy ludzkiej, prostej, zwykłej solidarności. Tę solidarność pokazują wszyscy ozdrowieńcy, którzy mogą oddać swoją krew. Mam wielką prośbę – oddawajcie krew i osocze, pomóżcie ocalić czyjeś życie – w sobotę (7 listopada) zaapelował w nagraniu opublikowanym na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Podobne apele płyną ze wszystkich stron Polski – o osocze ozdrowieńców proszą medycy, także rząd w reklamach telewizyjnych zachęca ich do takiej ofiarności. Najbliższe powiatowi legionowskiemu Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) w Warszawie też zachęca ozdrowieńców Covid-19 do oddawania osocza. Legionowianie mogą to zrobić np. przy ulicy Saskiej w Warszawie, albo w oddziale terenowym RCKiK przy ulicy Paderewskiego w Nowym Dworze Mazowieckim.

 

 

Jak działa terapia osoczem?

Zawarte w osoczu przeciwciała neutralizujące wirusa SARS-CoV-2 po przetoczeniu eliminują go z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem. Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno i niewspółmiernie do rozwoju zakażenia. Podanie gotowych przeciwciał znacznie przyspiesza procesy obronne i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem. Terapia osoczem rekonwalescentów była już wcześniej stosowana wielokrotnie przy zakażeniach wirusem Ebola, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem ptasiej grypy A (H5N1). To jedna z najskuteczniejszych terapii przy zakażeniach wirusowych.

Kto i gdzie może oddać osocze?

Dawcami osocza mogą zostać wszystkie osoby, które spełniają łącznie poniższe warunki:

– przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2;

– minął okres, co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo 18 dni od zakończenia izolacji,

– wiek 18-65 lat;

– spełniają kryteria dla dawców krwi zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 11 września 2017 r. w sprawie warunków pobierania krwi od dawców krwi (wykaz wymagań i przeciwwskazań do oddawania krwi dostępny na stronie internetowej RCKiK).

Ozdrowieńcy, którzy spełniają powyższe kryteria i chcą oddać osocze, proszeni są o kontakt telefoniczny, co pozwoli dokonać wstępnej oceny braku przeciwwskazań do oddania osocza oraz ustalić termin i miejsce pobrania:

– Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Saskiej 63/75 w Warszawie, numery telefonów – 723-203-207 lub 691-060-504 (od poniedziałku do piątku w godzinach między 7,a 17 oraz w soboty w godzinach między 7, a 14.

 – Terenowy oddział RCKiK przy ulicy Paderewskiego 7 w Nowym Dworze Mazowieckim, numer telefonu 22 785-05-73 w każde środę i piątek w godzinach między 7, a 10.