Wybory parlamentarne 2023: Trzecia droga. Co proponują? Co chcą zmienić? Jakie zmiany uważają za najbardziej potrzebne?

384441498_6552764584777943_5981631218552285323_n

Rozmawiamy z Arturem Pozorkiem, liderem PSL w powiecie legionowskim, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Kandydatem do Sejmu z komitetu Trzecia Droga.

 

Zacznę od najprostszego pytania… dlaczego Pan kandyduje w tych wyborach?

Najprostsze?… jednym zdanie startuję, aby realizować program przedyskutowany z mieszkańcami powiatów podwarszawskich, obejmujący ważne dla nich kwestie, które wymagają uregulowania prawnego. To właśnie Sejm jest miejscem, gdzie tworzone jest prawo dotykające każdego z nas….

Które sprawy są, Pańskim zdaniem najważniejsze?

Jest ich naprawdę dużo. Rozpocząłbym od spraw gospodarczych i rzeczywistego wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorców poprzez obniżenie wybranych wysokości podatków i uproszczenie systemu podatkowego.

Sztandarowe postulaty „Trzeciej Drogi”, czyli koalicji PSL j Polski 2050, z którymi się utożsamiam, dotyczą wprowadzenia zasady nakazującej uchwalanie zmian podatkowych z co najmniej półrocznym wyprzedzeniem przed nowym rokiem podatkowym. Odbyliśmy wiele rozmów z przedsiębiorcami i nie sposób przyznać im rację, że niepewność prawa, jego ciągłe zmiany, są nieustannym utrapieniem każdego, kto prowadzi własną działalność gospodarczą.

Warto tu również wspomnieć o naszym postulacie niepodnoszenia podatków CIT, VAT ani PIT przez całą kadencję parlamentarną czyli do roku 2026 oraz wprowadzenia wakacji od składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców w kłopotach finansowych, czyli dla mikrofirm zagrożonych niewypłacalnością. Pewność wysokości zobowiązań jakie płaci przedsiębiorca Państwu powinno pozwolić mu na lepsze planowanie rozwoju swojego biznesu w określonych ramach czasowych, natomiast możliwość umorzenia zobowiązań pozwoli na minimalizowanie negatywnych konsekwencji natury ryzyka biznesowego.

 

W programie można wyczytać również postulaty dotyczące zmian w płatności zasiłku chorobowego…

To również jedna z postulowanych zmian mających na celu realne wsparcie przedsiębiorców. Płatności zasiłku chorobowego przez ZUS od 1 dnia choroby. Obecnie to przedsiębiorcy płacą za pierwsze 33 dni lub 14 dni – w przypadku pracownika po 50 roku życia, to pracodawca wypłaca pracownikowi świadczenie w wysokości zasiłku chorobowego, a dopiero po tym czasie potem ciężar finansowania przejmuje ZUS. Trudno jest zrozumieć, dlaczego pracodawca ma płacić za osobę ubezpieczoną w ZUS, chociaż nie otrzymuje nawet części składek przeznaczonych na ten cel. Uczciwym byłoby, gdyby za zwolnienie lekarskie płacił ten podmiot, który zbiera składkę. Takie rozwiązanie powinno wpłynąć na zmniejszenie obciążeń przedsiębiorców i pośrednio na obniżenie cen towarów i usług. Na zakończenie należy koniecznie wspomnieć o wyczekiwanej przez przedsiębiorców zmianie polegającej na likwidacji dotychczasowych procedur i wprowadzenia zasady, zgodnie z którą VAT i PIT będzie płacony tylko od uregulowanych faktur.

Jakie propozycje w innych obszarach społecznych proponuje „Trzecia Droga”?

Kolejnym ważnym wyzwaniem, z którym koniecznie trzeba będzie się zmierzyć, to pilne zmiany w systemie edukacji. Programy nauczania szkolonego muszą odpowiadać na wyznawania przyszłości. Osobiście jestem pasjonatem historii, ale nie godzę się, aby przyszłość była determinowana przez politykę historyczną, jak to teraz ma miejsce. Z naszej, trudnej i czasem tragicznej historii narodowej należy wyciągać wnioski, aby unikać podobnych błędów w przyszłości a nie budować narrację strachu i nieufności. Aby sytemu edukacji mógł poprawnie funkcjonować, należy godnie wynagradzać pedagogów. Dlatego proponujemy zwiększenie nakładów na edukację do 6% PKB.

Dodatkowo proponujemy wprowadzenie godziny języka angielskiego codziennie od pierwszej klasy oraz zapewnienie psychologa i opieki medycznej dla dzieci w każdej szkole. Rzeczywistość wirtualna niestety nie tylko jest impulsem do szybszego zdobywania wiedzy, często jest też powodem wielu zaburzeń u młodych ludzi, którzy wchodząc w intensywny wiek dojrzewania, często nie radzą sobie z akceptacją siebie, opinią rówieśników czy też presji otoczenia. Ilość samobójstw wśród młodych ludzi wykazuje zatrważającą dynamikę wzrostową. Bez dobrej opieki psychologicznej, wczesnej interwencji specjalistów, pierwszej pomocy emocjonalnej czekają nas gigantyczne problemy zdrowia psychicznego u młodego pokolenia.

 

 

Jeżeli jesteśmy przy zdrowiu, to czy ten obszar jest również w zainteresowaniu Trzeciej Drogi?

Zdecydowanie tak… Przecież lider PSL jest lekarzem … Tu jest chyba najwięcej do naprawy.

W pierwszej kolejności konieczne jest oddłużenie szpitali powiatowych i urealnienie wyceny świadczeń zdrowotnych. System finansowania jest nie tylko skomplikowany, ale przede wszystkim nie doszacowany. Skostniałe wzory wyliczeń często nie mają nic wspólnego z rzeczywistymi kosztami. Dlatego konieczne jest przeznaczenie na opiekę zdrowotną 7 proc. PKB. Z bardziej przyziemnych i dotykających każdego problemów, proponujemy zapisanie w przepisach rozwiązań, które w przypadku, gdy najbliższy możliwy termin wizyty u lekarza specjalisty przekracza 60 dni, państwo powinno pokryć koszt wizyty w prywatnej przychodni. Bardzo wielu pacjentów, zwłaszcza tych poważnie chorych nie może czekać na przyjęcie do specjalisty kilkanaście miesięcy. To zagraża ich zdrowi a często i życiu. Ponadto postulujemy przywrócenie dofinansowania in vitro z budżetu państwa dla małżeństw.

Tu już płynnie dotykamy Pańskiej specjalności – czyli polityki społecznej… jakie propozycje?

Zmiany należy rozpocząć od zdefiniowania osób uprawnionych do otrzymywania świadczeń 500+ a właściwie od nowego roku 800+. Te świadczenia w mojej ocenie powinny przysługiwać osobom pracującym – przynajmniej jeden z rodziców powinien pracować.

Proponujemy również rodzinny PIT – czyli rozwiązanie polegające na prostej współzależności – im więcej masz dzieci, tym niższy podatek zapłacisz. Przy czwartym dziecku rodzice powinni być zwolnieni z podatku dochodowego. W końcu konieczne uchwalenie ustawy o asystencji osobistej, która będzie skutkować zagwarantowaniem dostępu do asystentów osób z niepełnosprawnościami bez względu na miejsce zamieszkania.

Na podsumowanie – zielona przyszłość – pakiet propozycji obejmujących inwestycje w ekologiczne rozwiązania powiązane z rozwojem lokalnym. Konieczna jest zmiana systemu wytwarzania i odsprzedaży energii na taki, który pozwoli na większą opłacalność instalowania fotowoltaiki i małych elektrowni wiatrowych.

 

Artur Pozorek

45 lat, lider PSL w powiecie legionowskim, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

W latach 2005-2019 – Pełnomocnik Zarządu Województwa Mazowieckiego ds. Osób Niepełnosprawnych oraz ds. Polityki Senioralnej, Doradca Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi ds. Społecznych, od 2010 roku członek Rady Społecznej Szpitala Dziecięcego w Dziekanowie Leśnym.

Od 2019 roku Wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie.