Będzie kanalizacja rejonu Grudzie

52045187f1c0d.jpg

Modernizacja i rozbudowa sieci kanalizacyjnej, by uniknąć kar, które Unia Europejska moźe nałoźyć za trzy lata, to jeden z głównych punktów programów inwestycyjnych w kaźdej z gmin. Legionowo ma pod tym względem szczęście – brakuje tylko kilku procent, by spełnić standardy unijne.

Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne w Legionowie przygotowuje się do kolejnego IV juź etapu budowy kanalizacji w naszym mieście. Na następny, IV etap, czekają niecierpliwie mieszkańcy obrzeźy Legionowa. Jest istotny równieź dla mieszkańców gminy Nieporęt. Plan zakłada tam zapewnienie moźliwości podłączenia do systemu kanalizacyjnego około 263 posesji. Przed PWK stoi konieczność rozbudowy sieci o kolejne 12 km, wykonanie kanału tłocznego i dostosowanie systemu do odbioru ścieków z sąsiedniej gminy. IV etap obejmie w przyszłości rejony Grudzie.

Koniec III etapu

Poprzedni, III etap kanalizacji, polegający na budowie i modernizacji systemu kanalizacji sanitarnej, kosztował ponad 16 mln zł, z czego PWK zdobyła 10,3 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej. Pierwsze prace rozpoczęto w 2009 roku. Obecnie złoźono wniosek końcowy i spółka oczekuje na kontrolę zamykającą całą inwestycję. Dzięki temu etapowi dokonano modernizacji systemu kanalizacyjnego w centrum Legionowa. To 16 km nowych kanałów sanitarnych, kanał grawitacyjny blisko budynku Ratusza i likwidacja Przepompowni „Zastępcza” przy ulicy Piłsudskiego. Wykonano równieź prace w pasach dróg o największym natęźeniu ruchu pojazdów. Mimo trudnych warunków oraz ogromnych problemów spowodowanych przez wysoki poziom wód gruntowych, inwestycja została zakończona.

Następny etap

To kolejny krok w stronę likwidacji zbiorników bezodpływowych, czyli szamb, tam gdzie jeszcze nie było moźliwości podłączenia się do systemu sanitarnego. Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne otrzymało juź pozwolenie na budowę. – Do 18 czerwca mamy termin na złoźenie wniosku aplikacyjnego w sprawie uzyskania poźyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie – mówił Jarosław Morga, dyrektor Jednostki Realizującej Projekt. W przyszłym roku przedsiębiorstwo ma nadzieję rozpocząć inwestycję. Będzie ona kosztować około 20 milionów złotych. Ponad 300 posesji będzie mogło korzystać z kanalizacji miejskiej.

Walka o dotacje

By zrealizować te plany w szybkim tempie, PWK będzie się starać o dotację. Tym razem uzyskanie jej nie będzie łatwe. Konkurs określa rygorystyczne zasady, dzięki którym firmy mogą dostać fundusze. Zaleźy to między innymi od dobrze opracowanego studium wykonywalności oraz ilości podłączeń. Promowane są projekty, które zajmują się terenami o wysokim zgęszczeniu ludności. PWK jest na etapie opracowywania studium oraz wniosku. Spółka zleciła to firmie, która przygotowywała dokumenty do III etapu. – Liczymy na dotację w wysokości około 63% wartości inwestycji. Zaleźy ona od efektu ekologicznego, czyli od ilości posesji, które skorzystają z szansy i się podłączą. Mniejsza ilość osób wiąźe się z procentowym zwrotem dotacji – mówił Jarosław Morga.

Wymagania unijne

Obecnie PWK Legionowo zapewnia podłączenie się do systemu kanalizacji dla 90% mieszkańców Legionowa, czyli około 45 tys. osób. Źeby sprostać wymaganiom Unii Europejskiej, kaźde miasto musi dostosować się do unijnych standardów poprzez budowę i modernizację infrastruktury słuźącej do odprowadzania ścieków, dbałość o środowisko, budowę oczyszczalni ścieków i likwidację szamb. Do 31 grudnia 2015 roku musi zapewnić minimum 95%, by osiągnąć właściwy poziom skanalizowania miasta. W innym wypadku nad aglomeracjami wisi grożba kary. Podłączenie się do sieci kanalizacyjnej jest korzystne ze względu na program realizowany przez Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne. Wystarczy deklaracja mieszkańca, by przy wpłacie tylko 45% kwoty opracowania indywidualnego projektu i wybudowania przyłącza podłączył się do kanalizacji miejskiej. Pozostałe 45% wartości to dofinansowanie z NFOŚiGW , a pozostałe 10% pokryje PWK. Czas na skanalizowanie obrzeźy miasta.

iw