30 milionów euro stoi w Wieliszewie

520442bddeb65.jpg


Przejeźdźając koło Zalewu Zegrzyńskiego, w Wieliszewie mijamy napis Wodociąg Północny. Jednak nawet okoliczni mieszkańcy nie wiedzą jak duźe znaczenie dla Warszawy ma ten teren. W przeciągu ostatnich lat zainwestowano w ten zakład 30 milionów euro.

 

Zakład Wodociągu Północnego jest częścią większego systemu uzdatniania wody. To najmłodsze dziecko MPWiK w m.st. W-wie S.A. Powstał w 1986 roku i zaopatruje w wodę północna część stolicy Polski. Stąd woda trafia m.in.do Białołęki, na Północną Pragę, Targówek, Bemowo i Bielany. W czerwcu 2010 roku został oddany nowy obiekt wart ponad 30 mln euro – Stacja Flotacji Ciśnieniowej. – Jest to pierwszy taki obiekt w Polsce, a nawet w Europie środkowo-wschodniej – mówi inźynier Marek Kulesza. Stacja została wybudowana dzięki współfinansowaniu przez Unię Europejską. Projekt „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie” o wartości 178,6 mln EUR został zrealizowany w latach 2001-2010 przy wsparciu finansowym 62% z funduszu spójności.

Rozmowa z Markiem Kuleszą, Zastępcą Kierownika Zakładu ds. Produkcji Zakładu Wodociągu Północnego w Wieliszewie.

Co to jest flotacja?
Proces, który unowocześnił i usprawnił oczyszczanie wody pitnej. Polega na mechanicznym wstępnym uzdatnianiu wody. Do specjalnych zbiorników z odpowiednio przygotowaną wodą wprowadzany jest pod ciśnieniem strumień wody nasyconej powietrzem. Nasycona woda rozpręźa się w specjalnych dyszach i następuje proces uwalniania mikropęcherzyków powietrza. Ich gigantyczna liczba przy mikroskopijnych wymiarach (od 20 do 100 mikronów) obkleja kaźde zanieczyszczenie które pozostaje w wodzie. Potem w naturalny sposób unoszą się ku powierzchni, gdzie zanieczyszczenia tworzą gruby koźuch. Po dłuźszym czasie koźuch ten zostaje delikatnie usunięty, a woda dołem przepływa do dalszych urządzeń uzdatniających, takich jak komory ozonowania, pulsatory i filtry. Proces ten moźe zaistnieć dzięki duźemu ciśnieniu, w warunkach naturalnych uzyskanie mikropęcherzyków w takiej ilości nie byłoby moźliwe.

W jaki sposób woda z Wieliszewa trafia do Warszawy?
Jest ona pobierana z ujęcia powierzchniowego i trafia do dwóch zbiorników wodnych. Stamtąd z substancjami wytrącającymi zawiesiny kieruje się ją do Stacji Flotacji. W wyniku wstępnego oczyszczania usunięte zostają zanieczyszczenia głównie o charakterze organicznym Ma to duźy wpływ na smak wody która trafia do kranów. Następne procesy wykorzystywane podczas wędrówki H2O przez urządzenia to ozonowanie, dozowanie węgla aktywnego, ponowna koagulacja, filtracja przez filtry piaskowe, korekta pH i dezynfekcja chlorem gazowym oraz dwutlenkiem chloru. Zanim popłynie w mieszkaniu na Pradze, przechodzi przez kilkanaście kilometrów rur i Stację Strefową „Białołęka”.

Kiedy powstała stacja?
Umowa została podpisana 18 stycznia 2008 roku, a Stacja została ukończona w czerwcu 2010 roku. Rozruch trwał trzy miesiące, podczas których pracownicy MPWiK przeszli specjalistyczne szkolenia. Wstępne badania nad procesem flotacji, jak podaje spółka, trwały ponad 11 lat. Budynek Stacji Flotacji jest czterokondygnacyjny. Kubatura budynku to 63 000 m3. Rurociągi wody surowej wchodzą do budynku, następuje tam dozowanie związków chemicznych, które mają wytrącić zawiesiny, po czym woda trafia do ośmiu komór flotacyjnych. Dzięki tej modernizacji zawartość związków organicznych zmniejsza się nawet o 70%.

Jakie znaczenie ma Stacja Flotacji?

Dla Zakładu Wodociągu Północnego ta inwestycja była konieczna ze względu na wymogi jakościowe dla wody pitnej. Niektóre normy jakościowe mogłyby nie być spełnione przy pozostaniu starej technologii oczyszczania. Uzdatnianie tej wody jest niezwykle trudne, głównie ze względu na ogromne wahania jej jakości, poniewaź wody Jeziora Zegrzyńskiego charakteryzują się duźym poziomem zanieczyszczeń organicznych. Pokazał to przypadek przyduchy w 2009 roku, kiedy to upalne lato i katastrofalne opady spowodowały klęskę ekologiczną w Jeziorze Zegrzyńskim. Teraz jesteśmy przygotowani na kaźdą ewentualność. Wystarczy dwa dni opadów, by z pól i torfowisk do wody trafiło znacznie więcej zanieczyszczeń. Dzięki monitoringowi on-line reagujemy na wszystkie wahania.

Jakie korzyści niesie ta inwestycja dla przeciętnego mieszkańca?

Przede wszystkim podniosła się jakość wody oraz walory smakowe dla uźytkowników. Niezaleźnie od jakości wód powierzchniowych, mamy stabilny system uzdatniania i kontroli, który pilnuje, by do mieszkań trafiała czysta woda.

Rozmawiała Iwona Wymazał

 

na zdjęciu głównym: Stacja Flotacji w Wieliszewie (fot. Marek Kulesza)