Czy kubki jednorazowe niszczą środowisko?

pexels-julio-lopez-12894741

Kubki użyte jedynie raz, zaśmiecają środowisko.

Powolny rozkład plastikowych kubków może uwalniać mikrodrobiny plastiku i zanieczyszczenia. Jaki jest więc wpływ pojedynczego kubka jednorazowego użytku na środowisko? Okazuje się, że całkiem spory.

Cały cykl kubków jednorazowych, od wydobycia surowców po produkcję i transport, wymaga znacznych ilości energii, przyczyniając się do degradacji środowiska. Powolny rozkład jednorazowych kubków, zwłaszcza tych z plastikową wyściółką, może prowadzić do uwalniania mikrodrobin plastiku do środowiska, a jeśli jednorazowy kubek trafi do odpadów przeznaczonych do spalenia, proces ten może uwalniać zanieczyszczenia do powietrza.

Styropian

Styropianowe kubki są lekkie i niedrogie, ale nie ulegają biodegradacji i mogą pozostawać w środowisku przez setki lat. Jako odpad, polistyren rozkłada się przez około 500 lat. Niewłaściwa utylizacja może skutkować zaśmieceniem, które szkodzi dzikiej przyrodzie i ekosystemom. Pianka polistyrenowa może rozpadać się na małe kawałki, prowadząc do zaśmiecania i stanowiąc zagrożenie dla dzikich zwierząt, które mogą ją połknąć.

Plastik

Podobnie jak styropian, tradycyjne tworzywa sztuczne rozkładają się niezwykle wolno — najpierw zamieniając się w bardzo małe mikro- i nanoplastiki, które zanieczyszczają nasze środowisko. Znaczna część tego plastiku trafia do oceanów (10 milionów ton rocznie) i przedostaje się do naszych ciał w postaci mikrodrobin. Tworzywa te mogą powodować przedostawanie się do naszych organizmów rakotwórczych i zaburzających gospodarkę hormonalną substancji chemicznych.

Zgnieciony plastikowy kubek jednorazowego użytku wypełniony brudną wodą.

Papier

Kubki papierowe są biodegradowalne i kompostowalne, jednak często mają one plastikową wyściółkę, aby zapobiec przeciekaniu, co może utrudniać recykling. Ta plastikowa wyściółka może rozkładać się przez dziesięciolecia, ale nawet bez plastiku rozkładający się papier jest szkodliwy dla środowiska. Jeśli papierowe kubki rozkładają się beztlenowo, wytwarzają metan- silny gaz cieplarniany.

Proces produkcji papierowych kubków również nie jest korzystny dla środowiska — każdego roku ścina się 6,5 miliona drzew, aby wyprodukować 16 miliardów papierowych kubków, których używamy każdego roku.

Co możemy zrobić?

Według Rachel A Meidl, specjalistki ds. energii i zrównoważonego rozwoju w Baker Institute na Uniwersytecie Rice, najlepsze rozwiązania to te, które zachęcają do wydłużenia żywotności produktów. O ile to możliwe, kubki wielokrotnego użytku są nadal najlepszym rozwiązaniem. Przynoszenie własnego termosu lub korzystanie z ceramicznych kubków w sklepie znacznie ograniczy ilość odpadów. Jednak nawet kubki wielokrotnego użytku mają wpływ na klimat. Kubek wielokrotnego użytku musi być użyty od 20 do 100 razy, aby zrównoważyć emisje powstałe przy jego produkcji.