Nasza Historia: Stopień wodny Dębe – budowa i obiekty

Prace przy jazach (arch. techn. „Hydroprojektu”)

Prace przy jazach (arch. techn. „Hydroprojektu”)

Stopień Dębe miał być jednym z kilku stopni wodnych planowanych w ramach regulacji drogi rzecznej Wschód-Zachód od Brześcia do Modlina. Ostatecznie kaskada nie powstała, ale stopień w Dębem, pierwszy obiekt tej wielkości zbudowany na rzece nizinnej, udało się zbudować. Dzięki niemu w 1963 r. powstało Jezioro Zegrzyńskie.

Lokalizację jeziora ustalono już w 1951 r. a stopnia wodnego w 1955. Dokumentację techniczną opracowało biuro projektowe „Hydroprojekt”, a generalnymi wykonawcami zostały przedsiębiorstwa „Hydrobudowa 1” i Hydrobudowa 6”.

Budowa rozpoczęła się w 1957 r. i prace prowadzono w dwóch etapach. W pierwszym, pod osłoną grodzy wybudowano jaz, elektrownię i przepławkę dla ryb. W etapie drugim etapie, po przegrodzeniu rzeki i skierowaniu wody na jaz, wykonano zaporę ziemną łączącą jaz z prawym brzegiem. Prace planowano zakończyć w 1961 r. ale wystąpiły trudności – wielka powódź w 1958 r. a także kłopoty przy odwodnieniu jazu i elektrowni. Pełne spiętrzenie zbiornika osiągnięto 9 kwietnia a uroczyste otwarcie stopnia odbyło się 20 lipca 1963 r.

Pierwsze usterki pojawiły się już dwa lata po zakończeniu budowy. W 1965 r. ujawniono deformacje dna poniżej niezlikwidowanej przed spiętrzeniem wody grodzy budowlanej. Zaradzono temu dopiero w 1971 r. – ubytki uzupełniono materacem faszynowym i kamieniami. W 1967 r. w czasie wezbrania wiosennego zostały uszkodzone obwałowania w rejonie Pułtuska. Wyzwaniem była też mroźna zima w 1966 r. podczas której nastąpiło znaczne zlodzenie konstrukcji zamknięć głównych jazu, co uniemożliwiało bezpieczne manewrowanie. W 1979 r. stopień przetrwał groźną powódź, jednak został silnie uszkodzony. Powyżej i poniżej zapory powstały wyrwy w dnie i został uszkodzony drenaż. Po powodzi prowadzono liczne prace naprawcze a w latach 1993-1994 wybudowano próg stabilizujący, który pozwalał na utrzymanie odpowiedniego poziomu „wody dolnej”.

Aparaty wlotowe turbin elektrowni (arch. tech. „Hydroprojektu”)

Aparaty wlotowe turbin elektrowni (arch. tech. „Hydroprojektu”)

Stopień wodny Dębe składa się z jazu i przepławki dla ryb, zapory ziemnej, elektrowni wodnej, obwałowań bocznych w dolinie Bugu i Narwi, pompowni i przywałowych rowów odwadniających oraz zbiornika wodnego.

Jaz o długości 100 m ma pięcioprzęsłową konstrukcję dokową i został wykonany z betonu zbrojonego. Jest zamykany zasuwami płaskimi z klapami lodowymi, z napędem łańcuchowym. Przepławka dla ryb umieszczona jest w filarze działowym między jazem a elektrownią.

Czołowa zapora ziemna ma długość 230 m i wysokość 14 m. Została zbudowana z miejscowych piasków drobnoziarnistych. Jej ubezpieczenie stanowią płyty żelbetowe (pod i nad wodą). Pod poziomem wody został wykonany drenaż ujmujący wodę filtrującą się przez korpus zapory.

Umacnianie brzegu w Zegrzynku (arch. tech. „Hydroprojektu”)

Umacnianie brzegu w Zegrzynku (arch. tech. „Hydroprojektu”)

Budynek elektrowni jest usytuowany w osi stopnia wodnego i stanowi jego element piętrzący. Obiekt składa się części z naziemnej (hala maszyn, hala montażowa, nastawnia i biura) oraz podziemnej (turbiny posadowione dla blokach betonowych). Powierzchnia zabudowy wynosi 2,5 tys. m2 a kubatura 83,5 tys. m3. Podstawowe wyposażenie elektrowni stanowią 4 turbozespoły z turbinami Kaplana o średnicy wirnika 4,8 m i generatorami o mocy 6, 25 MVA każdy.  Moc elektrowni wynosi 20 MW, produkcja roczna 91 GWh. W latach 1963-2022 elektrownia wyprodukowała łącznie ok. 5,5 tys. GWh energii elektrycznej. Prace remontowe prowadzono w latach 1994-2000 oraz są prowadzone od 2020 r. (zakończenie w roku 2024). Po zakończeniu obecnej modernizacji (wymiana wszystkich turbozespołów) produkcja elektrowni wzrośnie do 120 GWh rocznie.

Obwałowania boczne w dolinie Bugu i Narwi mają długość 42 km. Ich zabezpieczenie stanowią betonowe płyty zbrojone o grubości 10-12 cm. Na zapleczu zapór bocznych znajduje się 14 pompowni (pierwotnie było ich 11) i rowy odwadniające o długości 49 km.

Zbiornik wodny (Jezioro Zegrzyńskie) ma pojemność ok. 90 mln m3, powierzchnię ok. 30 km2 i długość ok. 40 km. Cofka sięga na Narwi za Pułtusk, a na Bugu za Popowo Kościelne. Średnia głębokość zbiornika wynosi 3 m. Jezioro Zegrzyńskie ma wielkie znaczenie rekreacyjne ale też przeciwpowodziowe, chociaż jego zdolności retencyjne są ograniczone. Stanowi też źródło wody pitnej dla prawobrzeżnej i części lewobrzeżnej Warszawy (Zakład Wodociągu Północnego w Wieliszewie).

Stopień Dębe po ukończeniu (arch. tech. „Hydroprojektu”)

Stopień Dębe po ukończeniu (arch. tech. „Hydroprojektu”)

Z Jeziorem Zegrzyńskim jest nierozerwalnie związany Kanał Żerański – 17-kilometrowa droga wodna łącząca Wisłę z Narwią. Jej budowę rozpoczęto już w 1951 r. od wybudowania śluzy i portu na Żeraniu, a ukończono w 1953, czyli przed powstaniem zbiornika zegrzyńskiego. Z tego powodu koniecznie było zamontowanie jazu w Nieporęcie (dziś na stałe otwarty).

Mirosław Pakuła

Ważniejsze źródła:

  1. Chęć, Stopień wodny Dębe, „Gospodarka Wodna” 2012, nr 5,
  2. Stopień wodny Dębe, folder informacyjny „Hydroprojektu”, 1961,
  3. Stopień wodny Dębe, folder informacyjny RZGW, 2012,
  4. pl, wgląd 24 kwietnia 2023 r.,
  5. pl, wgląd 24 kwietnia 2023 r.