Co jeść, by mieć piękną cerę

52044a65f0255.jpg

Kremy chronią naszą skórę przed negatywnym wpływem środowiska, ale pamiętajmy, źe to co jemy ma zdecydowanie większy wpływ na stan naszej cery. Odpowiednia dieta moźe skutecznie chronić naskórek przed wysychaniem, starzeniem się a nawet zapobiegać nowotworom skóry.


Które produkty pomogą nam zachować piękną i zdrową cerę na długie lata?

– truskawki: bogate są w witaminę C. Witamina ta jest przeciwutleniaczem, który zapobiega starzeniu się spowodowany przez wolne rodniki. Dodatkowo związek ten bierze udział w syntezie kolagenu, który odpowiada za utrzymywanie spręźystości skóry.

Inne doskonałe żródła tej witaminy, to: czerwona papryka, kapusta, brokuły, jarmuź, natka pietruszki, czarna porzeczka.

– pomidory: czerwoną barwę nadaje im likopen, który podobnie jak witamina C jest silnym przeciwutleniaczem, a ponadto moźe zapobiegać oparzeniom słonecznym. Wykazano bowiem, źe osoby którym przez 10 – 14 tygodni codziennie podawano 2,5 łyźek pasty pomidorowej miały o 50 % mniej zaczerwień za skórze po ekspozycji na światło słoneczne. Wykazano równieź, źe suplementacja likopenem nie wykazuje tak silnego działania ochronnego jak naturalne jego żródła.

Gdzie poza pomidorami znajdziemy likopen? W marchwi, grejpfrutach, czerwonej papryce, dyni. Dodatkowo w szpinaku, kukurydzy i jajkach znajdziemy luteinę, która takźe naleźy do karotenoidów i wykazuje podobne działanie.

– tofu: dzięki wysokiej zawartości izoflawonów, utrzymuje włókna kolagenowe w dobrej formie. Wykazano, źe dieta bogata w izoflawony pomaga utrzymać gładką skórę i zapobiega powstawaniu zmarszczek. Inne żródła izoflawonów to: soja i jej przetwory, fasola, groch, soczewica, ciecierzyca.

– łosoś: jest doskonałym żródłem kwasów omega-3. Tłuszcz ten zmniejsza procesy zapalne w organizmie wywołane przez stres i działanie promieni słonecznych. Procesy zapalne są niekorzystne poniewaź nasilają produkcję wolnych rodników, a te z kolei przyczyniają się do starzenia się skóry. Inne dobre żródła kwasów omega-3 to makrela, śledzie, sardynki, algi morskie i nasiona lnu.

– owoce morza: zawierają duźo cynku. Pierwiastek ten przyczynia się do produkcji komórek skóry, przyspiesza proces gojenia się ran, podobnie jak witamina C bierze udział w produkcji kolagenu. Inne żródła cynku to: pestki z dyni i słonecznika, drób, jaja, produkty z pełnego ziarna.

pestki z dyni: są bogate w źelazo. Związek ten wchodzi w skład czerwonych krwinek i dzięki niemu komórki naszego ciała są odpowiednio dotlenione, a skóra ma zdrowy koloryt. Niedobór tego pierwiastka prowadzi do anemii oraz między innymi pękania i łuszczenia się skóry. Inne dobre żródła źelaza to: mięso wołowe, morele suszone, jaja, szpinak, soja, fasola, kasza jaglana.

– woda: nasze komórki (takźe skóry) składają się głównie z wody, dlatego dla utrzymania zdrowego napięcia naskórka waźne jest prawidłowe nawodnienie organizmu. Pij wodę często i małymi łykami, tak by łącznie w ciągu dnia wypijać minimum 1,5 litra wody mineralnej dziennie.

– produkty z pełnego ziarna zamiast wyrobów z białej mąki: dieta o niskim ładunku glikemicznym (produkty z pełnego ziarna takie jak razowe pieczywo, gruboziarniste kasze, zamiast przetworów z białej, rafinowanej mąki) moźe przyczyniać się do zmniejszenie trądziku i wyprysków.

Czego powinniśmy unikać w trosce o piękną skórę?

– słodyczy

– ostrych przypraw

– alkoholu

Dodatkowo osoby, które mają predyspozycje do trądziku powinny z większą ostroźnością podejść do mleka. Choć to najlepsze żródło wapnia, to niestety zawiera pewne ilości hormonów, które mogą nasilać powstawanie wyprysków.

dietetyk, mgr Katarzyna Foszner