Wieliszew. Dzierżawa działki bez przetargu – byle tylko powstało przedszkole

urzad-gminy-wieliszew

Urząd Gminy Wieliszew, fot. GP/kg (archiwum)

 

Radni wyrazili zgodę na rezygnację z trybu przetargowego wydzierżawienia gminnej działki po to, by prywatny inwestor jak najszybciej zbudował tam prywatne przedszkole.
Gmina Wieliszew może mieć bardzo poważny kłopot z zapewnieniem miejsc w przedszkolach dla wszystkich chętnych. Przypomnijmy, że od nowego roku szkolnego prawo do opieki przedszkolnej uzyskają dzieci 3-letnie. Zazwyczaj z braku odpowiedniej oferty w placówkach gminnych ogłaszane są konkursy dla placówek niepublicznych, które mogą przyjąć do siebie dzieci, a koszty pokryje gmina. Wtedy posłanie dzieci do przedszkola to dla rodziców jest wydatek taki jak pobyt dziecka w publicznym przedszkolu. Problem w tym, że w gminie Wieliszew jest tylko jedno prywatne przedszkole.

Próby rozwiązania problemu

Jedną z dróg ratunku ma być jak najszybsza budowa prywatnego przedszkola na działce gminnej w centrum Wieliszewa. Są chętni, by teren wydzierżawić i ruszyć z inwestycją. By wszystko odbyło się w jak najkrótszym czasie, trzeba było zrezygnować z procedury przetargowej wymaganej przy dzierżawie przekraczającej okres 3 lat. W tym wypadku inwestorzy zaproponowali gminie okres 20 lat. Tak długi okres zapewnia opłacalność biznesową tego przedsięwzięcia. – To znaczy, że ci ludzie wybudują na tej działce przedszkole i żłobek z własnych pieniążków? – dopytywał radny Edwin Zezoń. Wójt potwierdził, że UG nie będzie dofinansowywał tej inwestycji nawet w najmniejszym zakresie. – Ze względów budżetowych i typowo rynkowych wydaje mi się, że zorganizowanie przetargu otwartego byłoby dużo korzystniejsze dla budżetu gminy – kontynuował radny Zezoń. Pośpiech jednak w tym momencie oznacza szybsze dostarczenie na rynek dodatkowych miejsc w przedszkolach, co ułatwi UG wywiązanie się z nałożonych obowiązków. Wójt podkreślał, że nawet jeśli dzięki przetargowi można by potencjalnie uzyskać 100 czy nawet 200 zł miesięcznie więcej, to nie to jest priorytetem. – Wielokrotnie próbowaliśmy sprzedać tę działkę, ale nie było chętnego. Dlatego padł wniosek, czy nie moglibyśmy tej działki wydzierżawić w trybie pilnym na wybudowanie kolejnego żłobka i przedszkola w Wieliszewie, czyli tu gdzie tych miejsc najbardziej potrzeba – tłumaczył Paweł Kownacki. Dzierżawcami działki, bo ostatecznie Rada Gminy wyraziły zgodę na tryb bezprzetargowy, będą właściciele już funkcjonującej na terenie gminy prywatnej placówki – Monika i Radosław Jankowscy prowadzący od 2015 w Krubinie placówkę pod nazwą Kraina Malucha.

 

Gmina sama też buduje

Poza budową prywatnego przedszkola już sama gmina planuje rozbudowę przedszkola w Skrzeszewie i budowę całkiem nowego obiektu w Wieliszewie. Placówka w Skrzeszewie ma powiększyć się dwukrotnie, co oznacza 100 dodatkowych miejsc. W centrum gminy ma być wybudowany nowoczesny budynek Centrum Integracji Społecznej, w którym zlokalizowane będzie przedszkole i żłobek. W sumie w 13 oddziałach, powinno znaleźć się 325 miejsc dla dzieci. Tak wynika z dokumentacji przetargowej. Do tego w budynku będą odpowiednie warunki lokalowe potrzebne do realizacji zajęć dodatkowych takich jak Integracja sensoryczna czy logopeda. Jednak na realizację tych projektów potrzeba czasu. W tym tygodniu, po zakończeniu rekrutacji powinno być już wiadomo, ile miejsc w przedszkolach zabraknie na kolejny rok szkolny. Szacunkowo ma to być poniżej 100. Co w takim razie gmina ma do zaoferowania tym dzieciom? – Jest jeszcze 120 miejsc w oddziałach przedszkolnych prowadzonych przy szkołach podstawowych. Nie wiemy, jak podejdą do tego rodzice, by umieszczać tam 3-latki. Prawo jednak na to pozwala i w tej chwili jesteśmy na to przygotowani – mówi Jacek Banaszek dyrektor Centrum Usług Wspólnych.