Rady Seniorów w gminach powiatu: Nieporęt, Wieliszew, Legionowo

minister-andrzej-halicki-seniorzy-legionowo_20

Opisaliśmy już rady seniorów w Serocku i Jabłonnie. Tym razem o pozostałych gminach powiatu – Nieporęcie, Wieliszewie i Legionowie. Sprawy mają się bardzo różnie.

Zdecydowanie najprościej rzecz się ma w Gminie Nieporęt – tam rady seniorów nie ma, ponieważ – jak nas poinformowano – nie ma takiego zapotrzebowania społecznego.

Wieliszew

Rada Seniorów Gminy Wieliszew została powołana przez wójta gminy 8 listopada 2012 r. Nadał on radzie regulamin, określił w nim cele działania, sposób powoływania członków oraz ich liczbę. W grudniu 2015 roku wójt dokonał zmiany składu rady. Obecnie liczy ona 14 osób, które reprezentują sołectwa gminy, wybrane stowarzyszenia z terenu gminy, dwie parafie, przewodniczącego rady gminy oraz wójta. Przedstawiciele wsi, niemających reprezentantów w radzie, są zapraszani na zebrania. Rada seniorów ma być organem doradczym wójta w sprawach dotyczących osób starszych.

 

Ze sprawozdania z pracy rady za rok 2015 wynika, że odbyło się 6 zebrań, zorganizowano 2. wycieczki i tyleż wyjazdów do warszawskich teatrów, akcję „Szlachetna Paczka”, dzięki której przed Bożym Narodzeniem wręczono wytypowanym rodzinom (także  emerytom i rencistom) 24 paczki z żywnością w jedenastu miejscowościach gminy. Odwiedzano także, przy okazji Dnia Seniora, osoby, które ukończyły 90 lat i więcej. Na skutek interwencji rady poprawiła się obsługa osób starszych (pacjentów NFZ) w miejscowych przychodniach lekarskich. Sformułowano cele wydatkowania funduszy sołeckich na rzecz osób starszych w 2016 roku, które zostały przyjęte w 7 sołectwach.

Problemów z radą seniorów w Gminie Wieliszew jest kilka. Działa ona niezgodnie z treścią ustawy – także dlatego, że powołano ją przed wejściem ustawy w życie. Ale już zmiana składu rady seniorów w grudniu ub. r. została dokonana już pod rządami ustawy. Zakres działania został zawężony do funkcji doradczej, a ustawa określa, że jest to ciało – obok doradztwa – także konsultacyjne i inicjatywne. Skład obecnej rady nie został wyłoniony zgodnie z wymogami ustawy i nie odpowiada jej wymogom, jakie określono w art. 5c ust.4. Nadto jeden z przepisów zarządzenia wójta odejmuje podmiotowości radzie przez dopuszczenie obrad jedynie w obecności jego lub osoby upoważnionej (mimo obecności reprezentanta wójta w składzie rady). Rada Gminy Wieliszew planuje rychłe dokonanie zmian i powołanie nowej rady seniorów w sposób zgodny z ustawą.

 

Legionowo

Pierwsza rada seniorów została powołana w Legionowie zarządzeniem prezydenta 21 marca 2011 r., ale po 8 dniach zarządzenie zostało zmienione – nastąpiła zmiana podstawy powołania rady i dokooptowano jedną osobę do jej składu. Rada liczyła 10 osób i – zgodnie z treścią zarządzenia – zakończyła działalność po 3 latach, 29 marca 2014 r. Obecna Miejska Rada Seniorów została powołana na podstawie ustawy 25 czerwca 2014 r. uchwałą rady miasta w celu zapewnienia seniorom wpływu na sprawy dotyczące społeczności lokalnej, chociaż jej celem głównym ma być służenie seniorom poprzez reprezentowanie ich interesów wobec władz samorządowych, jak głosi uchwała. Na legionowskich stronach BIP nie ma informacji o pracach poprzedniej rady seniorów, są natomiast protokoły z posiedzeń obecnej. Dowodzą one zaangażowania członków rady w sprawy osób starszych. Odbyło się 8 posiedzeń, podczas których omawiano i zaplanowano wiele przedsięwzięć – od różnych form aktywizacji osób starszych na polu kultury i sportu, poprzez integrację (także międzypokoleniową), aż po pomoc osobom niewychodzącym z domów. Ustalono np., że urzędnicy ratusza będą odwiedzali osoby starsze i pomagali im załatwiać sprawy urzędowe albo pomogą zorganizować przybycie (transport) do urzędu. Trwają starania o dokonanie spisu osób wymagających pomocy/opieki oraz poznanie potrzeb różnych grup wiekowych w środowisku seniorów. Realizowany jest m. in. program „Pomoc Sąsiedzka” wraz z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę”.  W minionym roku realizowano też projekt „Jak dobrze mieć, poznać sąsiada”. Dyskutowano też nt. strategii senioralnej miasta. Generalnymi celami rady są: poprawa działań na rzecz utrzymania zdrowia i aktywności fizycznej seniorów, rozwój ich aktywności obywatelskiej, w tym edukacyjnej i kulturalnej. Do prac zapraszane są organizacje, których przedstawicieli nie ma w składzie rady seniorów. Jest to, jak się wydaje, jeden z problemów rady. Otóż w jej składzie znalazły się aż cztery osoby (na dziesięć), które reprezentują prezydenta i radę miasta, bowiem w uchwale o powołaniu rady seniorów powołano się tylko na dwa ustępy z artykułu 5c ustawy, który mówi o jej funkcjonowaniu, pomijając ustęp 4, odnoszący się do jej składu. Pytanie zatem o to, czy rada seniorów byłaby skuteczniejsza w składzie bardziej reprezentatywnym dla legionowskiego środowiska osób starszych, trzeba uznać za otwarte. Trzeba także zauważyć, iż w statucie rady seniorów nie określono kryteriów, jakimi ma się kierować rada miasta przy wyborze członków rady seniorów oraz przyznano prezydentowi prawo do zwoływania jej posiedzeń. W uchwale o powołaniu składu rady seniorów nie podano, które organizacje są w niej reprezentowane.