Powiat. Zielony przepis na szczęście

Zuzanna_Gałczyńska_ZHP_20180813_-9

©ZHP /fot. Zuzanna Gałczyńska

Każdy z nas chciałby być szczęśliwy lub przynajmniej bywać. Zastanawiamy się jak to osiągnąć, próbujemy coraz to nowych pomysłów – wakacje all-inclusive, romantyczny weekend albo nowe auto. Psychologia również bada te zagadnienia i tworzy różne koncepcje szczęścia. Jedną z nich jest pomysł Martina Seligmana, profesora Uniwersytetu Pensylwańskiego w Filadelfii – koncepcja „prawdziwego szczęścia”. Ale co z tym wszystkim może mieć wspólnego kolor zielony, a tym bardziej… harcerze?

Seligman wskazuje na 3 sposoby dotarcia do szczęścia. Jego zdaniem, aby być autentycznie szczęśliwym, nie można pominąć żadnej z nich. Jak się okazuje, niewiele mają one wspólnego z nowym autem w garażu.

Pierwsza, najbardziej oczywista, to ścieżka przyjemności. Co kojarzy nam się z przyjemnością? Może to być pyszna kolacja, droga biżuteria, ale przecież też spacer po lesie, aktywny wypoczynek, czas spędzony z przyjaciółmi, uśmiech i zabawa. Sięgając w przeszłość, wiele szczęśliwych chwil możemy odnaleźć w dzieciństwie i młodości, kiedy razem z paczką znajomych spędzaliśmy noc przy ognisku, wędrowaliśmy po górach, czy śpiewaliśmy rockowe przeboje przy gitarze. Czasem wydaje się nam, że „kiedyś to były czasy”, ale teraz, w epoce ekranów, nikt już do tego nie wróci. To nieprawda! Dzieciaki, młodzież i dorośli nadal chętnie spędzają czas razem, wśród natury – np. w czasie zbiórek harcerskich organizowanych przez Hufiec Legionowo. Na brak harcerzy i zuchów nikt nie narzeka – tak jak wiele lat temu, dzieci nadal intuicyjnie wiedzą, że najlepsze wspomnienia tworzy się „na dworze”, ze znajomymi.

Druga ścieżka prowadząca do szczęścia to życie zaangażowane, czyli takie, w którym możemy się realizować. Może to być rozwijanie naszego hobby, zdobywanie nowych kompetencji i umiejętności, kolejne zawodowe awanse. Niektórym z nas może się zdarzyć sytuacja, w której „tkwią” w jednym miejscu, np. na stanowisku pracy, od dłuższego czasu nie widząc perspektyw na rozwój. Warto wtedy rozejrzeć się za innymi miejscami, w których możemy się rozwijać – rodzina, wspólnota sąsiedzka czy organizacja pozarządowe, takie jak np. ZHP. Związek Harcerstwa Polskiego jest największą organizacją młodzieżową w Polsce, która w swoich strukturach ma ok. 8000 dorosłych wolonatariuszy wspierających jej działania w obszarach takich jak promocja, finanse, zarządzanie majątkiem, budowa programu edukacyjnego, budowanie relacji z partnerami, współpraca zagraniczna, zarządzanie, kształcenie kadry itp. Wolontariusze ZHP – instruktorzy, biorą udział w międzynarodowych zlotach i konferencjach, np. Szczycie Klimatycznym ONZ, nieustannie podnoszą swoje kompetencje korzystając z systemu wewnętrznych szkoleń i mentoringu – czyli Systemu Pracy z Kadrą. Organizacja daje możliwość zdobycia wiedzy i doświadczenia w wielu profesjonalnych obszarach, a pierwsze kroki można postawić w znanym sobie środowisku lokalnym, czyli Hufcu Legionowo.

©ZHP /fot. Weronika Małachowska

 

 

Ostatnia, trzecia ścieżka, mówi o poczuciu sensu. Każdy, kto godzinami pracował z nic niewnoszącymi stosami dokumentów czy tabelami w Excelu wie, jak bardzo frustrujące jest działanie, którego celu nie widzimy. Jeśli jednak podejmiemy się czynności, która czyni lepszym świat wokół nas, zyskujemy motywację do działania i chęć jej ukończenia. Ponownie – dobrym miejscem do podejmowania działań, które wnoszą realną zmianę jest sektor pozarządowy, a w nim – harcerstwo. W ostatnich latach ZHP było obecne w działaniach takich jak np. pomoc powodzianom w 2010 r., pomoc uchodźcom z Ukrainy czy wsparcie lokalnych społeczności w czasie pandemii. Co jednak najważniejsze, codzienna praca organizacja skupia się na bardzo ważnym zadaniu – wspieraniu wychowania młodych ludzi. Każda zbiórka harcerska jest okazją do przekazania im czegoś dobrego, wsparcia budowania postaw, które zaowocują w ich dorosłym życiu. Kadra ZHP podejmuje się tych działań bezpośrednio – jako drużynowi i przyboczni drużyn harcerskich, oraz pośrednio – jako wsparcie w procesach administracyjnych, finansowych itp.

 

Więcej szczegółów o tym, jak być szczęśliwym można znaleźć w książce Martina Seligmana „Prawdziwe szczęście”, natomiast więcej informacji o harcerzach w Legionowie znajduje się na stronie internetowej https://legionowo.zhp.pl/projekt-druzynowy/

 

  1. Aleksandra Berner