Jak Ministerstwo Edukacji wspomaga rozwój polskiego społeczeństwa?

MEin_edukacja

Edukacja w zasięgu ręki to inicjatywa Ministerstwa Edukacji, obejmująca szereg nowoczesnych projektów, mających na celu wsparcie rozwoju polskiej gospodarki, podnoszenie poziomu edukacji oraz zapewnienie rozwoju zawodowego Polakom. Jest to możliwe dzięki środkom pochodzących z Funduszy Europejskich.

Coraz więcej uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi uczy się w szkołach ogólnych

Edukacja włączająca to model kształcenia, stanowiący alternatywę dla kształcenia specjalnego i integracyjnego, ponieważ uwzględnia on różnorodność uczniów pobierających naukę w placówkach funkcjonujących w systemie edukacji formalnej. Innymi słowy, jest to model, w którym szkoły powinny zapewniać warunki do rozwoju indywidualnego potencjału niezależnie od stanu zdrowia, sprawności czy zdolności. Celem edukacji włączającej jest wyposażenie uczniów w kompetencje potrzebne do stworzenia społeczeństwa, w którym różnorodność postrzegana jest jako cenny zasób rozwoju cywilizacyjnego i społecznego. Szkoły inkluzyjne muszą zdefiniować, a następnie podjąć działania w kierunku zmniejszenia skutków funkcjonowania barier, uniemożliwiających dzieciom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi pełne uczestnictwo w zajęciach oraz wyeliminować czynniki powodujące powstawanie awersji społecznej do osób niepełnosprawnych. Jest to koncepcja dająca możliwość realizacji prawa do edukacji i zdobycia wykształcenia osobom marginalizowanym i zagrożonym wykluczeniem społecznym.

 

 

Dzięki rosnącym środkom, przeznaczanym na wsparcie edukacji włączającej powstały aż 23 centra wspierające, a w szkołach i przedszkolach pojawiło się dodatkowe wsparcie psychologiczno-pedagogiczne. Uruchomiono także aż cztery kierunki studiów podyplomowych, finansowanych z budżetu MEiN dla nauczycieli. Szacuje się, że do 2024 roku liczba nauczycieli specjalistów wzrośnie z 22 tysięcy do 51 tysięcy.

Bezpłatne materiały edukacyjne i podręczniki on-line na jednej nowoczesnej platformie

Interaktywne narzędzie, zawierające bezpłatne materiały edukacyjne online, to odpowiedź na potrzeby uczniów i nauczycieli. Można wykorzystywać je zarówno do samodzielnej nauki, jak również podczas lekcji zdalnych i zajęć stacjonarnych. ZPE umożliwia tworzenie własnych e-materiałów, szczególnie przydatnych w kształceniu indywidualnym. Materiały dostępne są 24/7 w przeglądarce internetowej i nie wymagają logowania ani instalacji programu na urządzeniu użytkownika. Dostępne treści umożliwiają naukę w obszarze kształcenia ogólnego i zawodowego.

 

Możliwość potwierdzenia kompetencji zdobytych poza systemem edukacji

Stały rozwój i pozyskiwanie nowych umiejętności to przepis na udaną karierę zawodową. Pracodawcy przychylnym okiem patrzą na osoby, które po zakończeniu edukacji, podnoszą swoje kwalifikacje. Wynika to z faktu, że na rynku pracy coraz bardziej liczy się to, co faktycznie potrafimy zrobić, a nie sposób, w jaki się tego nauczyliśmy. Jednak poza umiejętnością wykorzystania kompetencji zdobytych poza formalnym systemem edukacji, konieczne jest ich potwierdzenie. Taką możliwość daje właśnie Zintegrowany System Kwalifikacji. To między innymi weryfikacja kompetencji i szansa uzyskania certyfikatu, uznawanego nie tylko w Polsce, ale także innych krajach Unii Europejskiej. Wymagania można sprawdzić w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji, natomiast walidacji, czyli sprawdzenia swoich kompetencji, dokonuje się we wskazanej i uprawnionej do tego instytucji.

 

Więcej na temat projektów Ministerstwa Edukacji, wspierających rozwój polskiego społeczeństwa, dowiesz się tutaj: https://edukacjawzasiegureki.pl/.