Nasza Historia: Ks. Władysław Ślepowroński (1839–1925) – zasłużony proboszcz parafii w Nieporęcie

Władysław Ślepowroński

Ks. Władysław Ślepowroński(W. Bławdziewicz, Dzieje kościoła nieporęckiego 1660–2005, Warszawa 2006, s. 133)

Wśród osób zasłużonych dla Nieporętu warto wyróżnić księdza Władysława Ślepowrońskiego. Urodził się 28 października 1839 r. Pochodził z rodziny szlacheckiej. Uczęszczał do warszawskich szkół, kończąc drugie gimnazjum gubernialne.

Już będąc młodym chłopcem powtarzał, że zostanie księdzem. Na jego decyzję o wstąpieniu w stan kapłaństwa mógł wpłynąć przykład wuja, Wacława Ślepowrońskiego, pasterzującego w parafii Wieliszew w latach 1856–1881. To właśnie do Wieliszewa trafił jako wikary zaraz po otrzymaniu święceń kapłańskich.

W wieku trzydziestu lat (1869) został powołany na proboszcza parafii pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Nieporęcie. Był duszpasterzem oddanym dla wiernych i szczerze przez nich szanowanym. Jak wspominał jego przyjaciel w tekście zamieszczonym w Wiadomościach Archidiecezjalnych Warszawskich w 1925 r.: Ukochał tę parafię całą duszą i gdy Władza Duchowa proponowała mu wybitniejszą placówkę, prosił, jako o największą łaskę, aby mógł pracować na zawsze w swoim ukochanem Nieporęcie (…) Był ojcem dla swojej parafii znany ze swej dobroci i wielkiej bezinteresowności. (…) nie znał innych wywczasów jak wyjazd w każdym roku do Częstochowy, gdzie przed obrazem Królowej Polski spędzał długie godziny na modlitwie, polecając opiece Maryii siebie i swoich parafian.

Służył tu nieprzerwane przez 56 lat. Zmarł nagle 20 lutego 1925 r. podczas odprawiania mszy świętej. Został pochowany w rodzinnym grobie na cmentarzu w Nieporęcie. Mieszkańcy docenili jego zasługi, fundując marmurowe epitafium znajdujące się we wnętrzu świątyni.

 

Konrad Szostek

Patroni wydawnictwa: