Szpital dla Powiatu Legionowskiego

Szpital dla powiatu legionowskiego

20 listopada w ratuszu miejskim w Legionowie odbyło się posiedzenie Komisji Zdrowia, Bezpieczeństwa i Spraw Społecznych, podczas którego rozpatrywano projekt uchwały dotyczącej wyrażenia zgody na przystąpienie Gminy Miejskiej Legionowo do spółki pod nazwą Szpital dla Powiatu Legionowskiego. Do przystąpienia do projektu zachęcała Główna Księgowa spółki ze Szpitala Onkologicznego w Wieliszewie, Ewa Maguza.

Przedstawicielka spółki zaproponowała, by Gmina Legionowo nabyła 100 udziałów. 50 po 100 zł, każdy od Uczelni Warszawskiej im. Marii Skłodowskiej-Curie z siedzibą w Warszawie oraz 50 udziałów, po 100 zł każdy od Krajowej Fundacji Medycznej z siedzibą w Warszawie. Łączna wielkość udziałów miałaby wynosić 10 tysięcy złotych. W uzasadnieniu do uchwały, nabycie udziałów miałoby pomóc spółce w rozbudowie Mazowieckiego Szpitala Onkologicznego o oddziały: kardiologii, wewnętrzny i chirurgii ogólnej, co oznacza około 80 łóżek. Jak przekonywała Ewa Maguza, warto się związać ze sprawdzonym partnerem, jakim jest wieliszewski szpital.

Kontrakt z NFZ

Mirosław Pachulski przypominał wykonane wcześniej analizy potrzeb medycznych dla mieszkańców powiatu legionowskiego i pytał, jakie są możliwości uzyskania kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia. – Co w przypadku, kiedy nie uda się wynegocjować kontraktu?– interesował się radny przyszłością spółki oraz odpowiedzialnością finansową dla współudziałowców. Zwracał uwagę, że mieszkańcy Legionowa będąc udziałowcami spółki, chcieliby mieć pierwszeństwo w korzystaniu z usług medycznych w zakresie NFZ. Nie jest to jednak możliwe. Czy jednak rozbudowa szpitala oznacza to, że nie będą oni odsyłani do innych placówek? Marcin Smogorzewski miał wątpliwości co do zasadności kierowania wniosku do UM Legionowo. Według niego spółka powinna zwrócić się ze swoim wnioskiem do Starostwa Powiatowego. Leszek Smuniewski oraz Kazimierz Płaciszewski zwrócili się z prośbą o więcej informacji na temat spółki. Zastępca Prezydenta Legionowa Piotr Zadrożny zachęcał do podjęcia tej uchwały intencyjnej i przekonywał, że urząd nie podpisze u notariusza niekorzystnego kontraktu. Ponieważ radni nie wydali się tym przekonani, dyskusja została przeniesiona na posiedzenie komisji tuż przed sesją, na 27 listopada.

Więcej informacji na ten temat w jutrzejszej Gazecie Powiatowej

Edytowany 03.12.2013 9.24