Legionowo. Skarbówka walczy z szarą strefą także na legionowskim targowisku

targowisko_miejskie_legionowo_5_maja_2014_24

Targowisko miejskie w Legionowie (fot. GP)

Niewydawanie paragonów fiskalnych i nieewidencjonowanie sprzedaży przez kupców na legionowskim targowisku może być przestępstwem skarbowym – wyjaśnia miejscowa skarbówka, zapewniając zarazem, że jej urzędnicy prowadzą tam regularne kontrole.

Niewydawanie paragonów fiskalnych przez przedsiębiorców, których roczne dochody przekraczają 20 tys. zł, czy też nieewidencjonowanie sprzedaży przez tych osiągających dochody mniejsze niż 20 tys. zł rocznie jest niezgodne z obecnie obowiązującymi w Polsce przepisami podatkowymi. Przestępstwem skarbowym jest również dokonywanie sprzedaży z pominięciem zarejestrowanej kasy fiskalnej. Z w ten sposób określoną w prawie tzw. szarą strefą mamy do czynienia w całym powiecie legionowskim, szczególnie na legionowskim targowisku. Regularną walkę z tymi zjawiskami toczą pracownicy legionowskiej skarbówki – tak przynajmniej wynika z zapewnień jej szefostwa.

W celu wyeliminowania nieprawidłowości polegających na niewypełnianiu obowiązków ewidencjonowania sprzedaży za pośrednictwem kas rejestrujących, pracownicy Urzędu Skarbowego w Legionowie cyklicznie podejmują działania kontrolne w zakresie obowiązku posiadania kasy oraz dokonywania na niej ewidencji sprzedaży, obowiązku wydawania paragonów, a także obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży. Działania tutejszego organu nie ograniczają się jedynie do targowiska miejskiego w Legionowie, ale obejmują cały obszar powiatu legionowskiego. Głównym celem działania jest ograniczenie zjawiska szarej strefy. Czynności kontrolne polegają na sprawdzeniu, czy sprzedawcy prowadzą swoją działalność zgodnie z przepisami prawa tj. czy ewidencjują sprzedaż za pośrednictwem kas rejestrujących, czy wydają paragony fiskalne, a także – w przypadku braku kasy fiskalnej – czy jest prowadzona ewidencja sprzedaży – informuje Edyta Waligóra, naczelniczka legionowskiej skarbówki.

 

 

Najczęstsze przestępstwa

W ostatnich 2 latach na terenie całego powiatu legionowskiego doszło do szeregu tego typu przestępstw i wykroczeń skarbowych. – W 2018 i 2019 roku najczęściej spotykaną nieprawidłowością było dokonywanie sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej, a także brak ewidencji sprzedaży w miejscu prowadzonej sprzedaży – wylicza Edyta Waligóra z Urzędu Skarbowego w Legionowie, dodając zarazem, że sprawców powyższych wykroczeń skarbowych ukarano grzywnami pod postacią mandatów karnych. – Żądając od sprzedawcy paragonu wspieramy uczciwą konkurencję oraz przyczyniamy się do zwalczania szarej strefy. Paragon jest potwierdzeniem, że kwota podatku trafiła do budżetu państwa, a nie do kieszeni nieuczciwego przedsiębiorcy – podkreśla szefowa miejscowej skarbówki. – W przypadku odmowy wydania paragonu przez sprzedawcę bądź w innych sytuacjach wskazujących na naruszenie przepisów podatkowych, kupujący może zawiadomić o tym fakcie pisemnie, bądź osobiście najbliższy urząd skarbowy – zachęca następnie legionowian, sygnalizując im, iż taki donos może mieć charakter całkowicie anonimowy.