Wieliszew. Zmiana planów dla terenów przy Kościelnej. Bloki tam powstaną, ale muszą być niższe

Szklarnie Kosćielna (3)

Rozbiórka szklarni przy ul. Kościelnej w Wieliszewie, fot. GP/kg (archiwum)

Trwa procedura związana z uchwaleniem nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla 29 hektarów położonych w rejonie ulicy Kościelnej w Wieliszewie. Zainteresowani mogą składać wnioski do miejscowego urzędu do 7 lutego 2022r. Rozpatrzy je wójt Paweł Kownacki.

Jesienią 2018r. wieliszewscy radni przystąpili do uchwalania nowego mpzp dla terenów o łącznej powierzchni 29 hektarów położonych w sąsiedztwie ulicy Kościelnej w tzw. obrębie PGR w Wieliszewie. Chodzi tu zwłaszcza o działki do niedawna zabudowane szklarniami, rolnicze odłogowane i zieleni niskiej. Obecnie na tych działkach obowiązuje mpzp z 27 czerwca 2013r. Dokument ten ustala zasady ładu przestrzennego nie tylko dla nieruchomości położonych w rejonie ulicy Kościelnej, ale również dla całego obrębu PGR w Wieliszewie. Konieczność uchwalenia nowego mpzp dla części tego obrębu leżącej w sąsiedztwie ulicy Kościelnej wynika z chęci dostosowania obowiązujących tu przepisów do ogólnego wieliszewskiego studium przestrzennego z 5 grudnia 2013r. – Sporządzenie planu miałoby na celu częściowe przeznaczenie przedmiotowych nieruchomości pod układ komunikacyjny – ul. Kościelna, pod teren usługowy- wzdłuż ul. Kościelnej oraz dostosowanie zasad kształtowania zabudowy oraz wskaźników zagospodarowania terenu do potrzeb lokalnych zgodnie z ustaleniami studium w zakresie obszarów przeznaczonych pod tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, usługowej i pod tereny infrastruktury – tak wieliszewski samorząd w 2018r. uzasadniał potrzebę opracowania nowego mpzp dla tej okolicy.

 

Można zgłaszać uwagi

Po 3 latach od przystąpienia do prac planistycznych w rejonie ulicy Kościelnej w Wieliszewie powstały projekty planu, z którymi obecnie wieliszewianie mogą się zapoznać w magistracie. Dyskusja publiczna z ich udziałem nad przyjętymi rozwiązaniami dla tych terenów ma się odbyć w następny piątek tj. 14 stycznia 2022r. o godzinie 17 w gmachu Urzędu Gminy Wieliszew (UG Wieliszew). Oprócz tego, zainteresowane osoby już teraz mogą składać swoje uwagi do przyjętych przez planistów założeń. Tego rodzaju postulaty będą przyjmowane do 7 lutego 2022r. Potem, nad każdym z nich pochyli się wójt Paweł Kownacki. Warto zaznaczyć, że jego rozstrzygnięcia nie będą wiążące. O losie każdej z wniesionych uwag w odrębnych głosowaniach przesądzą radni podczas uchwalania nowego mpzp dla tej okolicy. Kiedy to nastąpi, jeszcze nie wiadomo.

Chcą zmniejszyć intensywność zabudowy

Obecnie konsultowany z mieszkańcami projekt nowego mpzp dla 29 hektarów położonych w sąsiedztwie ulicy Kościelnej w Wieliszewie ustanawia tam zabudowę mieszkaniową wielorodzinną, usługową i tereny zieleni urządzonej. Podobne przeznaczenie tych terenów przyjęto też w mpzp z 2013r. Co ważne, względem wcześniejszych rozwiązań, teraz intensywność tej zabudowy ma być nieco mniejsza. W przypadku zabudowy wielorodzinnej tj. nowych bloków planuje się zmniejszenie ich dopuszczalnej wysokości – plan z 2013r. dopuszczał bloki o wysokości do 15 metrów z maksymalnie czterema kondygnacjami nadziemnymi i jedną podziemną, projekt nowego planu dla tej okolicy dopuszcza natomiast bloki nie wyższe, niż 12 metrów z maksymalnie trzema kondygnacjami nadziemnymi i jedną podziemną. Nowe przepisy przewidują też zwiększenie z 30 do 40 procent powierzchni biologicznie czynnej dla nieruchomości mających być w przyszłości zabudowanych oraz zmniejszenie z 40 do 30 procent maksymalnej powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działek budowlanych.

Obiekty usługowe i zieleń urządzona

Projekt mpzp dla nieruchomości sąsiadujących z ulicą Kościelną obrębie PGR Wieliszew dopuszcza tu też lokalizację usług nieuciążliwych, w tym maksymalnie dwukondygnacyjnych obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży poniżej 2000 m² o wysokości nie większej, jak 12 metrów. Powierzchnia biologicznie czynna dla zabudowanych w ten sposób działek oraz maksymalna powierzchnia zabudowy w stosunku do powierzchni tych nieruchomości mają wynosić odpowiednio po 25 i 40 procent. Projekt mpzp dla nieruchomości sąsiadujących z ulicą Kościelną w obrębie PGR Wieliszew lokalizuje tu również tereny zieleni urządzonej. W ramach tej zabudowy, oprócz samej zieleni mogą tu powstawać m.in. drogi pieszo-rowerowe, parkingi i obiekty sportowo-rekreacyjne.

Likwidacja szklarni przy Kościelnej

Na części terenu, na którym planowane są powyższe reformy przestrzenne zlikwidowano niedawno szklarnie, w których w przeszłości hodowano warzywa. Działka, na której wykonano te roboty mierzy około 10 hektarów i ciągnie się od skrzyżowania ulic Kościelnej i Podgórnej aż do Osiedla Natura. Jest własnością firmy ogrodniczej ze Śniadkowa Górnego. Jesienią 2021r. ustaliliśmy, że powyższe roboty nie były związane z chęcią modernizacji tego gospodarstwa ogrodniczego, ale raczej z zamiarem sprzedaży tych nieruchomości. Do tej transakcji miało dojść jeszcze w 2021r., ponieważ wskazanym terenem interesowały się duże warszawskie firmy, ale także lokalni deweloperzy z powiatu legionowskiego i nowodworskiego.

Część działek sprzedano, cześć wciąż czeka na kupców

W styczniu 2022r. dowiedzieliśmy się, że cześć z tych nieruchomości, na których w przeszłości były szklarnie z warzywami już została sprzedana, a część jest jeszcze do kupienia. Z uwagi na prywatność tych transakcji, sprzedawca, czyli firma ogrodnicza ze Śniadkowa Górnego nie ujawnia jednak danych swoich kontrahentów.

Rysunek przedstawiający planowane rozwiązania przestrzenne w rejonie ulicy Kościelnej obręb PGR Wieliszew, fot. UG Wieliszew