Nieporęt. Gminny ustrój do poprawki. Będą obowiązkowe imiennie głosowania radnych?

Marta-Damm-swierkocka

Marta Damm Świerkocka (fot. mat. wyborcze)

Nieporęccy radni już wkrótce zajmą się wnioskiem o powołanie doraźnej komisji statutowej. W miniony czwartek (26 lutego) złożyła go radna Marta Damm-Świerkocka. Podczas  sesji, ta sama radna wraz z trójką innych radnych tj. Moniką Kamińską, Joanną Struzik i Wojciechem Saksem złożyli też projekt uchwały dotyczący tzw. inicjatywy lokalnej.

Idzie odwilż?

Radna Marta Damm-Świerkocka domaga się powołania doraźnej komisji statutowej, która miałaby zaktualizować statut obowiązujący w gminie Nieporęt. Podczas ostatniej sesji w gminie (26 lutego) złożyła wniosek w tej sprawie. Radna zawarła w nim też szereg autorskich propozycji dokonania zmian w tym dokumencie, obejmujących m. in. obowiązkowe imienne głosowania radnych. Według radnej tak ważny dokument, jakim jest statut w swoim obecnym wydaniu niestety odbiega od ideału i dlatego wypadałoby dostosować jego zapisy nie tylko do obecnie obowiązujących realiów prawnych. Podczas tej samej sesji szef Rady Gminy (RG) Nieporęt Eugeniusz Woźniakowski odczytał też pismo radnego Andrzeja Olechowskiego, które wpłynęło do niego w ostatnim czasie. W piśmie tym wspomniany radny także zwrócił się o wprowadzenie w gminie Nieporęt głosowań imiennych przy podejmowaniu każdej z uchwał.

Gdzie diabeł nie może, tam…pismaków pośle

Wspomniani nieporęccy radni, jako nieliczni włodarze w gminie Nieporęt, oficjalnie poparli tym samym dziennikarski apel o wprowadzenie obowiązku imiennego głosowania radnych. W ramach przypomnienia, warto w tym miejscu wspomnieć, że w połowie grudnia 2014r. redakcje 4 największych pism działających w powiecie legionowskim opublikowały na swoich łamach list otwarty do radnych gmin, miast i powiatu legionowskiego z prośbą o wprowadzenie obowiązkowego imiennego głosowania przy każdej podejmowanej uchwale. Z jego treścią można się zapoznać poniżej.

Co myślą o ideałach demokracji liberalnej pozostali radni?

Niewykluczone, że pozostałych 13 nieporęckich radnych podczas prac w komisjach, przynajmniej podejmie tę  dyskusję. Póki co jednak pozostaje nam tylko wierzyć, że w jej rychłej konsekwencji zwoła się w gminnej radzie doraźną komisję statutową, która w duchu demokracji unowocześni następnie nieporęcki ustrój i choć trochę spróbuje przybliżyć go do ideału…Dyskusja, którą podczas ostatniej nieporęckiej sesji wywołał przedmiotowy wniosek formalny złożony na ręce szefa RG Nieporęt, Eugeniusza Woźniakowskiego przez radną Martę Damm-Świerkocką niestety nie wskazuje na to, aby pozostali radni zbyt szybko otworzyli się na tego typu statutowe zmiany.

Zamknięci na inicjatywę lokalną?

Również nic nie wskazuje na to, aby większość nieporęckich włodarzy zbyt szybko otworzyła się na wprowadzenie w gminie Nieporęt tzw. inicjatywy lokalnej. Projekt uchwały w tej sprawie w miniony czwartek (26 lutego) na ręce szefa RG Nieporęt Eugeniusza Woźniakowskiego złożyła bowiem czwórka tamtejszych radnych, a mianowicie radni Marta Damm-Świerkocka, Monika Kamińska, Joanna Struzik i Wojciech Saks. Już wkrótce nad projektem tego dokumentu nieporęccy radni zaczną pracować w gminnych komisjach i rozważą wszelkie „za” i „przeciw” formalnemu wprowadzeniu takich rozwiązań w gminie Nieporęt.

Co to jest inicjatywa lokalna?

Inicjatywa lokalna to nowa forma realizacji zadań publicznych przez samorządy we współpracy z mieszkańcami. Jeśli uznają oni, że np. w gminie, w której mieszkają, konieczna jest określona inwestycja lub działanie mogą wystąpić oni z takim właśnie wnioskiem do wójta. W ramach inicjatywy lokalnej mogą również zadeklarować swój współudział w realizacji danego przedsięwzięcia np. w formie pracy społecznej, świadczeń pieniężnych (wpłaty na rachunek gminy), bądź też rzeczowych, takich jak np. dokumentacja budowlana danej inwestycji, nagrody w konkursach organizowanych przez gminę, czy też inne materiały niezbędne do jej wykonania. Rozwiązania ustrojowe, takie jak inicjatywa lokalna obowiązują od 2014r. m.in. w Legionowie.