Legionowo. Umowa na 10-letnią dzierżawę gruntu przy Sikorskiego pod stację przeładunkową podpisana. Prezydent Smogorzewski obiecuje spotkać się z mieszkańcami

przeładownia śmieci sikorskiego2

Nieruchomość przy ulicy generała Władysława Sikorskiego w Legionowie, na której miała powstać przeładownia śmieci, fot. GP/kg (archiwum)

Umowę na 10-letnią dzierżawę gruntu przy ulicy Władysława Sikorskiego w Legionowie pod stację przeładunkową śmieci zawarto pod koniec grudnia 2022 r., a dopiero potem spotkano się z mieszkańcami sprzeciwiającymi się tej inwestycji. 

Najpierw podpisano umowę, potem spotkano się z mieszkańcami

Inwestorzy z firmy Ms-Eko z Warszawy, którzy chcą stworzyć stację przeładunkową dla śmieci przy ulicy Władysława Sikorskiego w Legionowie spotkali się z mieszkańcami tej okolicy, aby przybliżyć im szczegóły i zasady funkcjonowania tego przedsięwzięcia. Miało to miejsce w poniedziałek, 9 stycznia 2023 r., czyli już po podpisaniu umowy na 10-letnią dzierżawę tego gruntu. Tę zawarto pomiędzy miejską spółką KZB Legionowo, a firmą Ms-Eko już 29 grudnia 2022 r. Wcześniej jednak obiecywano, że umowa podpisana zostanie poprzedzone konsultacjami z mieszkańcami. Nie dotrzymano danego słowa mieszkańcom.  Mało tego, na wspomnianym spotkaniu przedstawiciele firmy Ms-Eko zapewniali legionowian, że takiej umowy jeszcze nie podpisali.

 

Kolejne spotkanie i tak się odbędzie!

W obliczu – jak się obecnie okazuje tylko pozornego – niedopięcia powyższej inwestycji do końca i innych okoliczności, o których informowaliśmy w tej wiadomości, niezrzeszony radny Sławomir Traczyk wziął na siebie organizację kolejnego spotkania w tej sprawie, ale w szerszym gronie społecznym i z udziałem władz Legionowa. Mimo obecnych wątpliwości co do skuteczności tego zebrania i tak ma się ono odbyć. Swoją obecność na nim zapowiedział dzisiaj tj. w środę, 18 stycznia 2023 r. prezydent Roman Smogorzewski. O terminie, miejscu i innych detalach tego spotkania poinformujemy w oddzielnej wiadomości w najbliższej przyszłości.

Inicjatywa uchwałodawcza

Opozycyjni radni tj. niezrzeszony Dariusz Petryka oraz Mirosław Grabowski i Bogdan Kiełbasiński ze stowarzyszenia Nasze Miasto Nasze Sprawy (NM NS) dotarli do informacji, że inny podmiot działający na krajowym rynku śmieciowym wykazywał zainteresowanie dzierżawą tegoż terenu pod podobną działalność. W obliczu tych faktów, grupa wskazanych samorządowców podjęła inicjatywę uchwałodawczą w sprawie wycofania zgody miasta na odstąpienie od trybu przetargowego na wieloletni najem tej nieruchomości na rzecz firmy Ms-Eko. – W grudniu 2022 r. inny podmiot gospodarczy zajmujący się gospodarką odpadami skierował do KZB Legionowo Sp. z o.o. pismo, w którym wyraził zainteresowanie nieruchomością, której dotyczy uchwała XLVII/689/2022 Rady Miasta Legionowo z dnia 30 listopada 2022 r. Mając na uwadze możliwość osiągnięcia większych dochodów z dzierżawy nieruchomości, Rada Miasta Legionowo stoi na stanowisko, że nieruchomość powinna być wydzierżawiona po przeprowadzeniu przetargu – tak wskazani samorządowcy uzasadniali ten krok.

 

Więcej przeładowni śmieci przy Sikorskiego?

Z przyczyn proceduralnych projekt powyższej uchwały nie był procedowany na dzisiejszej miejskiej sesji tj. 18 stycznia 2023 r. – kierownictwo rady argumentowało, że brakuje mu opinii komisji merytorycznej, a prezydent Roman Smogorzewski, jako organizator tegoż posiedzenia odmówił wprowadzenia go do porządku obrad. Udzielając tej odmowy, głowa naszego miasta wyjaśniała, że tego typu przepisy wymagają spokojnego i wszechstronnego zastanowienia się.

 

Rozważania te miałyby dotyczyć m. in. żądań odszkodowawczych względem miasta ze strony firmy Ms-Eko z racji przedterminowego wypowiedzenia tej umowy, czy też konieczności sięgnięcia po skomplikowaną procedurę eksmisji tego przedsiębiorcy z tego terenu w sytuacji, gdyby nie zgodził się on na rozwiązanie tej zawartej czas oznaczony dzierżawy. Prezydent Roman Smogorzewski zasygnalizował również, że organizacja przetargu w sprawie najmu tych terenów pod przeładownię śmieci mogłaby wywindować ceny, czego bezpośrednią konsekwencją mógłby być wzrost podatków śmieciowych płaconych przez wszystkich legionowian. Co ważne, zachęcił też przedsiębiorców, będących konkurencją dla firmy Ms-Eko i którzy chcą zarazem przeładowywać śmieci w Legionowie do porozumiewania się ze spółką KZB Legionowo w sprawie dzierżawy sąsiadujących z przedmiotową nieruchomością terenów. Zapewnił ich jednocześnie, że zostaną oni potraktowani na podobnych warunkach, jak firma Ms-Eko.

Kolejna dyskusja w sprawie budowy przeładowni śmieci przy ulicy Władysława Sikorskiego w Legionowie odbędzie się z pewnością na kolejnej miejskiej sesji, zaplanowanej na pierwszą połowę lutego 2023 r. To wtedy projekt uchwały autorstwa opozycyjnych radnych, de facto wypowiadający już zawartą umowę z firmą Ms-Eko ma być procedowany.

Do sprawy będziemy wracać.