Sondaż wyborczy Gazety Powiatowej – porównanie z wynikami wyborów

wynki sondaz

Skuteczność przewidywań sondażu Gazety Powiatowej (graf. GP)

16 listopada, w dniu wyborów samorządowych, od godz. 8:00 do 21:00 na naszym portalu prowadziliśmy sondaż wyborczy. Było to pierwsze tego typu prognozowanie w naszym powiecie. Głosowanie było anonimowe, a każdy mógł oddać tylko jeden głos.

Oddano łącznie 869 poprawnych głosów, poza tym odnotowaliśmy, że 109 razy próbowano oddać drugi głos, a 69 osób zagłosowało po czasie, czego nie wliczaliśmy do badania. Największy odsetek aktywnych wyborców zagłosował w gminie Wieliszew i tutaj wyniki były najbardziej zbliżone do rzeczywistych. Celem naszej akcji było zbadanie trendów wśród naszych czytelników i na tej podstawie częściowe przybliżenie wyników wyborów. Tak jak większość sondaży była to tylko prognoza, której nie należało bezgranicznie ufać. Mamy nadzieję, że większość potraktowała naszą sondę jak zabawę i pewną próbę. Takie  były nasze intencje. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w naszą akcję. Przy kolejnej okazji o inicjatywie będziemy informować z kilkudniowym wyprzedzeniem, żeby każdy zainteresowany  mógł zagłosować.

Poniżej przedstawiamy porównanie wyników sondy z wyborami.

Legionowo

W naszej sondzie wzięło udział 355 mieszkańców Legionowa. Choć to niespełna 2% osób, które wzięło udział w wyborach, wynikające z tego badania prognozy prawidłowo wskazały wyniki wyborów na prezydenta. Nie uwzględniając głosów nieważnych (tj. niewskazanie żadnego kandydata lub wszystkich), 77,7% czytelników portalu zagłosowało na Romana Smogorzewskiego. Był to wynik przeszacowany zaledwie o 4 punkty procentowe. W przypadku wyborów do Rady Miasta Legionowo nasz sondaż prawidłowo wskazał 17 kandydatów, którzy zdobyli mandat radnego. Wyniki sondażowe nie pokryły się w 6 okręgach. Wyniki pokryły się więc w 74%.

Okręgi, w których głosy nie pokryły się

W okręgu nr 8 internauci najwięcej głosów oddali na Adama Pieńkowskiego, a w rzeczywistości wygrał Janusz Klejment (KWW Prezydenta Romana Smogorzewskiego). W okręgu nr 12 w badaniu sondażowym zwyciężyła Monika Zakrzewska (KWW Prezydenta Romana Smogorzewskiego), w rzeczywistości wybory wygrał Stanisław Kalinowski (PiS). W okręgu nr 13 internauci wskazali na Agatę Skórę (PiS), a wybory wygrał Mirosław Pachulski (KWW Prezydenta Romana Smogorzewskiego). W okręgu nr 15 w badaniu sondażowym wygrała Teresa Budzyńska (KW Prezydenta Romana Smogorzewskiego), a w rzeczywistości przegrała ona 3 głosami z Danutą Ulkie (KW Nasze Miasto Nasze Sprawy). W okręgu nr 17 najwięcej internautów zagłosowało na Marcina Pietucha (KWW Wspólnota Lokalna), choć przeważającą większość głosów w wyborach zdobył Adam Aksamit (KWW Prezydenta Romana Smogorzewskiego). W okręgu nr 20 większość czytelników portalu zagłosowała na Sławomira Rynka (KWW KOTWA), a wybory wygrał Artur Żuchowski (KWW Prezydenta Romana Smogorzewskiego).

Wieliszew

W sondzie wzięło udział 187 mieszkańców gminy Wieliszew, co stanowi około 4% mieszkańców którzy wybrali się na tegoroczne wybory samorządowe. Głosowanie wieliszewskich internautów prawidłowo zaprognozowało wyniki wyborów wójta w Wieliszewie. Nie wliczając głosów nieważnych, w naszej sondzie 68,7 % głosami wygrał Paweł Kownacki (wynik był przeszacowany o 9 punktów procentowych względem wyborów), za nim był Waldemar Kownacki, który zdobył 16,3% głosów (wyniki niedoszacowane o 3 punkty procentowe). Na trzecim miejscu w sondzie uplasował się Edwin Zezoń – 13,2% (wynik niedoszacowany o 4 punkty procentowe). Najmniej internautów, 1,88%, zagłosowało na Agatę Kwiatkowską, co było wynikiem niedoszacowanym o 2 punkty procentowe.

W przypadku wyborów do Rady Gminy Wieliszew nasz sondaż prawidłowo wskazał 11 kandydatów, którzy zdobyli mandat radnego. Wyniki sondażowe nie pokryły się jedynie w 4 okręgach. Prognozy sprawdziły się więc w 73%.

Okręgi, w których głosy nie pokryły się

W okręgu nr 4 wyniki sondy wskazały, że wygrał Jarosław Bożym (KWW Wspólnota Lokalna), w rzeczywistości mandat zdobył Grzegorz Zbroch (KWW Pawła Kownackiego). W okręgu nr 5 wybory wygrała Magdalena Donat (KWW Pawła Kownackiego), a internauci wskazali na Sławomira Wojciechowskiego (KWW Wspólnota Lokalna). W okręgu nr 8 w sondzie wygrał Wojciech Tarszys (KWW Spokojny Bezpieczny Wieliszew), a w rzeczywistości radnym został Łukasz Miętek (KWW Pawła Kownackiego). W okręgu 15 najwięcej internautów zagłosowało na Danutę Korolczuk (KWW Pawła Kownackiego), a w wyborach mandat radnego zdobył Edwin Zezoń (Etyka i Prawo).

Serock

Wyniki sondażu w Serocku znacznie minęły się z rzeczywistymi wynikami wyborów. Rozbieżne wyniki najprawdopodobniej spowodowane są mniejszym zainteresowaniem mieszkańców Serocka naszą sondą. Z tej gminy udział w naszych prognozach wzięło tylko 137 osób, co stanowi około 2,2% z wszystkich osób, które wzięły udział w tegorocznych wyborach.

W naszej sondzie 47,41% osób głosowało, by burmistrzem została Grażyna Woźnicka (w rzeczywistości otrzymała tylko 29,67% głosów), na Sylwestra Sokolnickiego zagłosowało 30,17% osób biorących udział w sondzie (w rzeczywistości wygrał on wybory 59,75%% głosów). Na Justynę Matuszewską zagłosowało 22, 41%  internautów, a w rzeczywistości zdobyła tylko 10,59% głosów. W wyborach do Rady Miasta i Gminy Serock tylko w 26% okręgów wyniki się pokryły. Wyniki sondy prawidłowo wskazały radnych tylko w 4 okręgach: 3 – Mariusz Rosiński, 8 – Stanisław Krzyczkowski, 14 – Jarosław Pielach i 15 – Sławomir Osiwała.

Nieporęt

W sondzie udział wzięło 62 mieszkańców gm. Nieporęt, co stanowi około 1% osób, które głosowały w tegorocznych wyborach. Prognozy wynikające z naszych badań prawidłowo wskazały wyniki wyborów wójta w gm. Nieporęt. Nasi czytelnicy oddali na wójta Sławomira Macieja Mazura 54,35% głosów, co było wynikiem niedoszacowanym o 7 punktów procentowych. Większą różnicę w wynikach odnotowaliśmy w przypadku głosów oddanych na Irenę Kopanską –Araszkiewicz. W naszej sondzie zdobyła ona 43,48% głosów, a rzeczywistym wynikiem było 24,7%. Na Stanisława Urbaniaka internauci oddali tylko 2,17% głosów, a w rzeczywistości otrzymał on 13,59% głosów. W przypadku głosowania do Rady Gminy Nieporęt wyniki pokryły się w 53,8%. Błędne prognozy wypadły w 6 okręgach, a w 2 nikt nie zagłosował.

Okręgi, w których głosy nie pokryły się

W okręgu nr 3 internauci wskazywali na Izabelę Jacynę (KWW Lepsza Gmina – Nieporęt XXI) i Irenę Kowalczyk (KW Prawica), w rzeczywistości wybory wygrał Jarosław Kawka (KWW Macieja Mazura). W okręgu nr 4 wskazywano na Pawła Sobierańskiego (KWW Lepsza Gmina), a wybory wygrała Maria Płatkowska (KWW Wspólnota Lokalna). W okręgu nr 7 głosowano na Jolantę Maciejczuk-Białek (KWW Przyszłość), a do rady gminy dostał się Piotr Pietrucha (KWW Macieja Mazura). W okręgu nr 8 wyniki sondy wskazały na Arkadiusza Mańka (KWW Lepsza Gmina – Nieporęt XXI) i Irenę Kopańską –Araszkiewicz (KWW NIEPORĘT INFO), w rzeczywistości wybory wygrał Jarosław Koperski (KWW Macieja Mazura). W okręgu nr 12 internauci wskazywali na Alicję Gronek (KW Prawica) i Janusza Rembelskiego (KWW Macieja Mazura), a mandat radnego przypadł Sławomirowi Jachowskiemu (KWWWR). W okręgu 15 wyniki sondy wskazywały na Pawła Tyskiego i Romana Szeremskiego, a wybory wygrał Wojciech Saks (Nasz Nieporęt).

Jabłonna

W sondzie wzięło udział 128 mieszkańców gminy Jabłonna, co stanowi niespełna 1,9% osób, które brały udział w tegorocznych wyborach. Wyniki naszej prognozy były bardzo niekorzystne dla wójt Olgi Muniak. Zagłosowało na nią tylko 13,76% naszych czytelników, w rzeczywistości zdobyła ona 33,23% głosów. Nasza sonda także wskazywała na to, że w Jabłonnie odbędzie się druga tura wyborów. Jednak wg prognoz zmierzyć mieli się ze sobą Zbigniew Garbaczewski (zagłosowało na niego 33,94% internautów, a rzeczywistych głosów dostał 21,47%) i Waldemar Kurek-Mosakowski (26,61% wg sondy, a 12,89% wg wyborów). W rzeczywistości Olga Muniak rywalizować będzie z Jarosławem Chodorskim, który w sondzie dostał 19,27% głosów, a w rzeczywistości 22,58%. Odnośnie wyborów do Rady Gminy Jabłonna wyniki sondy z wynikami wyborów pokryły się w 53,3% okręgów. Wyniki nie zgadzały się łącznie w 7 okręgach. W okręgu nr 2 internauci wskazali na Adama Szarubko (KWW ZBIGNIEWA GARBACZEWSKIEGO), a wybory wygrał Marek Zieliński (KWW Olgi Muniak). W okręgu nr 3 najwięcej internautów zagłosowało na Adama Piątkowskiego (KWW RJ), podczas gdy wygrał tam Paweł Krajewski (KWW ZBIGNIEWA GARBACZEWSKIEGO). W okręgu nr 6 sonda wskazywała na Barbarę Oleksiak (KWW Wspólnota Lokalna), a mandat radnego zdobył Tomasz Wodzyński (KWW Niezależny Dla Jabłonny). W okręgu nr 7 najwięcej internautów zagłosowało na Jacka Fondera, a przegrał on 26 głosami z Wojciechem Nowosińskim (KWW Chodorski Jarosław). W okręgu nr 8 wg. sondy wygrał Tomasz Uchman, a mandat trafił do Marty Lipińskiej. W okręgu nr 13 internauci głosowali głownie na Beatę Kenig (KWW ZBIGNIEWA GARBACZEWSKIEGO), a wybory wygrała Bogumiła Majewska (KWW Olgi Muniak). W okręgu nr 14 sonda wskazywała na wygraną Joanny Górczyńskiej (KWW JEDNA JABŁONNA), a w rzeczywistości zwyciężyła Dorota Świątko ((KWW Olgi Muniak).

Rada Powiatu

W wyborach do Rady Powiatu Legionowskiego wyniki naszej sondy pokryły się z rzeczywistymi wynikami w 52%. Głosowanie internautów prawidłowo wskazało 12 radnych, którzy dostali mandaty do rady gminy. Prognozy nie zgodziły się w przypadku Justyny Borawskiej (KW Porozumienie Samorządowe), Konrada Doroszkiewicza (KWW Nasz Powiat Nasze Sprawy), Matyldy Durki-Bojarun (KW PO), Roberta Słomczyńskiego (KWW Nasz Powiat Nasze Sprawy), Joanny Rogali (KW Porozumienie Samorządowe), Tomasza Rybałko (KW PO), Leszka Granaua (KW Porozumienie Samorządowe), Henryka Szaleckiego (KW Wspólnota Lokalna), Grażyny Woźnickiej (KWW Nasz Powiat Nasze Sprawy), Waldemara Jaronia (KW Porozumienie Samorządowe), Dariusza Pieśniaka (KW PO). Ci radni nie dostali się do rady powiatu. Zamiast nich w wyborach wybrani zostali: Marek Mazur (PO), Stanisław Kraszewski (Nasz Powiat Nasze Sprawy), Szymon Rosiak (PO), Piotr Płaciszewski (PiS), Stanisław Gołąbek (PiS), Karolina Długołęcka (PiS), Olga Muniak (Nasz Powiat Nasze Sprawy), Marzenna Kmieciak (Wspólnota Lokalna), Janina Osińska (Porozumienie Samorządowe), Sebastian Sikora (PiS), Wiesław Smoczyński (PiS).

sondaz-wykres

Wykres przedstawiający, ile w poszczególnych godzinach spływało do nas głosów (mat. GP)