Wieliszew. Pasterka w kościele p. w. św. Marii Vianneya w Skrzeszewie (galeria zdjęć)

pasterka-skrzeszew_27

Pasterka w Skrzeszewie (fot. P. Mostowiec)

Pasterka jest mszą świętą inną niż wszystkie. Dlaczego tak wielu katolików jest chętnych do nocnego kolędowania? Skąd się wziął zwyczaj chodzenia o północy do kościoła?

Pasterka to pierwsza msza Świąt Bożego Narodzenia, odprawiana późnym wieczorem lub o północy z 24 na 25 grudnia. Poprzedzona zostaje wieczorem wigilijnym, oczekiwaniem i rozpamiętywaniem kolejnej rocznicy narodzin Pana Jezusa w gronie najbliższych. Kulminacyjnym momentem nocnego czuwania jest właśnie nocna msza święta.

 

W Polsce to jedna z najważniejszych bożonarodzeniowych tradycji. Eucharystia otwiera oktawę liturgicznych obchodów związanych z tajemnicą Wcielenia, czyli przyjęcia przez Syna Bożego ludzkiej natury i Jego przyjścia na świat. Pasterka jest najważniejszym uroczystym momentem liturgii związanej z narodzinami Jezusa Chrystusa.

 

W tegoroczne Boże Narodzenie w kościele p. w.  św. Marii Vianneya w Skrzeszewie odbyła się liturgia, którą celebrował ksiądz Krzysztof Krupa. W mszy świętej uczestniczyło bardzo wielu wiernych.

Pełna galeria zdjęć w TYM miejscu