Uchwała w sprawie wsparcia lotniska w Modlinie zgodna z prawem. PPL prawomocnie przegrywa w sądzie

Port Lotniczy w Modlinie fot. Samorząd Województwa Mazowieckiego

Port Lotniczy w Modlinie fot. Samorząd Województwa Mazowieckiego

Wydaje się, że coraz bardziej napięte stają się relacje pomiędzy współwłaścicielami Mazowieckiego Portu Lotniczego w Modlinie a samym lotniskiem. Najlepszym tego przykładem jest ostatnia sytuacja, kiedy to Przedsiębiorstwo Państwowe “Porty Lotnicze” (PPL) wytoczyło proces spółce w Modlinie. Sprawa dotyczyła wsparcia finansowego udzielonego przez pozostałych właścicieli portowi lotniczemu. PPL zabiegał przed sądem o wyeliminowanie z obrotu prawnego uchwały zgromadzenia wspólników Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa Modlin sp. z o.o. dotyczącej wsparcia finansowego na rozwój lotniska w Modlinie. Ostatecznie sąd w całości oddalił powództwo PPL. Wyrok jest prawomocny.

 

 

Problemy finansowe Lotniska w Modlinie ciągną się już od kilku lat i są spowodowane nieporozumieniami między czterema właścicielami portu w Modlinie. Dokładnie chodzi o brak porozumienia między obecnymi właścicielami lotniska co do wizji jego rozwoju i rozbudowy. Obecnie udziały w Lotnisku w Modlinie posiadają cztery podmioty – Samorząd Mazowsza (36,17% udziałów w spółce), Agencja Mienia Wojskowego (31,56% udziałów w spółce), Przedsiębiorstwo Państwowe “Porty Lotnicze” (27,86% udziałów w spółce) i Nowy Dwór Mazowiecki (4,41% udziałów w spółce).

 

 

Wyraźnie widoczne w tym konflikcie są dwie strony – samorządowa i rządowa. Stronie samorządowej szczególnie trudno porozumieć się co do planów ratowania i rozwoju lotniska z Przedsiębiorstwem Państwowym “Porty Lotnicze”, a zgodnie z umową między udziałowcami musi być jednomyślność co do podejmowanych decyzji.

Wsparcie finansowe lotniska w Modlinie i reakcja jednego z właścicieli

Zgromadzenie wspólników Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa Modlin sp. z o.o. w styczniu 2021 r. podjęło uchwałę w sprawie wsparcia finansowego spółki, której celem był rozwój lotniska w Modlinie. Działaniu temu sprzeciwił się jednak jeden z udziałowców spółki – PPL. Współwłaściciel ze strony rządu wytoczył sprawę Mazowieckiemu Portowi Lotniczemu w Modlinie. PPL zabiegało o unieważnienie uchwał Zgromadzenia Wspólników dotyczących wsparcia finansowego spółki w Modlinie. W czerwcu 2022 roku Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił w całości powództwo PPL (więcej pisaliśmy TUTAJ). Przedsiębiorstwo Państwowe złożyło jednak apelację na decyzję Sądu Okręgowego.

Ostatecznie z początkiem stycznia 2023 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację PPL od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie oddalającego powództwo PPL w całości w sprawie zaskarżenia uchwały zgromadzenia wspólników.

– Sąd Apelacyjny w Warszawie, 4 stycznia br., podtrzymał stanowisko Sądu Okręgowego w Warszawie, że nie było jakichkolwiek podstaw do orzeczenia nieistnienia uchwały zgromadzenia wspólników Spółki z 12 stycznia 2021 r., stwierdzenia jej nieważności czy uchylenia i przyjmując argumentację Spółki i m.in. województwa mazowieckiego, oddalił apelację PPL – wskazali mec. Anna Świerk-Skirzyńska i mec. Piotr Szymanek, pełnomocnicy województwa w sprawie.

Uzasadnienie wyroku sądu

Sąd Apelacyjny w Warszawie w ustnych motywach rozstrzygnięcia podzielił stanowisko spółki i m.in. województwa mazowieckiego, że powództwo PPL nie zasługuje w żadnej mierze na uwzględnienie. W ocenie Sądu Apelacyjnego w Warszawie, zgodnie z umową wsparcia, wszyscy udziałowcy, w tym PPL, zobowiązali się współpracować ze spółką, w tym podejmować wszelkie działania, by umowę wsparcia wykonywać.

– Sąd Apelacyjny słusznie podtrzymał wyrok Sądu Okręgowego w tej sprawie i oddalił apelację PPL. Kuriozalne jest to, że jeden z udziałowców wytoczył sprawę własnej spółce. A jeszcze bardziej zdumiewające, że chodzi o uchwałę zgromadzenia wspólników, której celem jest rozwój portu w Modlinie – komentuje Marek Miesztalski, Przewodniczący Rady Nadzorczej spółki MPL Warszawa Modlin. – Teraz pieniądze, które spółka otrzymała do dyspozycji wskutek zwiększenia kapitału, zostaną odblokowane i wkrótce na lotnisku będą mogły ruszyć nowe inwestycje, takie jak remont drogi kołowania – dodaje.

Wyrok, który zapadł przed sądem apelacyjnym jest prawomocny.

źródło: Samorząd Województwa Mazowieckiego/Gazeta Powiatowa.