Legionowo. Osiedla mieszkaniowego w miejscu składu węgla przy Kościuszki nie będzie. Kolejny inwestor wycofuje się. Dlaczego?

sklad-opalu-kosciuszki

Skład opału przy ul. Kościuszki w Legionowie, fot. GP/kg (archiwum)

Osiedle 7 bloków w miejscu obecnego składu opału przy ulicy Tadeusza Kościuszki w Legionowie, na które w przeszłości aż 2-krotnie zgodził się legionowski samorząd nie powstanie. Powodem, dla którego ta inwestycja nie może dojść do skutku jest brak zgody ze strony spółek kolejowych na odstępstwa umożliwiające jej realizację. Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska zaproponowała miastu, aby to odkupiło od niej ten teren za 8 mln złotych. 

Przybliżmy. Rada Miasta w Legionowie w oparciu o tzw. specustawę deweloperską w przeszłości 2-krotnie zgodziła się na budowę osiedla mieszkaniowego w miejscu obecnego składu opału przy ulicy Tadeusza Kościuszki w Legionowie. Pomyślne decyzje wydano najpierw na rzecz użytkownika wieczystego tych nieruchomości tj. dla Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska (GSSCh) w Jabłonnie, potem zaś na rzecz legionowskiego dewelopera tj. firmy Aria WRC Development. Ten ostatni zamierzał nabyć te tereny od GSSCh, aby zrealizować tę inwestycję. Szerzej na ten temat informowaliśmy w m. in. w tej i w tej wiadomości.

Przez planowaną w przyszłości rozbudowę linii kolejowej

GSSCh nie spieniężyła swojego prawa użytkowania wieczystego terenów położonych przy ulicy Tadeusza Kościuszki w Legionowie na rzecz firmy Aria WRC Development. Powodem nie dojścia tej transakcji do skutku okazał się brak zgody ze strony spółek kolejowych na odstępstwa techniczne umożliwiające budowę wskazanego osiedla mieszkaniowego. Przedstawiciele kolei nie chcieli się w tej sprawie porozumieć, z uwagi na planowaną w przyszłości rozbudowę linii kolejowej przebiegającej w bezpośrednim sąsiedztwie tej planowanej inwestycji. W obliczu tych faktów legionowski deweloper wycofał się z tej transakcji.

2 propozycje

W grudniu 2022 r. GSSCh w Jabłonnie oficjalnie zaproponowała miastu odkupienie tych terenów. Władze Legionowa jeszcze się wiążąco nie ustosunkowały do tej propozycji. W najbliższym czasie zrobi to prezydent Roman Smogorzewski. Z wyjaśnień, jakich na ostatniej miejskiej sesji tj. w środę, 28 grudnia 2022 r. udzieliła radnym głowa naszego miasta wynika, że przedstawiciele GSSCh przedstawili jej 2 pomysły na te tereny. Pierwszy z nich opierał się na zmianie obowiązującego na tych nieruchomościach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) i wprowadzeniu tam możliwości realizacji wielorodzinnej zabudowy mieszkaniowej, a co za tym idzie konieczności porozumienia się legionowskiego samorządu ze spółkami kolejowymi w tym zakresie. Drugi z tych pomysłów dotyczył z kolei odkupienia prawa użytkowania wieczystego tych terenów, które od wielu lat przypada w udziale GSSCh w Jabłonnie przez ich właściciela tj. przez miasto Legionowo. Prezydent Roman Smogorzewski na wspomnianym spotkaniu zasygnalizował, że cena odkupu, jaką zaproponowali przedstawiciele GSSCh opiewała na kwotę około 8 mln zł.

Jak odkupić własną własność?

W opinii prezydenta Romana Smogorzewskiego, obie propozycje nie są zbyt lukratywne. Pierwsza, z uwagi na przeszkody związane z bliskością linii kolejowej i plany jej rozbudowy w przyszłości na tym etapie nie wchodzi w grę. Natomiast w drugiej upatrzył się on przynajmniej dwóch przeszkód. Pierwsza z nich ma naturę prawną, bo dotyczy niecodziennego rozwiązania umowy użytkowania wieczystego, w którym to właściciel, a nie użytkownik wieczysty płaci za jej anulowanie. Druga natomiast ma naturę finansową i łączy się z ogromnymi pieniędzmi, jakie miasto Legionowo musiałoby wydać, aby zrekultywować te zniszczone tereny i znajdujące się na nich budynki.

W sprawie odkupienia przez miasto Legionowo prawa użytkowania wieczystego terenów przy ulicy Tadeusza Kościuszki od GSSCh w Jabłonnie, prezydent Roman Smogorzewski ma odbyć kolejne spotkanie z przedstawicielami tej organizacji. Jakiekolwiek wypracowane na tym spotkaniu konkrety i tak będą musiały uzyskać akceptację Rady Miasta.

Do sprawy będziemy wracać.