Wścieklizna na Mazowszu. Powiatowy Lekarz Weterynarii wydał zalecenia dla przychodni weterynaryjnych w powiecie legionowskim

52045b647aa91

Lis, fot. GP archiwum

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Dworze Mazowieckim Maciej Wierzchoń wysłał pismo z zaleceniami do kierowników zakładów leczniczych dla zwierząt w powiecie nowodworskim i legionowskim, w związku z wystąpieniem przypadków wścieklizny w części środkowego i południowego Mazowsza.

 

 

Pierwszy przypadek wścieklizny w 2021 na Mazowszu został potwierdzony u lisa 15 stycznia w miejscowości Izabela, a potem pojawiały się kolejne. Pod koniec maja wojewódzki lekarz weterynarii poinformował o wykryciu kolejnych przypadków wścieklizny u zwierząt na terenie województwa mazowieckiego. Przypadki te stwierdzono w powiatach otwockim i garwolińskim. Obecnie liczba wykrytych chorych zwierząt przekroczyła 20.

 

 

Na początku czerwca Mazowiecki Urząd Wojewódzki przypominał o obowiązkowym szczepieniu psów – Na terenie Mazowsza pojawia się coraz więcej przypadków wścieklizny u lisów. Przypominam, że to bardzo groźna i prawie zawsze śmiertelna choroba. Dlatego apeluję o szczególną ostrożność, unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz o przestrzeganie zakazów i nakazów obowiązujących na terenach zagrożonych wścieklizną – powiedział w związku z tym wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Poprosił też, aby pamiętać o bezpieczeństwie zwierząt. – Szczepienie psów jest obowiązkowe, ale zaleca się szczepić również koty – wskazał.

Brak szczepienia psa jest wykroczeniem. Można dostać mandat karny w wysokości do 500 zł.

“Zaszczep pupila, to tylko chwila!”

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii prowadzi akcję pt. “Zaszczep pupila, to tylko chwila!”. Akcja ma na celu przypomnienie właścicielom psów, że ich szczepienie przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe. W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie, podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Wskazane są również szczepienia kotów. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt.

Wścieklizna jest chorobą zakaźną zwierząt atakującą ośrodkowy układ nerwowy ludzi oraz zwierząt stałocieplnych. Wirus wścieklizny jest odporny na gnicie i zamarzanie, natomiast wrażliwy jest na ogrzewanie (temperaturze 60 st. C przeżywa 5 minut) oraz na działanie większości środków dezynfekujących. Do zakażenia wścieklizną dochodzi zazwyczaj na skutek pogryzienia przez chore zwierzę. Zakażenie jest możliwe poprzez kontakt ze śliną chorego lub zakażonego zwierzęcia. Wirusy wścieklizny początkowo atakują zakończenia nerwowe uszkodzonych miejsc, a następnie poprzez nerwy obwodowe mózg. Prawie zawsze jest to choroba śmiertelna.

Zalecenia Powiatowego Lekarza Weterynarii

W piątek (18 czerwca) Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Dworze Mazowieckim Maciej Wierzchoń wysłał pismo z zaleceniami do kierowników zakładów leczniczych dla zwierząt w powiecie nowodworskim i legionowskim, w związku z przypadkami wścieklizny w części środkowego i południowego Mazowsza. Powiatowy Lekarz Weterynarii zwraca się w piśmie o szczególną uwagę względem zwierząt wykazujących objawy o charakterze nerwowym oraz zwierzęta mogące wykazywać objawy nieuzasadnionej agresji, strachu lub braku strachu przed ludźmi u dzikich zwierząt.

Zalecenia Powiatowego Lekarza Weterynarii dla kierowników zakładów leczniczych dla zwierząt w powiecie nowodworskim i legionowskim:

  • Zgłaszanie Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Nowym Dworze Mazowieckim wszystkich stwierdzonych podejrzeń wścieklizny.
  • Zwrócenie uwagi na wszystkie dostarczone do zakładów leczniczych ranne i chore zwierzęta dzikie i dokładnie zapisywanie danych, w tym adresów i numerów telefonów, osób dostarczających takie zwierzęta (przepisów RODO nie stosuje się podczas zwalczania chorób zakaźnych z urzędu).
  • Przeprowadzanie dokładnych wywiadów lekarskich dotyczących zwierząt przyprowadzanych celem zaszczepienia przeciwko wściekliźnie w zakresie ewentualnego pogryzienia ludzi 15 dni przed terminem szczepienia.
  • Informowanie klientów zakładów leczniczych o występowaniu wścieklizny, obowiązkowym szczepieniu psów przeciwko wściekliźnie i konieczności zgłaszania Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu faktu pogryzienia człowieka przez zwierzę.