Od wtorku ruszają konsultacje społeczne w sprawie budowy szybkiej kolei. Na początek Jabłonna, następnie Legionowo i Wieliszew

KOLOBRZEG, WEST POMERANIAN / POLAND - 2018: Express train waiting for passengers at platform at the railway station

Wojciech Wrzesień - stock.adobe.com

W tym tygodniu rozpoczynają się konsultacje społeczne dla mieszkańców powiatu legionowskiego dotyczące budowy nowych linii szybkiej kolei w ramach projektu „Zwiększenie przepustowości na odcinku Warszawa Wschodnia – Nasielsk (Kątne/Świercze)”. Od 8 marca konsultacje zostały przeprowadzone z mieszkańcami gmin powiatu nowodworskiego.

 

 

Przypomnijmy, że spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S. A. (PKP PLK S. A.) wybrała dwa z łącznie siedmiu wariantów przebiegu korytarza nowo projektowanej linii kolejowej w ramach zadania pt. Zwiększenie przepustowości na odcinku Warszawa Wschodnia –Nasielsk (Kątne/Świercze). Zgodnie z ich wolą, dla wariantów czwartego i szóstego przebiegających przez tereny powiatu legionowskiego opracowane zostaną szczegółowe analizy techniczne. Po zakończonych konsultacjach z samorządowcami, decydenci z PKP PLK S.A. zaczęli spotkania w ramach konsultacji społecznych z mieszkańcami regionów, przez teren których ma zostać poprowadzona nowa linia szybkiej kolei.

 

 

Na początku marca firma Databout uruchomiła pod adresem konsultacje.databout.pl stronę poświęconą projektowi, na której znajdziemy między innymi opis projektu, harmonogram realizacji prac, raporty poprzednich konsultacji, ale przede wszystkim ankietę konsultacyjną. Po wypełnieniu krótkiej metryczki możemy wybrać korytarz, do którego chcielibyśmy się odnieść, następnie mamy możliwość odnieść się do poszczególnych elementów danego korytarza. Do 4 kwietnia br. możliwe będzie zgłoszenie uwag i wniosków dotyczących proponowanych rozwiązań infrastrukturalnych.

Konsultacje dla mieszkańców gminy Jabłonna, Legionowa i gminy Wieliszew

Na terenie powiatu legionowskiego, PKP PLK S. A. zorganizują 3 spotkania konsultacyjne z mieszkańcami. Wszystkie one odbędą się w pierwszej połowie marca 2023 r. i poprowadzone zostaną przez pracowników firmy Databout z Warszawy, która na zlecenie kolei zajmuje się projektowaniem tej inwestycji. Pierwsze spotkanie konsultacyjne w sprawie przebiegów szybkiej kolei do Nasielska dedykowane będzie mieszkańcom gminy Jabłonna i zorganizowane ono zostanie we wtorek (14 marca) o godzinie 18 w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury w Jabłonnie przy ul. Modlińskiej 102. Kolejne spotkanie odbędzie się w środę (15 marca) o godz. 18 w Legionowie w sali widowiskowej ratusza przy ulicy Józefa Piłsudskiego 41. Ostatnie spotkanie z mieszkańcami powiatu legionowskiego zostanie zorganizowane w czwartek (16 marca) o godz. 18 w Wieliszewie w hali sportowej przy ulicy Modlińskiej 65.

Tunel pod CSP i IMGW na Piaskach w Legionowie

Wariant czwarty to linia kolejowa przebiegająca od stacji Warszawa Praga wzdłuż istniejącej linii kolejowej nr 9, następnie przy wejściu do Legionowa odgałęziająca się w kierunku wschodnim i przechodząca tunelem pod Centrum Szkolenia Policji (CSP) i Ośrodkiem Aerologii Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Potem szlak trasowany jest w poziomie terenu w kierunku północnym przez Kikoły oraz Psucin i przechodzi po zachodniej stronie stacji Nasielsk. Szlak ten łączy się z linią kolejową nr 9 w okolicy przystanku Kątne. Wariant ten omija Topolinę i najgęściej zabudowaną część Skrzeszewa.

Rozbudowa torowiska w Legionowie i szybka kolej przez Krubin

Wariant szósty to szlak kolejowy przebiegający od stacji Warszawa Praga wzdłuż śladu linii kolejowej nr 9, biegnący następnie przez Legionowo w kierunku Chotomowa, gdzie wyłącza się tworząc nową linię kolejową o przebiegu zbliżonym do korytarza 3, tj. po zachodniej stronie Krubina, Miękoszynka, włączając się w Studziankach Nowych w stary ślad. Wariant ten omija tereny jednostki wojskowej w Krubinie oraz cmentarz parafialny.