Najlepsza woda z ul. Sikorskiego

52045b70690f9.jpg

Niewielu z mieszkańców Legionowa dociera w miejsce, gdzie kończy się obecnie jeden z ważniejszych remontów w naszym mieście. Mowa tu o terenie leżącym niedaleko budynku Starostwa Powiatowego przy ulicy Generała Władysława Sikorskiego w Legionowie.

Inwestycja przebudowy i rozbudowy Stacji Uzdatniania Wody „SUW Łajski” w Legionowie prowadzona przez Przedsiębiorstwo Wodociągowo Kanalizacyjne, dobiega końca. Wykonawca, czyli firma KREVOX Europejskie Centrum Ekologiczne Sp. z o o. z Warszawy, z którym przedsiębiorstwo PWK podpisało umowę 10 października 2011 roku, miało dwanaście miesięcy na przebudowę tamtejszych obiektów. Została ona wykonana dzięki niskooprocentowanemu kredytowi z Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska. WFOŚGiW udzielił pożyczki w wysokości 3,5 mln zł. Cała inwestycja to wydatek około 4,3 mln zł.

Potrzebne miejsce na nowoczesność
Po wykonaniu dokumentacji i wyłonieniu wykonawcy nadszedł czas, by dokonać modernizacji budynku stacji uzdatniania. Ponieważ nie spełniał on wymagań związanych z nowymi instalacjami znajdujących się w zasobach PWK, a nowoczesna technologia potrzebuje więcej miejsca, konieczny był remont dotychczasowych pomieszczeń. Po niewielkiej ingerencji architekta, pozostawiono część budowli. Obiekt przystosowano do innych wymagań oraz dobudowano nowe skrzydło. Wewnątrz niego ekipy remontowe montują automatyczne systemy, które w przyszłości przejmą kontrolę nad wodą, którą pijemy. Woda głębinowa, jak twierdzą pracownicy PWK, jest tu najlepszej jakości, ze względu na budowę geologiczną tego terenu. Z ujęć przechodzi na instalacje odżelaziania i odmanganiania. Przepływa na mieszacze, aeratory i na filtry. Potem oczyszczona woda jest przepompowywana do zbiorników. Ze zbiorników wraca na hale, na zestaw wodociągowy i „idzie do miasta”, czyli do naszych kranów.

SUW będzie niezależne
Cała aparatura jest pod ścisłą kontrolą, mimo że to stacja bezobsługowa. Wykonawca kończy prace w pomieszczeniach, montuje zestawy automatyki. Wydzielono pomieszczenia chlorowni, rozdzielni elektrycznej, zmodernizowano zbiorniki wyrównawcze i przebudowano przewody wody surowej. Wybudowano również osadnik wód popłucznych. Stare filtry zostały zdemontowane. Ich miejsce zajęły nowe, które zapewniają wysoką wydajność stacji i automatyczny proces filtracji. Zadaniem wykonawcy jest również zamontowanie agregatu prądotwórczego. System zasilania, poprzez budowę stacji transformatorowej oraz zakup agregatu prądotwórczego, pozwoli na stały dostęp stacji uzdatniania oraz pomp głębinowych do energii elektrycznej. W przypadku awarii już po 20 sekundach stacja będzie przełączana na własne zasilanie. Daje to, nie tylko niezależność i poczucie bezpieczeństwa, ale również zwiększa niezawodność pracy i zmniejsza energochłonność obiektu.

900 m3
Trzy zbiorniki wody, każdy po 300 m3 zostały oczyszczone, a ich wnętrze wyłożono specjalną powłoką. Materiały użyte do modernizacji muszą spełniać określone przez sanepid warunki. Są to specjalne okładziny mineralne stosowane w przypadkach zastosowań do wody użytkowej. To wyjątkowa okazja, kiedy podczas remontu zbiorniki są puste i można zajrzeć do ich wnętrza. Dzięki nowemu odwiertowi, który wykonanano w czasie modernizacji, SUW Łajski będzie zasilany z trzech studni. Stacja na czas prac została odłączona, a jej rolę przejęła tymczasowo Stacja Jagiellońska. Wszystko to w ramach łączenia wszystkich stacji uzdatniania w jedną całość na wypadek awarii.

Prace końcowe
Obecnie trwają końcowe prace przy budowie podjazdów. Na wzgórzu usypanym wokół zbiorników zostanie zasiana trawa, która umocni zbocza. Przedsiębiorstwo Wodociągowo Kanalizacyjne zapewnia, że teren będzie dozorowany i ogrodzony. Montowany jest nowoczesny system sygnalizacji włamań, który ma przeciwdziałać napadom. By zapewnić bezpieczeństwo, przedsiębiorstwo dodatkowo wzmocni system monitorujący. Stacja na Łajskach jest jedną z czterech stacji uzdatniania wody (Jagiellońska, CSP, Osiedle Piaski), zapewniającą bezpieczeństwo zaopatrzenia w wodę dla mieszkańców Legionowa. Każda z nich zachowuje swoją niezależność, a jednocześnie docelowo będą wpięte w system pozwalający na zapewnienie dostaw wody, na czas awarii innej stacji. Automatyka procesów pozwoli na płynne zaopatrzenie w wodę. Na początku października stacja powinna być oddana do użytku.