Legionowo. Prezydent Smogorzewski zostaje na stanowisku. Nie będzie referendum w sprawie jego odwołania przed upływem kadencji

Smogorzewski-kontrola-CBA

12 głosów przeciw i 8 głosów za – to finał głosowania nad projektem uchwały autorstwa opozycji w sprawie przeprowadzenia referendum lokalnego w celu odwołania prezydenta Romana Smogorzewskiego przed upływem kadencji. Innymi słowy, prezydent Roman Smogorzewski utrzyma swoje stanowisko przynajmniej do następnych wyborów samorządowych.

W środę, 26 kwietnia 2023 r. Rada Miasta Legionowo nie podjęła uchwały w sprawie przeprowadzenia referendum lokalnego w celu odwołania prezydenta Romana Smogorzewskiego przed upływem kadencji. Oznacza to, że głowa naszego miasta będzie pełniła tę funkcję przynajmniej do czasu przeprowadzenia kolejnych wyborów samorządowych.

 

Kto i jak głosował?

W głosowaniu w przedmiotowej sprawie wzięło udział tylko 20 radnych. 12 z nich zagłosowało przeciw organizacji referendum w sprawie odwołania prezydenta Romana Smogorzewskiego przed upływem kadencji. Byli to Ryszard Brański, Andrzej Piętka, Mariusz Suwiński, Marta Budzyńska, Matylda Durka-Wróbel, Mirosław Pachulski i Jolanta Żebrowska z Koalicji Obywatelskiej (KO), Małgorzata Luzak, Anna Łaniewska, Marcin Smogorzewski i Paweł Głażewski z Porozumienia Samorządowego (PS) oraz niezrzeszony Janusz Klejment. 8 kolejnych radnych było za realizacją tych postulatów. Byli to Andrzej Kalinowski, Artur Pawłowski, Katarzyna Skierkowska-Pacocha i Małgorzata Grabowska-Kozera z Prawa i Sprawiedliwości (PiS), Mirosław Grabowski i Bogdan Kiełbasiński ze stowarzyszenia Nasze Miasto Nasze Sprawy (NM NS) oraz radni niezrzeszeni Sławomir Traczyk i Dariusz Petryka. Mimo obecności na sesji, niezrzeszona radna Agata Zaklika oraz Zdzisław Koryś z PiS nie wzięli udziału w przedmiotowym głosowaniu.

 

Autorami projektu uchwały w sprawie przeprowadzenia referendum lokalnego w celu odwołania prezydenta Romana Smogorzewskiego przed upływem kadencji byli radni opozycyjni – niezrzeszony Dariusz Petryka, Andrzej Kalinowski z PiS oraz radni Mirosław Grabowski i Bogdan Kiełbasiński ze stowarzyszenia NM NS. Pod projektem tej uchwały widniały również podpisy radnych niezrzeszonego Sławomira Traczyka oraz radnych Zdzisława Korysia, Małgorzaty Grabowskiej-Kozery i Katarzyny Skierkowskiej-Pacochy z PiS. Projekt tej uchwały już dużo wcześniej negatywnie zaopiniowała komisja rewizyjna.

Przeładownia śmieci przy Sikorskiego przelała czarę goryczy…

W lutym 2023 r. legionowska opozycja złożyła wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania prezydenta Romana Smogorzewskiego. Wniosek cieszył się dużym poparciem społecznym. Bezpośrednią przyczyną złożenia takiego wniosku były powstałe w wyniku szeregu kłamstw ze strony obozu rządzącego naszym miastem kontrowersje związane z planowanym uruchomieniem przeładowni śmieci przy ulicy Władysława Sikorskiego. Szerzej na ten temat informowaliśmy w m. in. tej wiadomości.