Dziś ósmoklasiści przystąpią do egzaminów. Na początek uczniowie zmierzą się z językiem polskim

Maturzyści fot. GP (archiwum)

fot. GP (archiwum)

Już dziś (25 maja) dla ponad 360 tys. uczniów klas VIII szkół podstawowych w całej Polsce rozpoczyna się pierwszy tak poważny test w ich życiu – egzamin ósmoklasisty. Młodych ludzi czeka trzydniowy maraton z językiem polskim, matematyką i językiem obcym. Egzamin będzie przeprowadzony w reżimie sanitarnym.

 

 

Dziś (25 maja) o godz. 9 uczniowie klas VIII szkół podstawowych będą pisać egzamin z języka polskiego. Na zrobienie zadań młodzi ludzie będą mieli 120 minut. W środę (26 maja) uczniowie przystąpią do egzaminu z matematyki. Tutaj na wykonanie wszystkich zadań uczniowie kończący szkołę podstawową będą mieli 100 minut. Trzydniowy maraton z testami zakończy się w czwartek (27 maja) egzaminem z języka obcego nowożytnego. W tym przypadku uczniowie dostaną 90 minut na wykonanie zadań.

 

 

Najpopularniejszym językiem obcym nowożytnym wśród zdających tegoroczny egzamin ósmoklasisty jest język angielski. Chęć jego zdawania zadeklarowało 96,66 proc. uczniów. Drugim najczęściej wybieranym językiem obcym jest niemiecki. Do egzaminu z tego języka przystąpi 2,92 procent młodych ludzi. Pozostałe 0,42 procent uczniów będzie zdawać egzaminy z języka francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego.

Egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony już po raz trzeci. Pierwszy raz młodzi ludzie zdawali go w 2019 roku. Wprowadzenie tego egzaminu wynika z reformy edukacji, która wydłużyła naukę w szkoła podstawowych z sześciu do ośmiu lat.

Zawężony katalog wymagań egzaminacyjnych

W tym roku w związku z epidemią COVID-19 i koniecznością prowadzenia przez wiele miesięcy edukacji zdalnej egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które zostały ogłoszone w grudniu 2020 roku. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, które były podstawą przeprowadzania egzaminów w latach ubiegłych.

Wyniki egzaminów

Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty będą ogłoszone 2 lipca. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają 9 lipca.

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie będzie mógł przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i czwartek, to będzie go pisał w drugim terminie – 16-18 czerwca.

Egzamin ósmoklasistów w reżimie sanitarnym

Egzaminy odbywać się będą w reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi sanitarnymi przygotowanymi wspólnie przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i Ministerstwo Edukacji i Nauki, a zatwierdzone przez Główny Inspektorat Sanitarny. Są one zbliżone do obowiązujących w tym roku w maju na maturze, w marcu podczas próbnych egzaminów oraz do egzaminów przeprowadzonych w ubiegłym roku, również w reżimie sanitarnym:

  • Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba bez objawów chorobowych przypominających objawy Covid-19. Zasada ta obowiązuje zdających, nauczycieli, egzaminatorów, obserwatorów, pracowników szkoły i innych osób zaangażowanych w przeprowadzanie egzaminu.
  • Na egzamin nie może przyjść osoba, która przebywa w domu z osobą w izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych. Od tej reguły będą dwa wyjątki: osoba, która przechorowała Covid-19 (jest ozdrowieńcem) oraz osoba zaszczepiona przeciwko Covid-19 (przyjęła wszystkie przewidziane procedurą dawki danej szczepionki), może przyjść na egzamin, nawet jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji bądź osobą na kwarantannie.
  • Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem. Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc. W trakcie egzaminu uczeń ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie, gdy wychodzi do toalety i wtedy, gdy kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali.