Dieta na cellulitis

52044a6545015.jpg

Czym jest cellulitis wie prawdopodobnie kaźda kobieta, a przynajmniej kaźda wie jak on wygląda. Dla wnikliwych, którzy chcieliby dokładniej poznać czołowego wroga kobiecych ud, więcej informacji w artykule obok. Tutaj dowiecie się jak naleźy się odźywiać, by wspomóc walkę z „pomarańczową skórką”. Natomiast szczęśliwsze panie, które jeszcze nie doświadczyły tego utrapienia, zaczerpną wskazówki, które pomogą utrzymać im gładkie ciała.
Czego nie moźe zabraknąć w diecie antycellulitowej?

 

warzyw i owoców, tych drugich jednak z pewnym ograniczeniem z uwagi na duźą zawartość cukrów prostych. Zarówno warzywa jak i owoce są doskonałym żródłem błonnika, który pomaga usuwać toksyny z organizmu, przeciwutleniaczy, które chronią nasze tkanki przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki oraz witaminy C, która uczestniczy w procesie tworzenia włókien kolagenowych odpowiedzialnych za napięcie skóry. Najwięcej przeciwutleniaczy, błonnika i witaminy C znajdziecie w: jagodach, porzeczkach, truskawkach, malinach, źurawinie, wiśniach, mango, granacie,  pomarańczach, grejpfrutach, jabłkach oraz w warzywach takich jak: szpinak, kapusta, brokuły, pomidory, fenkuł, jarmuź, papryka, marchew.  Z uwagi na swoje moczopędne działanie zapobiegające zatrzymywaniu nadmiaru wody w tkankach, korzystne moźe równieź okazać się włączenie do diety arbuza, świeźych ogórków, selera, szparagów i natki pietruszki.

 

– wody mineralnej. Woda jest naturalną i najlepszą substancją oczyszczającą nasz organizm z toksyn. W celu redukcji cellulitisu naleźy pić często i małymi łykami niskosodową wodę mineralną. Łącznie w ciągu całego dnia powinno się wypijać około 2 litrów wody mineralnej. 

 

nienasyconych kwasów tłuszczowych, które odpowiadają za prawidłową strukturę i nawodnienie naszej skóry oraz zmniejszają stany zapalne. Znajdziemy je w tłustych rybach morskich (makrela, łosoś, śledż}, orzechach (migdały, włoskie, brazylijskie}, nasionach (lnu, dyni, słonecznika} oraz w awokado.

 

soi, grochu, soczewicy, fasoli, ciecierzycy, czyli nasion roślin strączkowych. Są one doskonałym żródłem błonnika, wielu cennych witamin i składników mineralnych oraz pełnowartościowego białka, które w przeciwieństwie do białka zwierzęcego nie zawiera tłuszczów nasyconych oraz cholesterolu. Dodatkowo produkty te są żródłem fitohormonów, które regulują gospodarkę hormonalną organizmu i dzięki temu mogą mieć korzystny wpływ na redukcję cellulitu.

 

Czego naleźy unikać, jeśli chcemy zwalczyć cellulitis?

 

– alkoholu. Alkohol jest toksyną, która upośledza pracę wątroby. Wątroba natomiast jest organem, który rozkłada szkodliwe substancje i dzięki temu organizm moźe je wydalić. Nadwyręźanie wątroby alkoholem prowadzi do zaburzenia eliminacji toksyn i tym samym sprzyja powstawaniu cellulitu. Innym powodem, dla którego naleźy wykluczyć alkohol jest jego wysoka kaloryczność i co za tym idzie ryzyko gromadzenia tkanki tłuszczowej i przy tym równieź cellulitu.

wysoko przetworzonej źywności i substancji dodatkowych. Naleźy wykluczyć produkty, które nie występują naturalnie w przyrodzie, czyli wszystkie spoźywcze nowoczesne wytwory ludzkości, takie jak dania w proszku, słodycze, chipsy, konserwy, słodzone napoje i inne nienaturalne przekąski.

– kofeiny. Nie sugerujmy się tym, źe kofeina jest składnikiem kremów na cellulitis. Zastosowanie w takiej formie faktycznie poprawia nieco przepływ krwi przez naczynia krwionośne, co moźe redukować cellulit. Niestety kofeina w postaci spoźywczej ma negatywny wpływ na przepływ limfy powodując kumulację toksyn w tkankach. Starajmy się więc ograniczyć spoźycie kawy lub mocnej herbaty do jednej filiźanki dziennie. Całkowicie wykluczmy natomiast napoje energetyzujące i colę.

tłuszczu zwierzęcego (nasyconego}, który obecny jest w czerwonym mięsie, maśle, serach źółtych, tłustym nabiale. Wybierać naleźy drób lub ryby oraz odtłuszczony nabiał (chude mleko, chudy ser biały, zamiast śmietany stosujmy jogurt naturalny}. Pamiętajmy równieź o sposobie przygotowania mięsa. Naleźy unikać smaźenia na tłuszczu, polecane natomiast jest gotowanie, duszenie i pieczenie bez dodatku tłuszczu.

 

cukrów prostych. Sprzyjają one tworzeniu się wolnych rodników, które uszkadzają komórki, a takźe upośledzają przepływ krwi przez naczynia krwionośne. Ponadto dieta bogata w cukry proste prowadzi do wydzielania duźych ilości insuliny, która przyczynia się do odkładania tkanki tłuszczowej. Zrezygnować więc musimy z wszelkich słodyczy, słodkich napojów i słodzenia. Ograniczyć naleźy spoźycie owoców do trzech porcji dziennie. Naleźy równieź wykluczyć przetwory z białej mąki na rzecz wyrobów z maki pełnoziarnistej, a takźe zamienić ryź biały na brązowy, drobne kasze typu manna i Kus Kus na gruboziarniste takie jak gryczana, pęczak oraz jaglana.

 

– soli. Nadmiar soli w diecie prowadzi do nadprogramowej kumulacji wody w tkankach i tym samym nasila cellulit. Naleźy nie tylko zmniejszyć ilość soli dodawanej do potraw, ale takźe wyeliminować produkty wysoko przetworzone, do których w procesie produkcji dodaje się bardzo duźo soli. Naleźy więc ograniczyć spoźycie kupnych wędlin i pieczywa oraz wyeliminować konserwy, kiszonki, produkty wędzone i marynowane.

 

palenia papierosów, które zwiększa powstawanie wolnych rodników i co za tym idzie powoduje uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych, a takźe prowadzi do kumulowania się trujących toksyn i zmniejsza przepływ krwi w tkankach.

 

Dla miłośniczek jedzenia mam złą wiadomość. W likwidacji „pomarańczowej skórki” nie sprawdza się teoria pod tytułem: „Trzeba jeść tak duźo, aź napnie się skóra”. Dla zachowania jędrnego, gładkiego ciała waźne jest utrzymywanie prawidłowej wagi. Im więcej tkanki tłuszczowej w naszym organizmie tym bardziej utrudniony jest przepływ limfy przez tkanki i tym widoczniejszy staje się cellulitis.

 

dietetyk, mgr Katarzyna Foszner