Legionowo. Gęściej i wyżej na Bukowcu A. Mieszkańcy mogą składać uwagi do planu przestrzennego dzielnicy

Legionowo-sowińskiego

Do 9 czerwca 2022r. znów można składać uwagi do projektu nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla tzw. Bukowca A w Legionowie. Zgodnie z założeniami urbanistów, w tej kameralnej dzielnicy będzie mogło powstać więcej domków jednorodzinnych, zaś te już tam stojące będą mogły zostać rozbudowane.

Znów będzie można składać uwagi

Projekt nowego mpzp dla tzw. Bukowca A w Legionowie, odgraniczonego ulicami Warszawską i Wiejską oraz torami kolejowymi z przecznicami takimi jak ulice m.in. Kwiatowa, Gdyńska, Handlowa, Przemysłowa, Daliowa, Sielankowa, Zakopiańska, czy też Polankowa zostanie ponownie wyłożony do publicznego wglądu w dniach od 29 kwietnia 2022r. do 26 maja 2022r., a 20 maja 2022r. o godzinie 16.30 w sali konferencyjnej ratusza odbędzie się dyskusja publiczna nad ustaleniami zawartymi w tym dokumencie. Uwagi do zawartych tam reform można zgłaszać do 9 czerwca 2022r. Rozpatrzy je prezydent Roman Smogorzewski. Procedura związana z tworzeniem przepisów przestrzennych mających w przyszłości obowiązywać w tej części miasta rozpoczęła się w styczniu 2018r., kiedy to radni przystąpili do sporządzania mpzp dla tej dzielnicy. Pierwsze wyłożenie do publicznego wglądu projektu mpzp dla tej okolicy miało miejsce w grudniu 2021r. i w styczniu 2022r. Wtedy też legionowianie mogli po raz pierwszy składać swoje uwagi do rozwiązań przyjętych w tym dokumencie.

 

Za pierwszym razem większość uwag odrzucono

Podczas pierwszego upublicznienia projektu mpzp dla tzw. Bukowca A w Legionowie, mieszkańcy złożyli wiele uwag. Większość z nich została jednak odrzucona z uwagi na ich niezgodność z nadrzędnym legionowskim studium z 2017r. Dotyczyły one m. in. zakazania zabudowy szeregowej i wielorodzinnej w tej dzielnicy, możliwości budowania nowych budynków bliżej lasu, dopuszczenia ich większej wysokości, zwiększenia liczby miejsc parkingowych dla mieszkańców bloków już powstałych, ustalenia zasad umieszczania reklam, czy też uwzględnienia w nowych przepisach budowy tunelu kolejowego i związanych z tą inwestycją uciążliwości. Szerzej na ten temat informowaliśmy w tej wiadomości.

Mpzp po poprawkach

Wśród uwag za pierwszym razem zgłoszonych przez mieszkańców do projektu mpzp dla tzw. Bukowca A w Legionowie, a uwzględnionych przez wiceprezydenta miasta, Marka Pawlaka znalazły się m.in. te dotyczące zmiany przeznaczenia dwóch działek. Pierwszą nieruchomość, zlokalizowaną przy ulicy Bałtyckiej 5 „przekwalifikowano” wówczas z terenów zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej na tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej. Drugą działkę położoną przy ulicy Kwiatowej 85, oprócz zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej dopuszczono też pod nieuciążliwe usługi. Powyższe poprawki zostały uwzględnione w projekcie mpzp dla tzw. Bukowca A w Legionowie, który lada dzień ma być ponownie udostępniony społeczeństwu do wglądu.

Intensywność zabudowy

Projekt mpzp dla tzw. Bukowca A w Legionowie w swoim obecnym brzmieniu dopuszcza lokalizację na ww. obszarze nie wyższej niż 10 metrów jednorodzinnej zabudowy mieszkaniowej wolnostojącej i bliźniaczej. Dla większości w ten sposób zabudowanych nieruchomości nowe przepisy przewidują 30-40 procentową powierzchnię biologicznie czynną, a maksymalny poziom zabudowy tych działek ustalają na poziomie 30-40 procent.

Wzdłuż ulicy Warszawskiej, projekt mpzp dla tzw. Bukowca A w Legionowie przewiduje połączenie funkcji mieszkaniowych i usługowych. Na tych nieruchomościach dopuszcza się bowiem budowę nie wyższych niż 12 metrów domów jednorodzinnych w formach wolnostojącej i bliźniaczej, a także budynków usługowych albo w formie dobudowania do budynków mieszkalnych, albo w formie wolnostojącej. Dla większości w ten sposób zabudowanych nieruchomości, nowe przepisy ustalają minimalną powierzchnię biologicznie czynną na poziomie 30 procent, a maksymalny poziomi ich zabudowy na poziomie od 40 do 50 procent.

Nowe prawo zezwala również na lokalizowanie budynków w granicach działek lub w odległości 1,5 metra od nich. Dokument ten określa też parametry wielorodzinnej zabudowy mieszkaniowej. Ta może być lokalizowana jedynie w rejonie ulic Przemysłowej, Handlowej, Bałtyckiej i Daliowej. Na parterach bloków, nie wyższych niż 15 metrów, zezwala się na tworzenie powierzchni handlowo-usługowych, a w ich otoczeniu garaży. Dla większości w ten sposób zabudowanych nieruchomości, nowe przepisy przewidują 25 procentową powierzchnię biologicznie czynną, a maksymalny poziom ich zabudowy ustalają na poziomie 60 procent.

W myśl tych przepisów na całym tzw. Bukowcu A w Legionowie nie można będzie prowadzić usług uciążliwych w zakresie m.in. gospodarki śmieciami, hurtowni, magazynów, myjni samochodowych, lakierni, blacharni, czy też krematoriów. W tej kameralnej legionowskiej dzielnicy nie będzie też mógł powstać duży obiekt handlowy o powierzchni sprzedaży większej, jak 2 tys. m².